Literatura powszechna według Jana Tomkowskiego

Wydawnictwo: Print Shops Prego
83-85830-75-8

Najszybszy, najnowszy, niezawodny! Najprostszy w świecie przewodnik po literaturach świata! Arcydzieła, sylwetki pisarzy. Style, problemy, tematy. Od Biblii do „Szatańskich wersetów”. Od starożytności do postmodernizmu. Od Homera do Kundery! Na świecie ukazuje się co tydzień niezliczona ilość książek. O znakomitej większości z nich nigdy nie usłyszymy. Najgłośniejsze zostaną zapomniane po...

Najszybszy, najnowszy, niezawodny!
Najprostszy w świecie przewodnik po literaturach świata!
Arcydzieła, sylwetki pisarzy.
Style, problemy, tematy.
Od Biblii do „Szatańskich wersetów”.
Od starożytności do postmodernizmu.
Od Homera do Kundery!
Na świecie ukazuje się co tydzień niezliczona ilość książek. O znakomitej większości z nich nigdy nie usłyszymy. Najgłośniejsze zostaną zapomniane po pięciu, dziesięciu czy pięćdziesięciu latach. Znikomy ułamek (tak znikomy, że z punktu widzenia statystyki właściwie nie warto o nim mówić) przejdzie do historii literatury. Czy w tej sytuacji nie powinniśmy podziwiać tych odważnych, co piszą ciągle nowe książki? Przecież półki w naszych bibliotekach są już od dawna zapełnione!
(...) Wszystkie ważne książki trzeba koniecznie przeczytać, ale trudno to zrobić od razu. to nie czuje się zbyt pewnie, komu plączą się daty, epoki, nazwiska i tytuły, sięgnąć powinien najpierw po krótki, jednotomowy podręcznik. Między stroną 1 a 352 „Literatury powszechnej” znajdziecie minimum podstawowych informacji, podanych w możliwie najbardziej przystępnej formie (ze wstępu).

źródło opisu: Print Shops Prego, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2013-01-17

Mysz zamiast mola

Patronem swego przedsięwzięcia uczynił autor Jorge Luisa Borgesa. Cytaty z jego tekstów dają sankcję zastosowanej tu metodologii. Wiadomo, że każdy podręcznik musi przyjąć jako naczelną zasadę – selekcję materiału. Tomkowski podpiera autorytetem Borgesa własne kryteria tej selekcji. Opieka duchowa takiego tuza literatury nie może, oczywiście, zaszkodzić, ale i bez niej – jak sądzę – dzieło ma szansę się obronić w oczach czytelników.

Nie jest to książka ani dla ortodoksyjnych filologów, ani autorów szkolnych programów nauczania literatury, ani też dla przysypanych kurzem moli książkowych. Skierowana jest raczej do tych, u których encyklopedyzm informacji i formy podawcze á la prof. Bladaczka nie zdołały jeszcze zagłuszyć ciekawości i pasji czytania oraz do kolejnych, jeszcze nie skażonych kanonem lektur obowiązkowych, pokoleń młodych ludzi. Wędrując przez wieki i epoki literackie Tomkowski zatrzymuje się przy „kamieniach milowych”, nie tracąc z oczu kryterium ich...

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Pożyteczna pozycja na półce, mimo wszechobecnego internetu. :)

Magda | 2011-12-25

Znakomita książka dla wszystkich, którzy kochają literaturę.

ejotek | 2011-12-24
Przeczytana: 2000 rok

Książka wyjątkowa, bo z dedykacją autora, który był moim wykładowcą literatury powszechnej na studiach :)
Zbiór informacji ciekawych, niezwykłych na które czasem nie zwracamy uwagi podczas czytania - jak dla mnie super pozycja

luelle | 2016-08-12
Eufrozyna | 2015-03-21