O książce. Mała encyklopedia dla nastolatków

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-01898-5
Róża_Bzowa

Alfabetycznie ułożone wszelkie informacje związane z historią książki, jej procesem powstania, drukiem uzupełnione zabawnymi ilustracjami Bohdana Butenko.

Red. naukowa Janina Majerowa

Hasła główne opracowano wg 15 działów: pismo, rękopis, iluminatorstwo, drukarstwo, ilustracja książkowa, oprawa, papiernictwo, wydawnictwo, księgarstwo, bibliotekarstwo, bibliografia, bibliofilstwo, kartografia, prasa, księgarstwo. Książka została wydana 20 lat temu, więc wiele haseł z oczywistych względów straciło na swojej aktualności. Mimo wszystko zapewniam, że miłośnik książek, bibliofil lub bibliomaniak, znajdzie tu wiele ciekawostek. Dodatkowo książka jest bardzo starannie wykonana edytorsko. Oprawa twarda płócienna z obwolutą, blok szyty, papier offsetowy (tj. używany do drukowania książek ilustrowanych) trzeciej klasy (tj. bezdrzewny pochodzący w 100% z masy celulozowej). Szatę graficzną nadał jej Mistrz Butenko, który sprawił, że księga ta nie straciła nic a nic na swoim uroku po dziś dzień.

Dociekliwy_Kotek | 2012-06-21
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: czerwiec 2012

Każdy, kto widział tę książkę z oryginalną obwolutą, na pewno zauważył podkreślenie słowa "mała" oraz adnotacje przeznaczającą ten tom do użytku "dzieci i młodzieży". Ne należy zatem oczekiwać bardzo wnikliwej i drobiazgowej wiedzy z bardziej naukowych opracowań. Jako wstęp i przybliżenie zagadnień związanych z poligrafią i historia druku książka wciąż może stanowić dobrą pozycję. Dodatkowo można się uśmiechnąć nad dowcipnymi komentarzami i ilustracjami do haseł.
Niektóre hasła, oczywiście, nieco straciły na aktualności, ale to chyba los wszystkich opracowań naukowych i popularnonaukowych.

Rigor | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, BezSENNIK, UTRACONE