Tak bardzo chciał być człowiekiem

Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
corrum

Zbiór opowiadań:
* Cała radość życia
* Ludzie jak... złodzieje
* Pamiętnik
* Pech
* Tak bardzo chciał być człowiekiem, że...
* Test
* Zwiadowca

Jale | 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Niemal rasowe space operki, napisane gładko, chwilami nawet całkiem dowcipnie, z interesującymi pomysłami i na ogół wartką akcją, tyle że zauważalnie monotematyczne i błyskawicznie wietrzejące z głowy. Co gorsza - im więcej czasu upływa od lektury, tym silniejsze kluje się przeświadczenie, że te interesujące z pozoru pomysły są tak na dobrą sprawę dość mętne i niewarte głębszego pochylania się nad problemem.

"Pamiętnik" to ewidentnie pod koniec przeciągnięta i na siłę udowcipniona krotochwilka o ekspedycji badawczej, która w wyniku awarii statku grzęźnie na ziemskiej orbicie i zabawia się na naszej planecie - za czasów archaicznej Grecji - w bogów. "Test" to namiastka historii szkatułkowej, opowiadająca o tym, że ci, co sprawdzają poziom ziemskiej cywilizacji, sami też są obiektem testu ze strony znacznie bardziej zaawansowanej cywilizacji. "Pech" jest oparty na wyjątkowo niejasnym pomyśle o tym, że obecność wśród ludzkości osobnika nieemanującego jakiegoś konkretnego typu...

zawi84 | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Bardzo ambitne podejście do tematyki science-fiction. "Filozoficzne + miejscami egzystencjonalne s-f" w naprawdę dobrym wydaniu. Zbiór kilku bardzo pomysłowych historii, z których "Pamiętnik", czy tytułowy "Tak bardzo chciał bytć człowiekiem" z pewnością zasługują na oddzielną ekranizację. Nie głupie, przemyślane i dające miejscami do myślenia. Zdecydowanie polecam. Jestem pozytywnie zaskoczony.

Fidel-F2 | 2016-07-22

Zbiór opowiadań traktujących głównie o kontaktach międzycywilizacyjnych na skalę pangalaktyczną. Książeczka ma 180 stron. Doczytałem do połowy i rzuciłem w kąt, nie będę się gnębił. Ubóstwo językowe, ubóstwo intelektualne, prostota granicząca z prostactwem, humor czerstwy jak suchary legionisty, dialogi mogące nakłonić do podcięcia sobie żył kijem od szczotki. Może pół wieku temu to wystarczało, dziś dyskwalifikuje. Omijać. 2/10

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1986 rok

Dobry przykład dobrej, starej Polskiej SF z czasów z przed masowej konsumpcji i "gimboli". Z przyjemnością czasami do niej wracałem :-)

Paweł Lipka | 2012-11-18

może być