Biała Róża: Wspomnienia świadków historii

Wydawnictwo: Erica
978-83-60597-28-6
literatura faktu
Inis

Czym była „Biała Róża”? Konspiracyjną organizacją czy tylko grupą potajemnie działających studentów połączonych wspólnym celem? Ilu ich było? Co uczynili, że sześcioro z nich wyrokiem Hitlerowskiego Trybunału Ludowego skazani na śmierć i zgilotynowano? Sibylle Bassler, po przeszło sześćdziesięciu latach od tamtych wydarzeń, poszukując odpowiedzi na te pytania, odnalazła ośmioro „ostatnich świadków historii”. Rozmówcy S. Bassler opowiadają o wielu nieznanych dotąd szczegółach, o motywach działań młodych ludzi i ich odwadze. Ale mówią też o strachu, tchórzostwie i oportunizmie zwykłych Niemców.
[Instytut Wydawniczy Erica, 2009]

AgusiaK | 2014-04-08

"Niech żyje wolność" - to ostatnie słowa, wypowiedziane przez 24-letniego studenta Hansa Scholla na chwilę przed śmiercią na gilotynie w monachijskim więzieniu Stadelheim. Jego młodsza siostra Sophie zostaje ścięta chwilę wcześniej.

Do sięgnięcia po tą książkę skłonił mnie film "Sophie Scholl - ostatnie dni" obejrzany na zajęciach w czasie studiów.
Książka w formie wywiadu w znacznym stopniu poszerza i uzupełnia filmowy obraz poprzez wspomnienia ośmioro świadków działania Białej Róży - opisuje ona losy osób, które starały się przeciwstawić nazizmowi poprzez uświadamianie swoich rodaków, co do zła które działo się wokół nich.

"Bądźcie odważni i nie idźcie na ustepstwa..
ważna jest odwaga cywilna, trzeba zawsze stawać po stronie tego, co uważa się za właściwe".

Czacza | 2015-11-21
Przeczytana: 2016 rok