Tak bardzo chciał być człowiekiem

Okładka książki Tak bardzo chciał być człowiekiem Tadeusz Markowski
Okładka książki Tak bardzo chciał być człowiekiem
Tadeusz Markowski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1982-01-01
1982-01-01
literatura współczesna literatura polska fanatastyka science fiction opowiadanie

Zbiór opowiadań traktujących głównie o kontaktach międzycywilizacyjnych na skalę pangalaktyczną. Książeczka ma 180 stron. Doczytałem do połowy i rzuciłem w kąt, nie będę się gnębił. Ubóstwo językowe, ubóstwo intelektualne, prostota granicząca z prostactwem, humor czerstwy jak suchary legionisty, dialogi mogące nakłonić do podcięcia sobie żył kijem od szczotki. Może pół wieku temu to wystarczało, dziś dyskwalifikuje. Omijać. 2/10

Dobry przykład dobrej, starej Polskiej SF z czasów z przed masowej konsumpcji i "gimboli". Z przyjemnością czasami do niej wracałem :-)

Niemal rasowe space operki, napisane gładko, chwilami nawet całkiem dowcipnie, z interesującymi pomysłami i na ogół wartką akcją, tyle że zauważalnie monotematyczne i błyskawicznie wietrzejące z głowy. Co gorsza - im więcej czasu upływa od lektury, tym silniejsze kluje się przeświadczenie, że te interesujące z pozoru pomysły są tak na dobrą sprawę dość mętne i niewarte głębszego pochylania się nad problemem.

"Pamiętnik" to ewidentnie pod koniec przeciągnięta i na siłę udowcipniona krotochwilka o ekspedycji badawczej, która w wyniku awarii statku grzęźnie na ziemskiej orbicie i zabawia się na naszej planecie - za czasów archaicznej Grecji - w bogów. "Test" to namiastka historii szkatułkowej, opowiadająca o tym, że ci, co sprawdzają poziom ziemskiej cywilizacji, sami też są obiektem testu ze strony znacznie bardziej zaawansowanej cywilizacji. "Pech" jest oparty na wyjątkowo niejasnym pomyśle o tym, że obecność wśród ludzkości osobnika nieemanującego jakiegoś konkretnego typu promieniowania świadczy o tym, że jest to przedstawiciel innej, obserwującej rozwój ziemskiego społeczeństwa cywilizacji. "Ludzie jak... złodzieje" są całkiem sympatyczną historyjką o natknięciu się ziemskiej ekspedycji na wymarłą, zautomatyzowaną bazę obcych, nie należy jednak liczyć na to, że sam koncept bazy został oparty na jakimś głębszym przemyśleniu (skąd niby miałyby się w tej bazie znaleźć przedmioty z Ziemi, i to opisanych gabarytów?). "Tak bardzo chciał być człowiekiem, że..." daje ciekawą socjologicznie koncepcję ludzkości wypranej z emocji i wspomaganej komputerowo w takim stopniu, że już trudno mówić o samodzielności podejmowanych decyzji. "Cała radość życia" - najdłuższe opowiadanie zbioru - opisuje eksperyment związany ze stymulowaniem rozwoju sztucznie stworzonej cywilizacji; niestety, gdy się głębiej nad tematem zastanowić, to rdzeń pomysłu i związana z nim finalna konkluzja są zauważalnie abstrakcyjne (czy naprawdę cywilizacja złożona z samych androidów mogłaby być traktowana na równi z ludzką?). Wreszcie ostatni tekst, "Zwiadowca", mimo wszystko rozczarowuje przekombinowaniem (jakieś ludzkie superzmysły, operowanie setkami tysięcy lat rozwoju cywilizacji ziemskiej w kosmosie, tysiącami parseków i wielokrotnościami prędkości światła).

Dopóki się więc czyta książkę, wszystko jest w porządku. Najgorsze zaczyna się po jej ukończeniu - gdy na przykład zacząć się zastanawiać nad sensownością konkretnych pomysłów czy nad możliwością polecenia znajomym któregoś z opowiadań. Dopiero wtedy okazuje się, że nie za bardzo jest tu co polecać...

Bardzo ambitne podejście do tematyki science-fiction. "Filozoficzne + miejscami egzystencjonalne s-f" w naprawdę dobrym wydaniu. Zbiór kilku bardzo pomysłowych historii, z których "Pamiętnik", czy tytułowy "Tak bardzo chciał bytć człowiekiem" z pewnością zasługują na oddzielną ekranizację. Nie głupie, przemyślane i dające miejscami do myślenia. Zdecydowanie polecam. Jestem pozytywnie zaskoczony.

może być

może być

• Sci-fi
  • Science Fiction
  • 2011
  • 3.1. Posiadam
  • ♥♥ Priorytety ♥♥

Dodaj cytat z książki Tak bardzo chciał być człowiekiem