Opowieści słychane

Okładka książki Opowieści słychane Wojciech Kuczok
Okładka książki Opowieści słychane
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Biblioteka Studium literatura piękna
Biblioteka Studium
Zielona Sowa
2000-01-01
2000-01-01
8372200742
opowiadania erotyka miłość

Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Czuć, że jest to debiut prozatorski Kuczoka, który – chyba zasłużenie – został przyćmiony przez jego kolejne dokonania. Tomik obraca się tematycznie wokół szeroko rozumianych doświadczeń miłosnych i erotycznych (bardzo często pierwszych),ale zostały one ujęte w charakterystyczny dla autora, nieco prześmiewczy, groteskowy nawet sposób. Kuczok już w swoim debiucie wykształcił charakterystyczny styl, ale widać, że na tym etapie wymagał on sporego oszlifowania – cały czas balansuje na granicy między mistrzowską precyzją słowa a pretensjonalnym artyzmem będącym przerostem formy nad treścią i, moim zdaniem, nie zawsze wychodzi z tego zwycięsko. Zawarte w tym skromnym zbiorze opowiadania są dość nierówne, od takich, o których zapomina się zaraz po przeczytaniu, do zawierających naprawdę fajną puentę i przynoszących sporo radości lub refleksji. Fani mogą przeczytać ze względów powiedzmy kolekcjonerskich, reszta powinna sprawdzić jakieś późniejsze dzieło Kuczoka, jak Gnój czy Widmokrąg.

Cenię Kuczoka za jego giętkość pisarską i bogactwo językowe, ale "Opowieści słychane" to jego debiut. Wiem, niekiedy debiut bywa wystrzałowy, ale to nie jest ten przypadek. W zasadzie powinno mnie tknąć nazwisko Berezy, figurujące z tyłu okładki pod wyimkiem z pochwalnej opinii, ale musiałem mieć jakieś zaćmienie.

Opowiadań w tej niegrubej książeczce jest dziewięć, choć ostatnie czemuś zostało potraktowane jako tekst aneksowy. Wszystkie są napisane językiem bogatym, niekiedy dosadnym, dobrze skomponowanym, mają też na ogół - może poza pierwszymi dwoma tekstami - interesującą, życiową treść, przyobleczoną w nietuzinkową narrację, ale forma, w jakiej to zostało napisane, jest u-pior-na. To się niemal czytać nie daje. To są duże, niekiedy pełnostronicowe akapity zbitego tekstu, ciągnące ciurkiem potok myślowy, z zassanymi w środek dialogami, coś w rodzaju strumienia świadomości, z mnóstwem przecinków, ale z jedną tylko, końcową kropką. Jedno, dwa opowiadania, można jakoś przecierpieć, nawet jeśli ta dziwna forma tak naprawdę nie ma żadnego konkretnego uzasadnienia, ale żeby wszystkie - z jednym, dziwnym wyjątkiem - tak wymodelować? Po co? Dla wzmożenia czytelniczej udręki? Dla zamarkowania ważkiej treści? Ech...

Przez tę uciążliwą formę lektura opowiadań nie wypadła tak przyjemnie, jak bym sobie życzył, więc i ocena nie aż tak wysoka. Aczkolwiek nie zmieni to mojego pozytywnego zdania o (późniejszej, dojrzalszej) prozie Kuczoka.

Opowiadań w tej niegrubej książeczce jest dziewięć, choć...

Kuczok w najlepszym wydaniu. Swietna ksiazka.

Kuczok w najlepszym wydaniu. Swietna ksiazka.

Świetna forma. Masłowska na pewno inspirowała się tym materiałem!

Świetna forma. Masłowska na pewno inspirowała się tym materiałem!

Rewelacyjny język. Dość nierówna, ale opowiadania "Fetor", "Impromptu" niesamowite, intensywne, czyta się jednym tchem.

Od razu poznałam, że to debiut. Po lekturze innych utworów Kuczoka wiem, że stać go na więcej.

• Polskie
  • Opowiadania

Dodaj cytat z książki Opowieści słychane