Zabójca z motywów seksualnych : studium przypadku

Wydawnictwo: Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne, Oficyna Wydawnicza AFM
83-89823-97-7
reden

Studium przypadku nieodłącznie kojarzy się z metodą kazuistyczną, która do końca XIX wieku była podstawową metodą badawczą w medycynie sądowej czy psychiatrii sądowej. Z tych dwóch dyscyplin wywodzi się cały nurt kryminologii, szukający przyczyn przestępstwa w jednostce i niemała część kryminalistyki. Przez ostatnie 100 lat istotnie zmienił się paradygmat tych nauk. Swe twierdzenia opierały...

Z tych dwóch dyscyplin wywodzi się cały nurt kryminologii, szukający przyczyn przestępstwa w jednostce i niemała część kryminalistyki. Przez ostatnie 100 lat istotnie zmienił się paradygmat tych nauk. Swe twierdzenia opierały one coraz częściej na wynikach eksperymentów i badaniach zbiorowości przypadków, w których z powodzeniem, w dużej mierze dzięki zastosowaniu statystyki udawało się ustalać pewne prawidłowości, zależności czy związki przyczynowe (Jaegermann, Widacki 1986).
Obok wspomnianych tu nowych metod, nadal jest stosowana metoda kazui-styczna, w formie studium przypadku. Jest ona także wykorzystywana w kryminologii (Tyszkiewicz 1986). Zmieniła się jednak jej rola. Za jej pomocą nie ustala się już prawidłowości, ale przeciwnie, ukazuje przypadki nietypowe, wyłamujące się regułom ustalonym w badaniach zbiorów przypadków. Tym samym pokazuje się granice stosowalności tych reguł. Jeśli zaś stosuje sieją do badania typowego przypadku, to po to, by poddać go bardziej gruntownej analizie i ukazać go pełniej.
Metoda kazuistyczna, opierająca się na studium przypadku pozwala testować teorie wyprowadzone z badań zbiorów podobnych przypadków. Takie założenie przyświeca tej pracy. Kazus Joachima Knychały do takiego celu nadaje się znakomicie z kilku powodów.

Mikołaj | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 marca 2013

Wnioski autora same w sobie nie powalają, oczywiście jest to dobrze przeprowadzone stadium przypadku, jednak, jak dla mnie, umiarkowanie zajmujące. Prawdziwie interesujące są zawarte w drugiej części książki pamiętniki Knychały, mam jednak pewne wątpliwości czy powinno się je publikować...

asia555singh | 2012-10-14
Przeczytana: 11 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

polecam kazdemu kto interesuje sie tym zagadnieniem, szczegolowe opisy okolicznosci przestepstw i osobowosci Knychaly

uroborosout | 2011-10-28

Bardzo dobre studium przypadku polskiego zabójcy, jednak wnioski autora nie są juz kompetentne.

Łukasz | 2016-06-30
Przeczytana: 14 listopada 2010
SimoneChoule | 2016-11-13
Andrzej | 2016-10-03
Kontroler jakości dowodów

Cykl „Przesłuchania” to seria wywiadów inspirowanych sprawami kryminalnymi. Prezentowaliśmy już Wam rozmowy Marcina Wilka z profilerką Urszulą Cur, Igorem Kordasem, podinspektorem policji w stanie spoczynku oraz prof. Moniką Płatek, Kierowniczką Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dzisiaj zapraszamy do przeczytania wywiadu z prof. Janem Widackim, adwokatem.