Humbug (Blaga)

Okładka książki Humbug (Blaga) Juliusz Verne
Okładka książki Humbug (Blaga)
Juliusz Verne Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a literatura dziecięca
29 str. 29 min.
2002-01-01
29 min.
Barbara Supernat
przygoda

Nie za dużo do czytania, ale treść aktualna.

Nie za dużo do czytania, ale treść aktualna.

164/2020 (A)

164/2020 (A)

„Humbug” to krótkie opowiadanie o starym jak handel zjawisku istnienia spekulantów i wszelkiej maści cwaniaczków, którzy wykorzystują ludzka naiwność do zbijania majątków. Verne wykorzystał w tym utworze swoje obserwacje z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Muszę przyznać, ze rozbrajające jest to poczucie wyższości Europejczyka nad mieszkańcami Nowego Świata. Cała historia ma bowiem wydźwięk: „Takie rzeczy - tylko w Ameryce”.

„Humbug” nie ma porywającej akcji, przy sposobie narracji Verne’a to chyba niemożliwe, ale w porównaniu z innymi jego krótkimi historiami, nie jest nudny. Mnie zawsze fascynuje dziewiętnastowieczny pogląd na świat, jaki serwuje autor ukryty pod płaszczem narratora. Niektóre jego wywody są dziś mocno kontrowersyjne, niektóre oburzają, ale samo jądro „Humbuga” jest bardzo aktualne. Można przeczytać.

• Audiobooki
  • Przygodowe
  • Obyczajowe
  • Muszę przeczytać
  • Beletrystyka
  • Z podróży
  • 22/23
  • Verne Juliusz

Dodaj cytat z książki Humbug (Blaga)