Adam

W samym sercu kongijskich puszcz u zbiegu rzek Ituri i Lenda, w miejscu ongiś podziwianym przez Stanleya – czas płynął dostojnie jak zawsze, odmierzany krokami dni identycznie długich jak noce. Olbrzymie drzewa dorastały swego wieku, a waląc się z łomotem, ustępowały z drogi ku światłu nowym hufcom zieleni. Po ciepłym, jasnym ranku, pogoda zaczęła się psuć. Niebo było jeszcze widne, wszakże...

Po ciepłym, jasnym ranku, pogoda zaczęła się psuć. Niebo było jeszcze widne, wszakże już nie takie – charakterystyczne dla pory suchej w tropikach – na którym słońce wygląda jak bańka białego lśnienia tak bliska, że ręką dosięgnąć. Nad polaną snuł się matowiejący błękit, a dalekie pohukiwanie grzmotów targało powietrzem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Jale | 2015-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Zdumiewająco groteskowa książka, będąca osobliwym melanżem ideologii komunistycznej, hipisowskiej oraz posuniętej do absurdu nienawiści - głównie reżimowej - w stosunku do USA i RPA.

Początkowo nic nie wskazuje na taki literacki wybryk. Ot, inteligentny gad z kosmosu przylatuje rzucić okiem na Ziemię, by przekonać się, czy żyją na niej jakieś inteligentne istoty, a jeśli tak - czy warto będzie w przyszłości zostawić je przy życiu, czy też może jednak trzeba będzie je wytłuc. I tak sobie siedzi przez STULECIE w kongijskiej dżungli, obserwując praktycznie NIERUCHOMO pigmejską wioskę, która się wokół niego pobudowała.

Nim do umysłu czytelnika zdążą przebić się podstawowe pytania o zdrowie umysłowe przybysza (zarejestrował emisje radiowe i telewizyjne, ale nie dostrzegł z tego swojego superstatku ANI JEDNEGO MIASTA i uznał, że cały glob to wielka puszcza; nie zauważył też nie-zielonych obszarów i - jako istota żywiąca się światłem - postanowił lądować w środku jednej z puszcz i tam...

krystyna kalinowska | 2012-03-18

Historia pewnego plemienia,którym opiekował się "Duch opiekun".
ðopóki ludzie spełniali jego warunki działo im się dobrze,lecz pewnego dnia odszedł.....

Krzysztof Frątczak | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Ciekawy pomysł, dobre niektóre fragmenty, choć moralizatorstwo całości, na już dawno zdezaktualizowanym politycznym tle, lekko irytuje.

Jacek | 2016-07-25
Karpilara | 2016-07-02