Jak kot z kotem

Tłumaczenie: Joanna Sobolewska
Wydawnictwo: Galaktyka
Cat vs cat. Keeping peace when you have more than one cat.
978-83-7579-102-0
kot, koty, poradnik, zwierzęta
flora i fauna
jaguśka

"Jak kot z kotem" to doskonała książka nie tylko dla opiekunów więcej niż jednego kota. Autorka, Pam Johnson-Bennett, doskonale rozumie koty i świetnie zna ich psychikę. Profesjonalnie acz bardzo przystępnie wprowadza czytelnika w świat widziany kocimi oczami. Dzięki tej pozycji każdy koci opiekun będzie nie tylko lepiej rozumiał zachowanie swego mruczącego przyjaciela, lecz także będzie umiał z nim wejść w dialog. Książka jest pełna bezcennych życiowych porad i uwag dotyczących zarówno zachowania czystości, znaczenia terytorium, wprowadzania kolejnego kota pod własny dach, socjalizacji, ale także wielu, wielu innych aspektów życia z kotami we wspólnym domu. Mam wielką nadzieję, że książka pogłębi wiele kocio-ludzkich przyjaźni i pomoże uniknąć wielu kocio-ludzkich nieporozumień.Wojciech – Albert Kurkowski, Międzynarodowy sędzia felinologiczny FIFe. Książka polecana przez: Polską Federację Felinologiczną "Felis Polonia" (FPL)

Evik | 2011-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 maja 2011

Książka ta jest wielce pożyteczna dla miłośników kotów. Widać, że jest napisana przez kogoś, kto się zna na psychice tych stworzeń. Zawiera szereg wskazówek i zaleceń, którymi powinni się kierować posiadacze tych zwierząt.
Można znaleźć wskazówki, jak się dokocić w sposób jak najmniej stresujący dla właściciela i kota - rezydenta (rozdział o wprowadzaniu nowego kota do domu). Możemy dowiedzieć się, co kota stresuje i jak z tym walczyć.
Posiadaczy kilku kotów z pewnością zainteresuje rozdział poświęcony problemom z kuwetą.
Jeden z rozdziałów poświęcony jest kociej komunikacji. Oczy, ogon, wąsy mogą nam wiele powiedzieć o samopoczuciu i nastroju kota. Tak samo miauczenie (wokalizacja). Dowiedziałam się, że dźwięki wydawane przez mojego kota widzącego ptaszka na balkonie nazywają się świergotem.
Posiadaczom kilku kotów może być trudno wprowadzić wszystkie zalecenia, o których pisze autorka. Dotyczy to ilości kuwet (ideał - o jedna więcej, niż kot) oraz czasu, który powinniśmy...

jaguśka | 2011-06-22
Przeczytana: listopad 2010

Lektura obowiązkowa dla chcących się "dokocić" i tych, którzy mają więcej niż jednego kota. Pomysły autorki na umilenie życia czworonogom i sobie dają się zastosować w polskich realiach. Przetestowałam kilka z nich i stwierdzam, że naprawdę działają. Przynajmniej na moje koty.
Poradnik uporządkowany tematycznie, co ułatwia trafienie na właściwą kwestię.
Do tego bardzo przyjemnie się czyta.

Orlica | 2013-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 maja 2013

Czytanie tej książki mi się nieco dłużyło (tak mam z książkami bez fabuły ;)), ale muszę przyznać, że jest bardzo ciekawa. Jako, że niedawno mój domowy zwierzyniec wzbogacił się o drugiego kota, chętnie zabrałam się za czytanie. Z książki dowiedziałam się sporo ciekawych rzeczy, nauczyłam się zwracać uwagę na niektóre kocie interakcje i interpretować je odpowiednio. Naprawdę już nieco inaczej patrzę na zachowanie moich futrzaków :)
Co by nie było zbyt słodko, brakowało mi w tej książce... obrazków. I nie, nie dlatego, że nie lubię książek bez obrazków, ale po prostu były momenty, gdy autorka usilnie stara się coś opisać, ale jej to nie idzie - a wystarczyłby dołączony szkic... Tak samo warto byłoby dodać obrazki do rozdziału o kociej "mimice", łatwiej byłoby wszystko dokładnie pojąć.
Ogólnie mówiąc, nie żałuję, że przeczytałam, ale pewien niedosyt mam nadal ;)

magda | 2013-11-05
Przeczytana: 2013 rok

Czuję jednak lekki niedosyt. Chciałabym dowiedzieć się więcej o np. problemie znaczenia moczem przez drugiego kota. Książka mogłaby też być bardziej spójna-poruszać temat w jednym miejscu i do konca go wyczerpywać. Ewentualnie mógłby pojawić się indeks na końcu.

KingaCello | 2016-07-14
Na półkach: 2016, Przeczytane