Vernon

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Muza
Vernon God Little
83-7319-591-2

Vernon Gregory Little używa inicjału swego drugiego imienia w zależności od nastroju i fantazji. Czasem jest to Geniusz, czasem Godzilla, a czasem nawet God, czyli Bóg. Jest zamkniętym w sobie piętnastolatkiem żyjącym z oderwaną od świata matką w znanym jako grillowa stolica Teksasu miasteczku Martirio. Jego najlepszy przyjaciel, Jose Navarro, pod wpływem narkotyków wywołuje w szkole krwawą...

Jego najlepszy przyjaciel, Jose Navarro, pod wpływem narkotyków wywołuje w szkole krwawą jatkę, zabijając 16 kolegów z klasy i popełniając samobójstwo. Niekompetentne miejscowe organy ścigania, nie potrafiąc wytłumaczyć tego, co się stało, obciążają Vernona odpowiedzialnością za nieszczęście. Chłopiec jednak ucieka podczas przesłuchania i wyrusza w drogę do Acapulco w Meksyku.
Ta sensacyjna opowieść jest tłem dla wnikliwej analizy trudnego procesu dorastania w ekstremalnej sytuacji i okazją do ukazania groteskowego świata pełnego niezrównoważonych policjantów, żądnych sensacji karierowiczów i ogólnej niemożności we współczesnej Ameryce. Amerykański sen bywa koszmarem.

allison | 2015-10-23
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2015

"Vernon" to książka tylko z pozoru lekka i zabawna. Takiemu wrażeniu na pewno sprzyja styl utrzymany w konwencji zbliżonej do "Buszującego w zbożu".
W rzeczywistości jednak to powieść, którą można odczytywać na różnych poziomach.
Pierwsze skojarzenie nasuwa na myśl kryminał, którego bohater stopniowo zdradza czytelnikowi, w jaką intrygę został uwikłany. Jego niesamowite perypetie raz śmieszą, raz przerażają, bo wiążą się ze szkolną masakrą. Mnóstwo nieporozumień powoduje, że nastolatek ze świadka staje się podejrzanym i oskarżonym.
I tu odzywa się kolejny problem - nieporadność policji i wymiaru sprawiedliwości, która doprowadzona jest w powieści do absurdu.
Wszystko to tworzy groteskową opowieść o zbrodni, winie (a raczej niewinności) i karze, która w finale trzyma niesamowicie w napięciu, sprawiając, iż czytelnik niecierpliwie odwraca kartki.

"Vernon" to także opowiedziana soczystym językiem historia trudnego dorastania i dojrzewania. W tym kontekście mamy tu mnóstwo...

Cosmo | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

świetna książka, czasem niektóre kwestie są zbyt swobodne, ale generalnie warto ją przeczytać! :)

Motywem stojącym za wydarzeniami opisanym w tej książce jest koncepcja pewnego kota zamkniętego w pudełku:

"To jest naprawdę filozoficzne zagadnienie. Kotek jest w pudle, ma lada chwila umrzeć, i Manualny Kant pyta, czy można go już nazwać martwym w sensie technicznym, jeśli ktoś go nie ocali. [...] No bo skoro nic się nie zdarza, dopóki tego nie widzisz, to czy to coś się zdarza, jeśli wiesz, że ma się zdarzyć, ale nikomu o tym nie mówisz?"

Wspaniała książka, pisana mocnym, dosadnym, soczystym językiem przyprawionym gorzkim humorem; może być kryminałem, może być portretem psychologicznym, może sprawić, że wpadnie się w zamyślenie.
W recenzjach przeczytałam, że jak u Kafki - nie wiadomo o co chodzi - jest to nieprawda, mniej więcej po kilku stronach można się zorientować co się z grubsza stało, a całość lektury wyjaśnia niemal wszystko. To nie jest trudna i wymagająca narracja, ma po prostu pewną nietypową wyrazistość, autor unika podawania wszystkiego na tacy, ale pozwala...

Guinevere7 | 2010-02-07
Na półkach: 2010, Przeczytane

Czyta się jak Proces Kafki. Nikt nie wie o co chodzi i dlaczego 15-letniego chłopca posądza się o rzeczy, których nie zrobił. W perspektywie jest skazanie do więzienia i umieszczenie w celi śmierci, gdzie Vernon ma czekać na egzekucję.
Niesamowite.
I jeszcze bardzie zaskakujące zakończenie.
Czy istnieje sprawiedliwość?
Jak dla mnie za dużo wulgaryzmów, zupełnie niepotrzebnych.
Mimo wszystko polecam.

Jarosław Wróbel | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

35/52 DBC Pierre, Vernon God Little
Wstrząsająca i przerażająca. Odmalowany przez autora świat jest tak pogmatwany, tak negatywny, że aż irytujący. Miasteczko w którym autor umieścił akcję to esencja zepsucia przykryta kożuchem poprawności. Tragedia, która dotknęła miasteczko burzy ten porządek. Spod "dywanu" wychodząc wszystkie zamiatane tam "brudy". Społeczeństwo cierpi, dyszy żądzą zemsty, pojawiają się karierowicze, prawdziwe szczury dążące do celu po trupach. A w centrum tego wszystkiego nastolatek, zbuntowany, z etykietką niedostosowanego. Nie radzący sobie z rzeczywistością, nieszczęśliwy, z buzującymi hormonami, idealny kozioł ofiarny. Niekompetencja władz jest tak porażająca, że aż irytuje. Całą tą chorą sytuacją rozwiązała by tak naprawdę jedna szczera rozmowa z chłopcem, który był jedyną osobą która wie co się tak naprawdę wydarzyło. Tylko po co, kto by tam słuchał smarkacza, kto by mu wierzył. Przecież wszyscy wiemy jaki on jest. Dosyć wulgarny język Vernona przestaje...

Piotr | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Podchodziłem do tej książki kilka razy, tzn. przeczytałem ileś stron i odkładałem. Przyczyną tego był chaos jaki wyczytywałem ze stronic. Po przeczytaniu książki stwierdzam, że połowa książki krzyczy, jest wypełniona tym rozgardiaszem jaki towarzyszy bohaterowi książki, który został wplątany w nieciekawą historię.
Nie wiem czy było to celowym zabiegiem autora, ale jeżeli tak to mu się to udało.
Ta druga połowa powieści jest bardziej stonowana, cichsza, ale i czytelnik może przez to bardziej wgłębić się historię.
Jest to też opowieść o młodzieńczych rozterkach o tym o czym się myśli w takim wieku i we wiarę w sprawiedliwość. Ale jest też to powieść o tym jak można zrobić z każdego winnego i ile z tym mają wspólnego media.

yootsuu | 2011-06-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

średnia - to właściwe określenie na tę książkę. dużo zbędnych wulgaryzmów, uroczy chaos wydarzeń, ciekawa historia. ;)

gothicsheep | 2012-07-21

ciekawa, inna. Styl w jaki została napisana nie do końca mi odpowiada. Od początku czytający nie wie co jest grane i o co tu tak a prawdę chodzi...

malbik | 2012-11-29

Bardzo słaba książka. źle napisana, historia płytka, bohaterowie niewyraźni. Nie polecam!

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 20 lutego 2010