Pod napięciem

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 9)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Burning Wire
Lincoln Rhyme, FBI, energia, kryminał
Ag2S

Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną - miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę. Tropy wskazują na udział tajemniczej, nowej grupy terrorystycznej. Do akcji włącza się Lincoln Rhyme ze swoim zespołem, przy wsparciu FBI i federalnego departamentu bezpieczeństwa, nadzorując równocześnie pościg za Zegarmistrzem, jednym z niewielu morderców, którym udało się wymknąć Rhyme'owi. Nawał pracy odbija się na stanie zdrowia sparaliżowanego kryminalistyka. Jego zbuntowane ciało może narazić na niebezpieczeństwo członków ekipy śledczej i niewinnych ludzi - ofiary kolejnych zamachów

"Zadaniem każdego technika zabezpieczającego ślady jest znalezienie tego wspólnego dowodu, który doprowadzi do ustalenia tożsamości sprawcy. Jeśli nie bezpośrednio do jego drzwi."

Prąd nie należy do moich ulubieńców, najpewniej przez męki naukowe, których był powodem, kiedy byłam w liceum i próbowałam przebrnąć przez zawiłości rozszerzonej fizyki. Natężenie, napięcie, opór... do tej pory ciarki mi przechodzą po plecach na samą myśl o tych wszystkich pojęciach. Czyż nie jest to więc idealny materiał na thriller, który będzie budził we mnie dreszcze? :)

Dobry pomysł, wykonanie jak zwykle na poziomie i mamy kolejny bardzo dobry thriller z duetem Rhyme-Sachs w roli głównej. Jest w nim wszystko do czego przyzwyczaił nas autor, dużo pracy z dowodami, zwroty akcji i oczywiście urocze odzywki Lincolna.
Finał przewidziałam, ale wbrew pozorom nie zepsuło mi to przyjemności czytania. To było jedyne słuszne zakończenie tej książki :)
Polecam!

emindflow | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

Jeffery Deaver ciągle w wybornej formie. „Pod napięciem” to już dziewiąta pozycja o detektywie Lincolnie Rhyme i według mnie jest ona niemal równie dobra jak najlepszy do tej pory „Zegarmistrz”.
Niedawno ukazało się kilka powieści rysujących katastroficzną wizję zagłady współczesnej cywilizacji, do której wystarczy długotrwała awaria globalnej sieci energetycznej. Deaver aż tak daleko nie idzie, ale pokazuje, że dla zdeterminowanego zabójcy prąd elektryczny może być niezwykle okrutnym, skutecznym i jednocześnie trudnym do powstrzymania narzędziem zbrodni.
I właśnie takiego zbrodniarza w tej powieści tropi Rhyme ze swoją sprawdzoną ekipą. Wprawdzie i z tego pojedynku detektyw wychodzi jak zawsze zwycięsko, ale nie przychodzi mu to łatwo, a czytelnik do końca nie może być pewien ostatecznego rozstrzygnięcia. Finał jest jak zwykle zaskakujący, a jednocześnie rozbudza nadzieję na równie dobry kolejny tom.
Jako bonus, poza dużą dawką emocji i dobrej rozrywki autor w interesujący i...

Roland | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Elektryzujący thriller, który trzyma czytelnika dosłownie w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pomysł na fabułę odzwierciedla bogatą wyobraźnię autora. Jak zawsze w przypadku książek Deavera finał całej historii jest zaskakujący. Pisarz potrafi zręcznie wprowadzić czytelnika w wir wydarzeń. Jednocześnie śledztwo prowadzone przez bohaterów pokazuje, że nawet najdrobniejszy szczegół może mieć wielkie znaczenie.

Nowy Jork paraliżuje morderca jakiego jeszcze nie było. Dysponuje on potężną, ale także niewidzialną i wszechobecną bronią, a mianowicie energię elektryczną. Potrafi on tak manipulować przesyłem energii, że nawet zwykła winda może stać się śmiertelną pułapką. Po raz kolejny w sprawę włączają się Amelia Sachs i Lincoln Rhyme. Jednocześnie detektyw Rhyme nadzoruje pościg za Zegarmistrzem, jednym z niewielu morderców, których do tej pory nie udało się mu złapać. Nawał pracy odbija się na stanie zdrowia Lincolna. Czyżby w celu rozwiązania sprawy musi złożyć...

Sargento_Garcia | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Jeffery Deaver po raz kolejny pokazał, że umie po mistrzowsku prowadzić czytelnika ku niespodziewanemu finałowi, co chwilę myląc tropy i zaskakując pomysłami na nagłe zwroty akcji

POLECAM !

Majka | 2015-11-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2015

Jednym z powodów dla których cenię Jeffery Deavera i jego książki jest to, jak bardzo są one dopracowane pod względem merytorycznym. Naprawdę w każdej z nich, obojętnie o czym by nie była, na niemal każdej stronie widać duży wkład pracy autora w zbieranie materiałów, w staranie o to, by powieść była merytorycznie bez zarzutu. Zwykle można się więc wiele z jego książek dowiedzieć o świecie i rzeczach, które w innych kryminałach nawet stanowiąc podstawę intrygi, są po prostu tłem, czasem zresztą bardzo rozmytym.
U Deavera jest inaczej. Jego książki to niemal majstersztyki pod tym względem i dzięki temu każdą z nich się zapamiętuje, i na podstawie jedynie tytułu naprawdę łatwo sobie przypomnieć o czym była konkretna pozycja ( w przeciwieństwie do wielu książek innych autorów z gatunku ).
Tym razem autor elektryzuje nas w kolejnej części historii Rhyme'a i Sachs. O prądzie, łukach elektrycznych, natężeniu i napięciu dowiadujemy się całkiem sporo ( a przynajmniej dla mnie to sporo ),...

talka | 2012-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Jak każda książka z Amelią i Lincolnem świetne;) od kiedy oglądnęłam film Kolekcjoner kości Sachs w mojej wyobraźni wygląda jak Jolie;)heh

enga | 2010-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Nowy Jork, miasto-gigant, pełne ludzi, samochodów, maszyn, urządzeń elektrycznych i... prądu. Wśród milionów mieszkańców nagle pojawia się jedna osoba, która - zafascynowana prądem oraz jego możliwościami - postanawia użyć nietypowej broni by przeprowadzić prywatną zemstę. Akcję zaczyna stworzeniem łuku elektrycznego, który zabija przypadkowego przechodnia i rani kilka osób. A potem jest gorzej i gorzej... Za co się mści? Co daje mu zabijanie w tak okrutny sposób wielu osób? Jaki jest jego cel?

Sprawa trafia do znanego duetu: sparaliżowanego kryminologa Lincolna Rhyme oraz jego partnerki Amelii Sachs. Razem z policją i FBI starają się wyśledzić zamachowca, poznać jego motywy, przewidzieć kolejne kroki. Jednak jest on tak sprytny i drobiazgowo przygotowany, że śledztwo idzie im jak po grudzie. Zmieniają się motywy, pomysły, a nawet podejrzani, a końca nie widać. Dodatkowo Rhyme jest zajęty również drugą sprawą. Okazało się bowiem, że nagle zdołał władzom umknąć słynny Zegarmistrz,...

Hanka | 2012-11-05

Po raz kolejny ukochany Deaver nie zawodzi. Zagadka, napi?cie, genialny umys?. I kiedy my?lisz, ?e ju? wiesz kto i dlaczego, akcja rozwija si? w drug? stron?....

Konpos | 2014-02-13
Przeczytana: 26 lipca 2010

Lincoln Rhyme i Amelia Sachs to jedna z moich ulubionych par bohaterów. Jakakolwiek, nie była by książka z ich udziałem to darzę ja wielkim sentymentem. Może dlatego, że Kolekcjoner Kości był jedną z pierwszych nie-lektur jakie przeczytałem. Sama fabuła jak zawsze bardzo rozbudowana, a pomysł arcyciekawy. Nic tu nie jest takie jakie się wydaję i do końca trzyma w napięciu. Polecam, bo warto!

Trzydzieści siedem godzin przed Dniem Ziemi. Nowy York już wkrótce ma stać się areną elektryzującego przedstawienia. Napięcie rośnie z każdą mijającą chwilą. Zarówno to emocjonalne, jak i elektryczne. Nad miastem wisi widmo terroryzmu, z którym poradzić sobie będzie musiał Lincoln Rhyme, wraz ze swoją ekipą śledczą. Zaczyna się nierówny wyścig z czasem. Trzeba złapać sprawców. Jest warunek - pod żadnym pozorem nie zbliżać się do metalowych przedmiotów, a jeśli już trzeba czegoś dotknąć, to suchą ręką. Prawą, ponieważ ta jest dalej od serca.

Jeffery Deaver po raz kolejny serwuje nam ucztę mocnych wrażeń. Polski tytuł książki jest najlepszym wytłumaczeniem, na jakich emocjach chce nam autor zagrać, a trzeba przyznać, że gra jak z nut. Atmosferę ciągłego pośpiechu i niepokoju podkreśla upływający czas, po którym mają odbywać się kolejne ataki. Już małe dziecko wie, że nie wolno bawić się kontaktami, czy urządzeniami elektrycznymi, które mogą zdrowo pokopać, jednak w "Pod napięciem"...