UPA - armia powstańcza czy kurenie rizunów?

Wydawnictwo: Nortom
83-85829-31-8
historia

Książka pokazuje poglądy autora na bardzo kontrowersyjne wydarzenia, które miały miejsce na kresach wschodnich Rzeczpospolitej w czasie II Wojny Światowej. Przedstawia genezę, przebieg oraz skutki działania Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Do tej pozycji Prusa, jak i do całej reszty należy podchodzić bardzo ostrożnie. Prus ma zwyczaj pisać bardzo emocjonalnie (to jestem w stanie zrozumieć) ale też i tendencyjnie. Przez ostatnie 20 lat w Polsce wydano bardzo dużo wartościowszych książek o konflikcie polsko-ukraińskim i o zbrodniach OUN-UPA. Prusa warto czytać bardziej jako pewną ciekawostkę niż fachowe żródło wiedzy. Widać to choćby na przykładzie okładki tej ksiązki. Zdjęcie dość długo funkcjonowało jako pokaz zezwierzęcenia UPA (które oczywiście miało miejsce niejednkrotnie), tymczasem od całkiem długiego okresu wiadomo, że zdjęcie przedstawia zbrodnię dokonaną w... Polsce międzywojennej przez oszalałą kobietę, jeśli mnie pamięć nie myli, Cygankę. Tak więc nie tylko Ukraińcy mają zwyczaj zafałszowywać historię i pisać tendencyjnie...

Ewa | 2013-05-04
Bartek | 2012-04-25