Krwawy sztorm

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
historyczna
Habdank

Czytelnik, który sięgnie po piątą książkę Augustyna Necla, przedstawiającą czasy potopu szwedzkiego na Kaszubach, bez względu na wiek i zamiłowania znajdzie dla siebie wiele ciekawych faktów i zdarzeń. Entuzjaści przygód będą się cieszyć brawurowymi czynami kaszubskiego „stolema”, sentymentalni westchną nad dziejami miłości Barbary i Piotra, miłośnicy folkloru znajdą wiele przyjemności czytając urocze gawędy. A wszyscy, którzy wezmą tę książkę do ręki, poznają kartkę z dziejów Kaszubów, nadmorskiego ludu wychowanego w uporczywej walce z żywiołem, szorstkiego i twardego na pozór, lecz kryjącego w sercu prawdziwy skarb – umiłowanie wolności i Ojczyzny.

Dalsze losy bohaterów „Krwawego sztormu” przedstawione są w „Złotych kluczach”.

[z okładki, Wydawnictwo Morskie, 1985]

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin | 2013-09-01

Niestety nigdy nie fascynowała mnie twórczość Augustyna Necla. Postaci szablonowe, akcja ogólnie mówiąc drętwa, powieść pozbawiona polotu, a przecież materia niezwykle ciekawa, bo opisane wydarzenia po części miały miejsce w czasie potopu szwedzkiego na Kaszubach. Augustyn Necel jest zresztą uznanym kaszubskim pisarzem, a we Władysławowie można dziś podziwiać jego zrekonstruowany gabinet (mieści się w tzw. Hallerówce). Od samego początku widoczna jest inspiracja twórczością Henryka Sienkiewicza, jednak "Krwawy sztorm" to utwór zdecydowanie niższej rangi. Jego kontynuację stanowi powieść "Złote klucze".

Piotr | 2016-06-30
EmilkaW | 2016-02-23