Dzienniki. Zeszyty podróżne 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0142-0
Kaamosaika

„Kupiłem dzisiaj ten zeszyt. Będę w nim pisał to wszystko, co się ze mną będzie działo. Tego, co było – nie będę opisywał [...]. Będę pisał w tym zeszycie wszystkie moje myśli, tzn. te które będę pamiętał, bo wszystkich na pewno nie dam rady, bardzo dużo ucieknie [...]. Ale przede wszystkim będę pisał to, co będzie się ze mną teraz działo i to, co się będzie w mojej głowie działo”. Pierwszy...

Pierwszy tom niepublikowanych zapisków z lat 1956–1973. Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach 80. przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ich forma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały „w drodze”. Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą one pomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach. Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć – dlaczego.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/

• Arystokratka w ukropie
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Dobry kłamca
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • W drodze nad Morze Żółte

10 (1 ocen i opinii)
Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,58 (24 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,21 (19 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Amber
Gail McHugh

7,54 (121 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
basklar | 2011-06-04
Przeczytana: 2011 rok

Dziennik na pewno bardzo dokładnie oddaje stan ducha Stachury i rzuca światło na jego twórczość, którą bardzo lubię. Po przeczytaniu tej książki nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Stachura swój ból (nieobcy przecież nikomu) bardzo gloryfikował w Dzienniku (jako czytelnicy wdzieramy się poniekąd w jego prywatność do czego może nie mamy prawa. Czy byłoby życzeniem Steda, żeby te prywatne notatki ujrzały światło dzienne?). Może nie wyolbrzymiał, ale jednocześnie nie umiał (nie chciał?) sobie pomóc, latami pielęgnując krzywdy i użalając się nad sobą. Z tego powodu jest to troszkę przykra, a nawet momentami monotonna lektura, ale dla wielbicieli Stachury chyba jednak warta przejrzenia.

Caia | 2011-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2011

"Dzienniki. Zeszyty Podróżne I" jak każdy pamiętnik, czasem mają interesujące wpisy, a czasem ma się ogromną ochotę przekartkować o kilka stron. Ale moje ogólne wrażenie po przeczytaniu "Dzienniki.." jest pozytywne.
Dużym minusem są przypisy D. Pachockiego i korekta B.Jędrusik. Bardzo przeszkadzały mi ich komentarze w czytaniu, bo już cała przyjemność odgadywania o kogo chodzi, o jakiego pisarza, o jakiego przyjaciela, o jaką książkę była podana na tacy.

Edyta | 2011-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Polecam wszystkim fanom twórczości Edwarda Stachury - "Dziennik" pokazuje inne, bardziej uporządkowane oblicze autora, choć nie brak tu dywagacji typowo "stachurowych". Stachura jest tutaj prawdziwy jak życie. Jedyny minus stanowią źle sporządzone przypisy: wiele z nich jest zbytecznych, nierzadko brak ich w miejscach, w których znaleźć się powinny.

Marchewka | 2016-01-04
książek: 1973