Okładka książki Dzienniki. Zeszyty podróżne 1

978-83-244-0142-0
typ
papier
Kaamosaika
7.26 (62 ocen i 3 opinie)

Opis książki

„Kupiłem dzisiaj ten zeszyt. Będę w nim pisał to wszystko, co się ze mną będzie działo. Tego, co było – nie będę opisywał [...]. Będę pisał w tym zeszycie wszystkie moje myśli, tzn. te które będę pamiętał, bo wszystkich na pewno nie dam rady, bardzo dużo ucieknie [...]. Ale przede wszystkim będę pisał to, co będzie się ze mną teraz działo i to, co się będzie w mojej głowie działo”. Pierwszy tom n...

Pierwszy tom niepublikowanych zapisków z lat 1956–1973. Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach 80. przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ich forma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały „w drodze”. Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą one pomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach. Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć – dlaczego.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
basklar | 2011-06-04
Przeczytana: 2011 rok

Dziennik na pewno bardzo dokładnie oddaje stan ducha Stachury i rzuca światło na jego twórczość, którą bardzo lubię. Po przeczytaniu tej książki nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Stachura swój ból (nieobcy przecież nikomu) bardzo gloryfikował w Dzienniku (jako czytelnicy wdzieramy się poniekąd w jego prywatność do czego może nie mamy prawa. Czy byłoby życzeniem Steda, żeby te prywatne notatki ujrzały światło dzienne?). Może nie wyolbrzymiał, ale jednocześnie nie umiał (nie chciał?) sobie pomóc, latami pielęgnując krzywdy i użalając się nad sobą. Z tego powodu jest to troszkę przykra, a nawet momentami monotonna lektura, ale dla wielbicieli Stachury chyba jednak warta przejrzenia.

Caia | 2011-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2011

"Dzienniki. Zeszyty Podróżne I" jak każdy pamiętnik, czasem mają interesujące wpisy, a czasem ma się ogromną ochotę przekartkować o kilka stron. Ale moje ogólne wrażenie po przeczytaniu "Dzienniki.." jest pozytywne.
Dużym minusem są przypisy D. Pachockiego i korekta B.Jędrusik. Bardzo przeszkadzały mi ich komentarze w czytaniu, bo już cała przyjemność odgadywania o kogo chodzi, o jakiego pisarza, o jakiego przyjaciela, o jaką książkę była podana na tacy.

Edyta | 2011-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Polecam wszystkim fanom twórczości Edwarda Stachury - "Dziennik" pokazuje inne, bardziej uporządkowane oblicze autora, choć nie brak tu dywagacji typowo "stachurowych". Stachura jest tutaj prawdziwy jak życie. Jedyny minus stanowią źle sporządzone przypisy: wiele z nich jest zbytecznych, nierzadko brak ich w miejscach, w których znaleźć się powinny.

Klaudia Kamila | 2014-04-21

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku