Okładka książki Dzienniki. Zeszyty podróżne 1

978-83-244-0142-0
typ
papier
Kaamosaika
7.26 (62 ocen i 3 opinie)

Opis książki

„Kupiłem dzisiaj ten zeszyt. Będę w nim pisał to wszystko, co się ze mną będzie działo. Tego, co było – nie będę opisywał [...]. Będę pisał w tym zeszycie wszystkie moje myśli, tzn. te które będę pamiętał, bo wszystkich na pewno nie dam rady, bardzo dużo ucieknie [...]. Ale przede wszystkim będę pisał to, co będzie się ze mną teraz działo i to, co się będzie w mojej głowie działo”. Pierwszy tom n...

Pierwszy tom niepublikowanych zapisków z lat 1956–1973. Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach 80. przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ich forma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały „w drodze”. Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą one pomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach. Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć – dlaczego.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
basklar | 2011-06-04
Przeczytana: 2011 rok

Dziennik na pewno bardzo dokładnie oddaje stan ducha Stachury i rzuca światło na jego twórczość, którą bardzo lubię. Po przeczytaniu tej książki nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Stachura swój ból (nieobcy przecież nikomu) bardzo gloryfikował w Dzienniku (jako czytelnicy wdzieramy się poniekąd w jego prywatność do czego może nie mamy prawa. Czy byłoby życzeniem Steda, żeby te prywatne notatki ujrzały światło dzienne?). Może nie wyolbrzymiał, ale jednocześnie nie umiał (nie chciał?) sobie pomóc, latami pielęgnując krzywdy i użalając się nad sobą. Z tego powodu jest to troszkę przykra, a nawet momentami monotonna lektura, ale dla wielbicieli Stachury chyba jednak warta przejrzenia.

Caia | 2011-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2011

"Dzienniki. Zeszyty Podróżne I" jak każdy pamiętnik, czasem mają interesujące wpisy, a czasem ma się ogromną ochotę przekartkować o kilka stron. Ale moje ogólne wrażenie po przeczytaniu "Dzienniki.." jest pozytywne.
Dużym minusem są przypisy D. Pachockiego i korekta B.Jędrusik. Bardzo przeszkadzały mi ich komentarze w czytaniu, bo już cała przyjemność odgadywania o kogo chodzi, o jakiego pisarza, o jakiego przyjaciela, o jaką książkę była podana na tacy.

Edyta | 2011-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Polecam wszystkim fanom twórczości Edwarda Stachury - "Dziennik" pokazuje inne, bardziej uporządkowane oblicze autora, choć nie brak tu dywagacji typowo "stachurowych". Stachura jest tutaj prawdziwy jak życie. Jedyny minus stanowią źle sporządzone przypisy: wiele z nich jest zbytecznych, nierzadko brak ich w miejscach, w których znaleźć się powinny.

Klaudia Kamila | 2014-04-21

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku