Filozofia

1994-01-01
1994-01-01
Andrzej Przyłębski, Jan Norbert Karłowski Leśniewski
filozofia

Dobra książka do nauki filozofii. Wiadomo że absolutnym klasykiem filozofii jest Tatarkiewicz ale tą pozycją również warto się zainteresować ponieważ - w przeciwieństwie do Tatarkiewicza - tutaj uczymy się filozofii działami: etyka, metafizyka, logika, filozofia polityczna, filozofia religii, filozofia poznania, filozofia współczesna a Tatarkiewicz podaje nam dzieje filozofii chronologicznie skupiając się na postaciach: Sokrates, Platon, Arystoteles, Tomasz z Akwinu, Spinoza, Kant, Marks itd.

Nie jest wartościowy metodologicznie podręcznik filozofii. Ale dla kogoś, kto w lekki i przystępny sposób pragnie przejść przez najważniejsze systemy filozoficzne - dobra pozycja na „start”.

Bardzo dobre wprowadzenie do filozofii - otwiera oczy na wiele tematów. Polecam wszystkim zamierzającym studiować humanistykę.

Dobre wprowadzenie w poszczególne działy filozofii dla laika. Mogę polecić jako początek przygody z filozofią.

Dobre, dość przystępne wprowadzenie do tematu filozofii. Co raczej typowe dla tego typu książek, niektóre tematy potraktowane pobieżnie inne pominięte, ale w przypadku niezbyt grubej pozycji zbiorczej trudno uznać to za jakąś poważną wadę. Książka, podzielona jest na rozdziały, każdy pisany przez specjalistę w danej dziedzinie, podsumowany dodatkowo indywidualną bibliografią, która pomaga znaleźć dodatkowe pozycje by poszerzyć swą wiedzę w danej dziedzinie. To co ważne, książka jest merytoryczna, a wciąż zrozumiała dla kogoś kto nie do końca się zna. Z drugiej strony mam wrażenie że na rynku od czasów wydania tej książki pojawiły się pozycje które są jeszcze przyjaźniejsze dla czytelnika jak choćby "50 teorii filozofii, które powinieneś znać".

Byłoby siedem, ale czcionka mam wrażenie jest trochę za mała i zdarzają się literówki. Dobre wprowadzenie do większości problemów filozoficznych, chociaż miejscami ciężkie do przebrnięcia - ale autorzy zrobili wszystko, żeby było ich jak najmniej i by całość była jak najbardziej zjadliwa. Na plus propozycje dalszych lektur po każdym rozdziale.

Nareszcie udało mi się dokończyć lekturę tego podręcznika! Zaczęłam czytać ponad 3 lata temu, planując maturę z filozofii. W międzyczasie zmieniłam nieco plany, ale zainteresowanie tematem pozostało :). Kilkanaście dni temu rozpoczęłam czytać dzieło Popkina i Strolla od pierwszej strony. Całość napisana jest W MIARĘ przystępnie i jasno ;). Szkoda, że filozofii współczesnej poświecono tak niewiele miejsca, ale spokojnie - uzupełnię sobie wiedzę innymi źródłami. Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały o etyce, metafizyce, filozofii polityki. Na moich studiach w magiczny sposób pominęliśmy logikę, więc miałam okazję nadrobić temat. Bardzo zaciekawił mnie spis błędów logicznych - świetnie napisany, przytoczone zostały zrozumiałe przykłady.
Polecam książkę pasjonatom filozoficznym :).

Typowy podręcznik, bardziej dla liceum, niż na studia. Wielu autorów, co niestety widać czytając tę książkę i co sprawia, że poszczególne rozdziały bardzo odstają od siebie, jeśli chodzi o treść, sposób napisania, strukturę. Niektóre tematy są całkiem dobrze opisane i są dość informatywne, niektóre są na poziomie jak dla mnie gimnazjalnym (napisane też odpowiednio prostym językiem). Ciężkawo się to wszystko czytało. Dobrym pomysłem byłoby chyba czytanie tylko rozdziałów, które nas interesują.

W tym dziele autorzy próbują przedstawić podstawowe zagadnienia związane z filozofią. Książka składa się z 7 części: Etyka, filozofia polityczna, metafizyka, filozofia religii, teoria poznania, logika i filozofia współczesna(pragmatyzm, filozofia analityczna, egzystencjalizm).

Każda część zaczyna się od krótkiego wstępu, kończy się podsumowaniem oraz polecanymi lekturami. Dla wielu zagadnień jest przedstawione kilka podejść z różnych stanowisk oraz ich krytyka z punktu widzenia innych filozofów. Jest to dużą zaletą tej książki. Jednak dużą wadą jest część związana z logiką. Autorzy poruszają w niej tylko logikę klasyczną całkowicie ignorując logikę współczesną(jedynie wspominają o niej w filozofii współczesnej). Przez to wchodzą w zawiłości związane z sylogizmami. Jeśli nie interesuje was logika klasyczna, to polecam cały dział ominąć.

Jeśli ktoś interesuje się filozofią, to książkę można przeczytać, jako że porusza w podstawowy sposób wiele różnych kwestii, przez co nadaje się dla początkujących.

• Filozofia
  • Popularnonaukowe