Tabakiera z Bagombo

Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Bagombo snuff box
83-88087-15-0
Michał

Dwadzieścia trzy nieznane dotąd nowele, napisane w okresie największego rozkwitu talentu Vonneguta, poprzedzone przedmową autora, ukazują się w niniejszym zbiorze. Pełne życia, humoru i mądrości, pomysłowe, doskonale napisane i spuentowane, ujawniają biegłość pisarza w rysowaniu indywidualnej osobowości w kilku zaledwie akapitach. Czytelnik odnajdzie tu odzwierciedlenie doświadczeń autora z okresu II wojny światowej, a także wgląd w zachowania i obsesje Amerykanów w latach 50, szczególnie w fascynację możliwościami rozwoju nauki i techniki. Niektóre z opowiadań doskonale wpisują się w amerykańską tradycję nieprawdopodobnych historii, której reprezentantem był Mark Twain

Morgana | 2017-04-22
Przeczytana: kwiecień 2017

Krótkie opowiadania napisane z przepięknym czarnym humorem. Po skończonej lekturze nie czuję spazmów zachwytu ani nirwany literackiej, jednak jestem zachwycona ich prostotą i kolejnym dobrze spełnionym obowiązkiem zapoznania się ze świetną prozą.

Nimmo | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Urok tych opowiadań polegał na tym że były drukowane to tu, to tam na przestrzeni lat. Czytane w małych dawkach skłaniały do przemyśleń i refleksji. Zapewne też zachwycały nie tylko fanów autora. Niestety ktoś wpadł na pomysł by zgromadzić je w jednym miejscu i wydać pod postacią książki. No i wszystko popsuł. Czytanie metodą "od deski do deski" ;delikatnie rzecz ujmując; z każdą kolejną stroną nuży coraz bardziej. Kartki przelatują szybko, bo opowiadania do długich nie należą, lecz oczekiwany błysk geniuszu nie nadchodzi, więc gdzieś od połowy czyta się by czytać, by skończyć, by mieć to za sobą i z gasnącą nadzieją że coś jeszcze się wydarzy. Skąd, nic takiego nie następuje i już po wszystkim. Koniec.
Jeśli miałbym komuś polecić "Tabakierę z Bagombo" to tylko pod warunkiem że będzie dozował sobie jedno opowiadanko tygodniowo. Tylko komu będzie się chciało spędzić z tą książką pół roku?
Chciałem podać trzy tytuły których treść jakoś mnie ruszyła. Niestety w notatkach pojawił się...

asymon | 2018-08-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Drugie podejście i znów na "nie". Mam wrażenie, że większość opowiadań pisana trochę na siłę, o niczym, bez iskry, kazali napisać, napisałem, dajcie mi święty spokój. Podobnie miałem z "Azazelem" Asimova - prościutkie historyjki o niczym, napisane do prasy popularnej, wylatujące z głowy tuż po przeczytaniu.

Warto dla 1) opowiadania o wojskowym tłumaczu niemieckiego i 2) racjonalizatorze przybyłym do miasteczka. Może jeszcze dwa czy trzy mają momenty, reszta nie zachwyca.

Hessismore | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Jest to moja pierwsza przeczytana książka autorstwa Kurta Vonneguta. Co prawda to tylko zbiór opowiadań, lecz napisany z takim poczuciem humoru i kunsztem, że bardzo zachęcił mnie do sięgnięcia po kolejne utwory tego autora. W przypadku kilku z tych opowiadań żałowałam, że historia nie jest dłuższa. Równie dobrze mogłyby z nich powstać w moim odczuciu naprawdę dobre książki.
Polecam jako lekką lekturę na letni wieczór. Idealna do hamaka i zimnego drinka.

wiejskifilozof | 2011-10-13

Nie jest to rewelacja .Mądre , z ironią i humorem .Lecz nie rewelacja .

Tobiasz | 2016-02-28
Przeczytana: 21 lutego 2016

Kurt Vonnegut w kapsułkach. :) Inteligentne opowiadania z dodatkiem surrealizmu i dobrego humoru.

Zbiór opowiadań jednego z moich ulubionych pisarzy - Kurta Vonneguta. 23 doskonałe, krótkie historie. Nie ma mowy o znudzeniu, a wręcz przeciwnie, jestem pod wrażeniem tego, jak zręcznie autor lawiruje pomiędzy tematami, emocjami i charakterami przedstawionych postaci. Wszystkie opowiadania osadzone są w latach 60'-80' w USA, co może stanowić dodatkowy plus dla osób, których fascynuje współczesny i niedawny klimat Stanów Zjednoczonych.

Największą zaletą książki jest to, iż każde opowiadanie zawiera na tyle mocne zakończenie, aby móc wyciągnąć jakąś fajną myśl dla siebie, ale na tyle delikatne, że nic czytelnikowi nie zostaje narzucone. Polecam.

makalu | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Być może moja opinia nie jest obiektywna, ponieważ nie lubię krótkich form literackich, ale ten zbiór to całkowita przeciętność. Oczywista jest pewna "przestarzałość" tematyki, ale nie w tym problem. Ani treść ani puenty opowiadań nie zachwycają.

marcyk8 | 2012-09-21

Zbiór zawierający moje ulubione opowiadanie Vonneguta ("Ten mój syn"). Dla fanów humoru Kurta pozycja obowiązkowa.

Arkadiusz Gembara | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

W sumie - takie sobie te opowiadania. Jest kilka dających do myślenia, ale całość nie porywa...

margolcia | 2012-03-15

Sporo osób narzeka na ten zbiór opowiadań. Osobiście podeszłam do tej książki z dystansem. Jak wspomina sam autor są to krótkie formy, które pisał kiedyś do poczytnych tytułów prasowych. Nie miał wtedy jeszcze dobrze wykształconego stylu, jednak czytając opowiadania można wyczuć znaną z późniejszych książek ironie i sarkazm.
Opowiadania są ciekawe, w paru przypadkach można wrażenie, że autor wymyślił zakończenie na poczekaniu, co raczej nie jest satysfakcjonujące dla czytelnika.
Mimo wszystko książka jest dobra - kiedy nie będzie się jej oceniało surowo, przez pryzmat późniejszych dzieł Vonneguta.