Okładka książki Dzienniki. Zeszyty podróżne 1

978-83-244-0142-0
typ
papier
Kaamosaika
7,27 (71 ocen i 3 opinie)

Opis książki

„Kupiłem dzisiaj ten zeszyt. Będę w nim pisał to wszystko, co się ze mną będzie działo. Tego, co było – nie będę opisywał [...]. Będę pisał w tym zeszycie wszystkie moje myśli, tzn. te które będę pamiętał, bo wszystkich na pewno nie dam rady, bardzo dużo ucieknie [...]. Ale przede wszystkim będę pisał to, co będzie się ze mną teraz działo i to, co się będzie w mojej głowie działo”. Pierwszy...

Pierwszy tom niepublikowanych zapisków z lat 1956–1973. Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach 80. przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ich forma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały „w drodze”. Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą one pomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach. Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć – dlaczego.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
basklar | 2011-06-04
Przeczytana: 2011 rok

Dziennik na pewno bardzo dokładnie oddaje stan ducha Stachury i rzuca światło na jego twórczość, którą bardzo lubię. Po przeczytaniu tej książki nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Stachura swój ból (nieobcy przecież nikomu) bardzo gloryfikował w Dzienniku (jako czytelnicy wdzieramy się poniekąd w jego prywatność do czego może nie mamy prawa. Czy byłoby życzeniem Steda, żeby te prywatne notatki ujrzały światło dzienne?). Może nie wyolbrzymiał, ale jednocześnie nie umiał (nie chciał?) sobie pomóc, latami pielęgnując krzywdy i użalając się nad sobą. Z tego powodu jest to troszkę przykra, a nawet momentami monotonna lektura, ale dla wielbicieli Stachury chyba jednak warta przejrzenia.

Caia | 2011-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2011

"Dzienniki. Zeszyty Podróżne I" jak każdy pamiętnik, czasem mają interesujące wpisy, a czasem ma się ogromną ochotę przekartkować o kilka stron. Ale moje ogólne wrażenie po przeczytaniu "Dzienniki.." jest pozytywne.
Dużym minusem są przypisy D. Pachockiego i korekta B.Jędrusik. Bardzo przeszkadzały mi ich komentarze w czytaniu, bo już cała przyjemność odgadywania o kogo chodzi, o jakiego pisarza, o jakiego przyjaciela, o jaką książkę była podana na tacy.

Edyta | 2011-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Polecam wszystkim fanom twórczości Edwarda Stachury - "Dziennik" pokazuje inne, bardziej uporządkowane oblicze autora, choć nie brak tu dywagacji typowo "stachurowych". Stachura jest tutaj prawdziwy jak życie. Jedyny minus stanowią źle sporządzone przypisy: wiele z nich jest zbytecznych, nierzadko brak ich w miejscach, w których znaleźć się powinny.

Przemysław | 2015-02-09

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku