Niezdecydowanie

Wydawnictwo: Muza
Indecision
83-7495-012-9
Bartek

Niezdecydowanie wpisuje się w najlepsze tradycje mocnej amerykańskiej męskiej prozy, to znaczy powieści koncentrującej się na wchodzeniu bohatera w dorosłość i - często bolesnym - kształtowaniu się jego osobowości. Oczywistym skojarzeniem jest zatem (przywoływana przez wszystkich bodaj dotychczasowych recenzentów Niezdecydowania) Buszujący w zbożu Salingera. Głównym bohaterem i obłędnym, zabójczo inteligentnym i autoironicznym narratorem powieści jest dwudziestoośmioletni Dwight Wilmerding, nowojorczyk, absolwent filozofii, syn i brat (co pozostaje nie bez znaczenia, gdyż jego relacje z rozwiedzionymi niedawno rodzicami i ukochaną - na cienkiej granicy kazirodztwa - starszą siostrą stanowią niebagatelny balast dla jego znękanej tożsamości), a poza tym wieczny chłopiec, zagubiony, niezdecydowany, niespełniony zawodowo, nieumiejący zaangażować się na poważnie w żadną relację męsko-damską, odnajdujący się jako tako jedynie w dość powierzchownych kontaktach z kolegami.

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2011, Wymienione
Przeczytana: 15 marca 2011

Opowieść o tym jak bolesne bywa kształtowanie się własnej osobowości. Autor stawia również przed bohaterem wiele egzystencjalnych pytań, np jak być szczęśliwym? etc.
Czy Dwight znajdzie odpowiedź? Przekonajcie się sami.

raru | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Bardzo przyjemna lektura. :) Idealna na poprawę humoru i długie wieczory, łatwa w odbiorze i nieskomplikowana (co jednak jest raczej zaletą, niż wadą, jeśli szuka się czegoś lekkiego do poczytania).
Najbardziej urzekł mnie język, a co za tym idzie - narracja bohatera. Specyficzny humor i nietuzinkowa narracja uczyniły z tej książki coś więcej niż zwykłą powieść o szukaniu miłości. Także postać głównego bohatera bardzo mi się podobała - lubię taki typ postaci, haha. Tym bardziej że w niektórych momentach przypominał mnie samą! "Niezdecydowanie" poleciłabym najbardziej właśnie osobom które mają problemy z podejmowaniem decyzji, gdyż owy problem jest pokazany w tej książce bardzo zabawnie i z przymrużeniem oka, a równocześnie nie kpi, lecz stoi po stronie czytelnika.
Lektura warta poświęcenia czasu, szczególnie że niedługa i szybko się czyta. :D

Hannya | 2014-12-11

Książka nie zrobiła na mnie jakiegoś ogromnie szczególnego wrażenia, jednakże anegdota o Baudelairze bardzo utkwiła mi w pamięci.

Hania Archangielska | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Przez chwilę miałam nadzieję na wariacje na temat "Podróży do źródeł czasu". Wersję pokolenia, które nie doświadczyło globalnej wojny, choć wojny są już cały czas obecne. Są tam dobre momenty, ale jest też przegadanie, lekko filozoficzny, hermetyczny gąszcz słów, gonitwa myśli. Bo ja wiem, czy mi się podobała? Piszą, że to typowa, mocna, męska literatura, może i tak, w każdym razie lepsze to, niż literatura kobieca.

Malina2707 | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Specyficzna książka. Niby jest akcja, ale jakoś jej za mało. Ciekawe zakończenie, ale jakoś zbyt naszpikowane filozoficzną zadumą. No i jak dla osoby z arachnofobią jest tu zdecydowanie za dużo tych ośmionogów. Jeśli ktoś lubi książki z dużym ładunkiem przemyśleń o filozofii, polityce, gospodarce czy społeczeństwie to czemu nie, ta książka może się podobać.

Anuszka | 2014-01-08

Nie jestem pewna, czy zrozumiałam tę książkę...

Aleksandra_E | 2012-03-23
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Próbowałam, próbowałam i ciągle chyba brak mi motywacji...

Bartek | 2010-11-07
Przeczytana: 22 stycznia 2011