Zbiór zadań z chemii i metafizyki

Wydawnictwo: Ha!art
978-83-614-0706-5
poezja
Snoopy

Najbardziej widocznym rysem poezji Macierzyńskiego, nieomal jej znakiem rozpoznawczym, jest anarchistyczny humor, graniczący ze stylizowaną błazenadą, upodobanie do karykatury i makabreski, żonglowanie elementami skatologicznymi i obscenami. Ta karnawałowa warstwa jego wierszy kryje w sobie jednak zaproszenie do konfrontacji z prowokacyjnie odmiennym doświadczeniem lekturowym. Pojawia się w...

Ta karnawałowa warstwa jego wierszy kryje w sobie jednak zaproszenie do konfrontacji z prowokacyjnie odmiennym doświadczeniem lekturowym. Pojawia się w nich bowiem, wsparty na celnej obserwacji i zmyśle krytycznym, namysł nad wyjałowieniem dotychczasowych form kultury, nad degradacją dawnych wzorców i punktów odniesienia, nad dwuznaczną rolą sztuki, a zwłaszcza poezji, w nastawionym na natychmiastową gratyfikację świecie, a także – co dla poezji Macierzyńskiego bardzo charakterystyczne – nad nieodwracalnym zanikiem świadomości tego, co moda i przyrodzona intelektualistom nieśmiałość kazały kiedyś nazywać "sacrum".

Wyczulony na językowe dwuznaczności i niedopowiedzenia, na najdrobniejsze przesunięcia rejestru, od potocznego do urzędowego, od liryzmu po dyskurs pseudonaukowy, Macierzyński tworzy wiersze na pozór łatwo przyswajalne i bezpośrednie, w rzeczywistości zaś pięknie nieprawomyślne: operujące przewrotną erudycją, komplikujące zastane prawdy i nicujące myślowe schematy. (Jerzy Jarniewicz)

Dar | 2016-08-03
Na półkach: Poezja, Polska, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Pasuje mi ten rodzaj humoru i spojrzenia. Świetnie się bawiłem czytając ten tomik.

Ewelina Kwaśniewska | 2011-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Na wejściu widzimy cytat Denisa Diderota "Jeśliście niewinni, nie będziecie mnie czytać, jeśli zepsuci, będziecie czytać bez szkody.", który oddaje sposób pisania autora.

"Zbiór zadań..." faktycznie jest tomikiem dosłownym, momentami może nawet kontrowersyjnym. Autor nie owija w bawełnę. Pisze to, co widzi, w swoim -jak dla mnie- genialnym stylu. Każdy znajdzie coś dla siebie w trzech rozdziałach.

Macierzyńskiego można kochać lub nienawidzić. Jest ignorantem ten, komu jest obojętny.

No cóż... ja muszę być bardzo zepsuta...

Bosnjak | 2016-04-07
noctuae | 2015-06-08