Faktor Majów

Tłumaczenie: Hanna Kotwicka
Wydawnictwo: Pulsar
Mayan factor : path beyond technology
83-917384-6-9
Majowie, Tzolkin
Kornelia

Doktor filozofii José Argüelles, historyk sztuki, pisarz, artysta-wizjoner, odkrywca klucza do Świętego Kalendarza Tzolkin, przedstawia tu niezwykle śmiałe, pozornie "szalone" hipotezy, które w efekcie końcowym prowadzą do zaskakujących wniosków (w międzyczasie częściowo potwierdzonych przez naukę, np. promieniowanie galaktyczne czy krystaliczne jądro Ziemi). Autor, nawiązując do wielu kultur i religii, ukazuje nam obraz wielkiej kosmicznej Całości, której trójwymiarowo ograniczony rozum nie jest w stanie ogarnąć. Najpierw wprowadza nas w świat Majów ze szczególnym uwzględnieniem Tzolkin - harmonicznego modułu, bazy wyjściowej dla wszystkich kalendarzy, większych i mniejszych cykli (m.in. Wielkiego Cyklu 5125 lat, czyli cyklu naszej historii). Cywilizacja Majów jest dla nas najbardziej zagadkowa. Kim byli Majowie? Dlaczego pojawili się tak nagle przed 5000 lat - przyszli z nikąd, rozwinęli wysoką kulturę z zadziwiającymi budowlami i jeszcze bardziej zaskakującym poziomem wiedzy matematyczno-astronomicznej, aby nagle zniknąć w IX wieku? Argüelles znalazł odpowiedź na wiele z tych pytań. A może jest to rodzaj samoprzypomnienia, "błyskawicy we krwi"? Jak twierdzi autor, Majowie przybyli z misją przygotowania planety Ziemi na skok ewolucyjny; całą wiedzę Kosmosu zakodowali w Świętym Kalendarzu.
Tak czy inaczej, jedno nie ulega wątpliwości: nauka Majów jest bezczasowa, jednakowo ważna wczoraj, dziś i jutro! Z całą pewnością po lekturze tej książki Czytelnik spojrzy na świat i to, co się wokół dzieje, zupełnie bez lęku. Faktor Majów to kolejna "prowokacja majańska". Już sam tytuł jest kontrowersyjny, ale nieprzypadkowy!!! Czas nagli! Teraz także świat nauki dostaje swoją szansę. Jeśli jej nie wykorzysta, zostanie daleko w tyle.

Entrophia999 | 2014-01-25
Jackobe | 2016-10-10