poezja polska XXw.,
poezja
Krzysiek W

Debiutancki tom poezji Tadeusza Różewicza, wydanie zawiera wiersze w polskiej i niemieckiej wersji językowej. „Debiutowałem kilka razy. To tak, jakbym się kilka razy rodził. Pierwszy raz przed wojną: w gazetach i pismach szkolnych. Drugi raz w czasie okupacji konspiracyjnie wydanym tomikiem wspomnień z partyzantki. Trzeci raz, zaraz po wojnie, tomikiem satyr. Czwarty raz w roku 1947 tomem...

„Debiutowałem kilka razy. To tak, jakbym się kilka razy rodził. Pierwszy raz przed wojną: w gazetach i pismach szkolnych. Drugi raz w czasie okupacji konspiracyjnie wydanym tomikiem wspomnień z partyzantki. Trzeci raz, zaraz po wojnie, tomikiem satyr. Czwarty raz w roku 1947 tomem wierszy lirycznych. Ten ostatni debiut uważam za najważniejszy dla mnie, choć i z tamtymi łączy się wiele wspomnień dobrych i złych. Sam jestem ciekaw, ile jeszcze razy w życiu będę debiutował.”

źródło opisu: Dolnośląskie, 1999

źródło okładki: http://godi.pl/niepokoj.html

coward | 2014-06-07
Na półkach: 2014, Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Niesamowity tomik. Aż chce mi się żyć, kiedy tylko po niego sięgam. Dzięki niemu rozumiem, ile tak naprawdę znaczy życie. Za to dziękuję Tadeuszowi Różewiczowi - mojej 'poezyjnej' miłości.

LadyCondemnation | 2014-01-10
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Krucha plastyczność słowa przekazana w miękkich wersach wojennego artysty. Rewelacja.

Ensui-Szyszka | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

"Niebo ściągnęło czarną chmurę jak brew" - jedno z najpiękniejszych porównań, jakie dotąd poznałam.

Marta Biesiada | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

,,Naiwni uwierzycie w piękno
Wzruszeni uwierzycie w człowieka.

Nie wstydźcie się łez
Nie wstydźcie się łez młodzi poeci.''

Natalia Mańkowska | 2014-12-11
Przeczytana: 2014 rok

Tadeusz Różewicz to jeden z moich ulubionych poetów. Język jego wierszy skłania do myślenia, do refleksji nad tym, co autor chciał przekazać poprzez liczne metafory. Dziękuję poecie za tak wspaniałe utwory.

Lumbago | 2016-10-06
Sasha | 2016-09-23
Przeczytana: 2002 rok
Bett93 | 2016-07-31
Gwiazdopatrznia | 2016-07-25
anga | 2016-05-27
Odnaleziono 3 nieznane wiersze Różewicza

„Wrzesień 1939”, „Kształt czasu” i „Świt” to tytuły trzech nieznanych wierszy Tadeusza Różewicza, które parę dni temu odkryli pracownicy Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Według badaczy poezji Różewicza, są to jedne z najstarszych utworów wybitnego poety.

Zmarł Tadeusz Różewicz

Nie żyje Tadeusz Różewicz - wybitny poeta, dramaturg i scenarzysta, autor słynnej "Kartoteki". Pisarz zmarł 24 kwietnia rano. Miał 93 lata. Informację o jego śmierci  przekazał rzecznik wrocławskiego magistratu.