O książce. Mała encyklopedia dla nastolatków

Okładka książki O książce. Mała encyklopedia dla nastolatków Bohdan Butenko, Janina Majerowa, praca zbiorowa
Okładka książki O książce. Mała encyklopedia dla nastolatków
Bohdan ButenkoJanina Majerowa Wydawnictwo: Ossolineum językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Ossolineum
1987-01-01
1987-01-01
encyklopedia wiedza książki biblioznawstwo bibliofilstwo

Okładka książki Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara Bohdan Butenko, Edward Lear
Dong, co ma św... Bohdan Butenko, Edw...
Okładka książki Pali się! Jan Brzechwa, Bohdan Butenko
Pali się! Jan Brzechwa, Bohda...
Okładka książki Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o t... Bohdan Butenko, Ann...
Okładka książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o n... Bohdan Butenko, Ann...

Kocham książki, więc ta książka podczytywana jest przeze mnie cały czas . Doskonale uszeregowane pojęcia i przepiękne ilustracje zapadające w pamięć, to jej wielkie zalety.

Takie mamy czasy, że wszelkiego rodzaju encyklopedie, słowniki i inne drukowane vademecum, zupełnie wyszły z użycia. Jest internet. Ale wydana w latach osiemdziesiątych encyklopedia O książce wychodzi poza ramy swoich czasów i nadal jest interesująca. Szczególnie taka ilustrowana przez Butenkę.

Ja wiem, że jestem trochę nienormalna, że przeczytałam tę encyklopedię od deski do deski. Ale nie potrafiłam wymyślić innego łatwego klucza na sprawdzenie co jest w absolutnie każdym uwzględnionym zagadnieniu. A jest tam wiele rzeczy bardzo ciekawych i trochę mniej ciekawych, ale jako całość ta książka to sporo czytelniczej przyjemności.

📖 Szeroko o książce

Autorzy, a jest ich wielu, wybrali zagadnienia bardzo szeroko poświęcone książkom, czytaniu, wydawaniu, historii i technologii druku. Na początku, we wstępne, umieszczony jest indeks zagadnień z podziałem na tematykę. Później hasła są oczywiście w układzie alfabetycznym. Z założenia każda, albo prawie każda strona jest także ilustrowana, bądź komentowana przez Butenkę. Jest też wiele reprodukcji i innych “materiałów wizualnych”.

O książce to prawdziwe źródło wszelkiej wiedzy, zebranej razem. Niestety, jak można się domyślać, momentami “nieco” nieaktualne. Choć, z punktu widzenia dzisiejszego, zupełnie innego świata, jest to przeciekawy dowód na to, jak wyglądało życie jeszcze czterdzieści lat temu (data wydania: 1987 rok). Jak wiele się od tego czasu zmieniło. Nikt nie przypuszczał nawet, że pojawi się coś takiego jak internet.

📖 Jak powstał druk?

Część informacji to faktycznie od dawna przestarzałe ramotki. Ale część informacji się nie przeterminuje. Tak jest np. z szeroką wiedzą historyczną na temat pierwszych pism, powstania druku, składu czcionek ruchomych, pierwszych wydanych książek w Polsce i po polsku. Czy też dużą ilością informacji o technologii aktualnej dla lat osiemdziesiątych XX wieku, czyli jeszcze sprzed rewolucji cyfryzacyjnej.

O książce uświadamia jak dużo wyrazów w języku polskim wzięło się z greki, czy łaciny. Wgl całe zagadnienie druku w Polsce jest super opracowane. Pierwszy tytuł wydrukowany w naszym kraju to kalendarz na rok 1474.

📖 Ciekawa perspektywa

Te wszystkie historyczne informacje, dają ciekawą perspektywę. Uświadamiają jak stosunkowo niedawno nikt nie myślał nawet o kolorowym druku! Już nie mówiąc o ebookach dostępnych w każdym momencie, czy malutkich czytnikach z podświetlanym ekranem, które mogą pomieścić tysiące tytułów. To tylko jedno pokolenie… Ja naprawdę doceniam książki, które przypominają, że świat zmienia się bardzo szybko. Warto o tym pamiętać, bo to trochę zmienia spojrzenie i podejście do rzeczy, które wydarzają się teraz, do FOMO i social mediów oraz wszelkich informacji o stanie świata.

Ciekawostką, bardzo charakterystyczną dla książek wydawanych za PRL są mniej lub bardziej subtelne pochwały ówczesnego ustroju. W encyklopedii O książce są rozsiane i obecne, ale nie są jakoś specjalnie nachalne. Oraz, uświadomiły mi, że i komunizm miał swoje “osiągnięcia”. To przecież w tym ustroju wprowadzono powszechne nauczanie, które zminimalizowało analfabetyzm. W latach sześćdziesiątych powstała ustawa o bibliotekach publicznych, umożliwiająca dostęp do książek właściwie dla każdego.

📖 Ciekawostka

Wtedy nawet niszowe książki miały wysokie nakłady. Można to zresztą łatwo sprawdzić, bo w ówczesnych wydaniach, każda książka miała podaną taką informację. Wahają się od 10 do nawet kilkuset tysięcy jednorazowo. Pokażcie mi dzisiaj wydawnictwo inne niż ArtRage, które chwali się oficjalnie nakładami, albo książkę, która ma w chwili wydania nakłady po kilkaset tysięcy! Minęło kilkadziesiąt lat, a tak wiele się zmieniło.

Może i O książce to lekko trącąca myszką ciekawostka, ale jest ładnie wydana i wręcz fantastycznie dopracowana. Np. kolejne litery oznaczone są na różnych fontach, zapisanych w encyklopedii pod hasłem „Antykwa”, bo font to słowo świeże, w 1987 roku nie używane. Rysunki Butenki też dodają smaczku, choć są tylko małym dodatkiem do właściwej treści. Myślę, że ta encyklopedia zostanie na mojej półce na stałe.

2041

Ciekawa i przystępna książka dla dzieci i nastolatków.

Ciekawa i przystępna książka dla dzieci i nastolatków.

Hasła główne opracowano wg 15 działów: pismo, rękopis, iluminatorstwo, drukarstwo, ilustracja książkowa, oprawa, papiernictwo, wydawnictwo, księgarstwo, bibliotekarstwo, bibliografia, bibliofilstwo, kartografia, prasa, księgarstwo. Książka została wydana 20 lat temu, więc wiele haseł z oczywistych względów straciło na swojej aktualności. Mimo wszystko zapewniam, że miłośnik książek, bibliofil lub bibliomaniak, znajdzie tu wiele ciekawostek. Dodatkowo książka jest bardzo starannie wykonana edytorsko. Oprawa twarda płócienna z obwolutą, blok szyty, papier offsetowy (tj. używany do drukowania książek ilustrowanych) trzeciej klasy (tj. bezdrzewny pochodzący w 100% z masy celulozowej). Szatę graficzną nadał jej Mistrz Butenko, który sprawił, że księga ta nie straciła nic a nic na swoim uroku po dziś dzień.

Każdy, kto widział tę książkę z oryginalną obwolutą, na pewno zauważył podkreślenie słowa "mała" oraz adnotacje przeznaczającą ten tom do użytku "dzieci i młodzieży". Ne należy zatem oczekiwać bardzo wnikliwej i drobiazgowej wiedzy z bardziej naukowych opracowań. Jako wstęp i przybliżenie zagadnień związanych z poligrafią i historia druku książka wciąż może stanowić dobrą pozycję. Dodatkowo można się uśmiechnąć nad dowcipnymi komentarzami i ilustracjami do haseł.
Niektóre hasła, oczywiście, nieco straciły na aktualności, ale to chyba los wszystkich opracowań naukowych i popularnonaukowych.

• Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Popularnonaukowe i naukowe
  • Książka i typografia
  • Popularnonaukowe
  • Oddane
  • Książka o książkach
  • Do-czytania-nie-prze-czytania

Dodaj cytat z książki O książce. Mała encyklopedia dla nastolatków