Joe Speedboat

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Joe Speedboat
literatura holenderska

Czternastoletni Franek ulega tragicznemu wypadkowi i zostaje na zawsze przykuty do wózka inwalidzkiego. Kalectwo nie zabija jednak w chłopcu woli życia. Gdy Franek wychodzi ze szpitala po ponadpółrocznej rekonwalescencji, poznaje nowych przyjaciół (wśród nich jest niespokojny duch Joe Speedboat), przeżywa niespodziewane przygody, po raz pierwszy w życiu się zakochuje i po raz pierwszy doznaje miłosnego zawodu.

"Joe Speedboat" to pełna ciepła opowieść o życiu płynącym powoli niczym rzeka, nad którą leży powieściowe Lomark. Urokliwa historia o dojrzewaniu, młodzieńczych wyczynach, uczuciach. Im starsi są bohaterowie, tym bardziej zmienia się świat, który pamiętają z dzieciństwa. Nie sposób jednak się nie uśmiechnąć czy nie uronić łzy, przemierzając razem z nimi ulice holenderskiego miasteczka.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Grey | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka nie dość, że kusiła mnie niską ceną, to jeszcze zachwycającym opisem. Opisem, który gwarantuje poznanie prawdziwych życiowych wartości. Z tego wszystkiego moim skromnym, czytelniczym zdaniem wyszła tylko niezła klapa.

Franek uległ wypadkowi. Zasnął na łące i nie zauważony przez operatora wielkiej kosiarki, został przez nią poturbowany. Teraz, po wybudzeniu się ze śpiączki, jest przykuty do wózka dla inwalidów. Nie może mówić, więc swoje uczucia przelewa na papier. Dzienniki, które prowadzi, powoli zapełniają jego cały dom. Nierzadko wspomina w nich o Joem Speedboat, który do Lomarku przybył wraz z matką i siostrą Indią. Pisze też o Franku i Engelnie, szkolnych kolegach, oraz o pięknej, egzotycznej PJ...

Historia Franka to dla mnie historia Joego. Inwalida ślepo wierzy w wyszlifowaną perfekcyjność przyjaciela i jest mu bezgranicznie oddany. Odniosłam wrażenie, że mimo narracji pierwszoosobowej w wykonaniu Franka, lepiej poznałam Speedboat'a. Książka kręci się tylko wokół...

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 24 czerwca 2010

Joe Speedboat, ta powieść przyciągnęła moją uwagę tytułem i okładką, dość wymowną w kontekście treści. Do tego to pierwsze zetknięcie z literaturą Holenderską.

Głównych bohaterów jest kilku, jednak pierwszego poznajemy Franka, chłopca przykutego do wózka inwalidzkiego, w pełni sprawnego umysłowo jednakże w wyniku wypadku również pozbawionego zdolności mówienia, porozumiewa się na piśmie. Jedyną sprawną częścią jego ciała jest prawa ręka. Po 220 dniach spędzonych w szpitalu (zapadł w śpiączkę), Franek wychodzi i poznaje chłopca, którego dziwne nazwisko przyciąga wszystkich - Joe Speedboat, zaprzyjaźniają się. Tu się wszystko zaczyna. To dość dziwna przyjaźń, nietypowa i niecodzienna ale piękna.

Autor zestawia ze sobą najważniejsze postacie, Franka, zakompleksionego, pełnego żalu ale i chęci do życia, nie poddającego się wojownika z lekkim duchem, szalonym i twórczym, pełnym zapału i energii Joem. To Joe sprawia, że Franek potrafi się otworzyć, potrafi uwierzyć w siebie, potrafi...

Mario | 2014-02-19

Przeczytane o tyle o ile - do jednej trzeciej może. Nie dałem rady. Miało być głębokie i poruszające, a jest płytkie i nijakie. Szkoda.

Timeless | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Jest to śmiała i w jakiś szczególny sposób "magiczna w swej realności" historia opowiedziana przez chłopca, który w wyniku swojej "nieuwagi" został przykuty do wózka.
Dorastając, nie skupiał się tylko na radzeniu sobie z ograniczeniami, jakie zostały mu narzucone przez jego kalectwo, ale uważnie obserwował życie miejscowych ludzi, które zapisywał w swoich dziennikach.
Szczególnie poświęcił je swoim przyjaciołom, bez których (myślę, że Franek by się tutaj ze mną zgodził) ta historia byłaby całkiem nudna.

Dawid | 2013-07-24
Przeczytana: 29 września 2012

Książka obyczajowa, ale pełna humoru i przedziwnym sytuacji. Ciekawa i warto przeczytać

Monjaa | 2011-12-19
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Bardzo dobra książka, daje do myślenia. Zaskakujące zakończenie, perełka.

weronika11 | 2012-02-18
Przeczytana: 24 lutego 2012

Great !

DoTTi91 | 2013-10-14

Paczka bohaterów dobrana pod siebie. Tytułowy bohater - Joe rezolutny chłopak, który idzie pod prąd. Zaprzyjaźnia się z Frankiem narratorem całej książki, który uległ wypadkowi. Piszący dzienniki, którymi zainteresowała się wspólna koleżanka PJ - robiąca w książce za kobietę fatalną.
Pomysł na zakończenie dosyć niebanalne.

Regalia | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Słodko-gorzkie. Pewnie przemyślenia Franka i u mnie bym znalazła. Pewnie podobnie wyła bym wewnątrz i skręcała cholerną karmę. A PJ wyrzuciła tuż po tym, kiedy by się w drzwiach zjawiła.

Barbara11 | 2016-03-26