Jaskinia filozofów

utwór dramatyczny
hunter

Poetycki dramat Zbigniewa Herberta z 1956 r. (pierwodruk „Twórczość”, 1956 nr 9). Akcja sztuki rozgrywa się w Atenach czasów Sokratesa i ukazuje ostatnie trzy dni życia greckiego filozofa. Zasadniczy temat utworu Herbert zaczerpnął z platońskich Dialogów (zwłaszcza z Fedona i Kritona), ale zbudował odmienny od klasycznego wizerunek Sokratesa. Bohater dramatu Herberta zachowuje postawę etyczną...

Zasadniczy temat utworu Herbert zaczerpnął z platońskich Dialogów (zwłaszcza z Fedona i Kritona), ale zbudował odmienny od klasycznego wizerunek Sokratesa. Bohater dramatu Herberta zachowuje postawę etyczną greckiego filozofa, tzn. przyjmuje niesprawiedliwy wyrok, odrzuca pokusę ucieczki z więzienia i godnością wypija cykutę. Inaczej jednak niż historyczny Sokrates przeżywa kryzys filozoficzny. Na kilkadziesiąt godzin przed śmiercią przekonuje się bowiem, że głoszona przez niego nauka zawarta w równaniu „rozum = dobro = szczęście” nie wytrzymuje próby życia.

źródło opisu: http://www.fundacjaherberta.com/tworczosc/dramat/jaskinia-filozofow

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Osobisty dramat osadzonego w więzieniu Sokratesa genialnie ukazany przez Herberta. Sokrates nie decyduje się uciekać, mimo że stworzono mu taką szansę. Spokojnie wypija cykutę. Ale największym jego dramatem jest to, że jego przesłanie nie okazało się prawdziwe.

kos | 2016-02-25
Przeczytana: 2011 rok