Hoolifan

Hoolifan, 30 years of hurt
978-3-9809064-7-0
literatura faktu
EdithCris

Angielscy chuligani siali strach i spustoszenie na europejskich stadionach od wczesnych lat 70. Dopiero zamieszki na stadionie Heysel w Brukseli, w których zginęło 39 osób sprawiły, że problemem zainteresował się brytyjski rząd. Ówczesna premier, Margaret Thatcher wypowiedziała wojnę piłkarskim pseudokibicom. "Hoolifan" to unikalna książka, która nie ma odpowiednika na polskim rynku...

"Hoolifan" to unikalna książka, która nie ma odpowiednika na polskim rynku wydawniczym. Rzetelnie, ale i z dużym poczuciem humoru, opisuje rzeczywistość angielskich stadionów, zanim te stały się wzorcem do naśladowania dla całej Europy.
"Hoolifan" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów piłki nożnej. Wprowadza nas w sam środek jednej z najgroźniejszych i najsłynniejszych grup chuliganów – Headhunters (Łowców głów) – fanatyków Chelsea Londyn. Martin King, od ponad 30 lat zagorzały kibic The Blues, przedstawia całą prawdę o „angielskiej chorobie“, jak nazywano kiedyś angielskich pseudokibiców.
Czy prawda ta istotnie jest aż tak przerażająca, jak się powszechnie uważa? Czy przyczyny patologicznych zachowań kibiców są naprawdę tak skomplikowane, jak próbują to przedstawiać socjolodzy? W "Hoolifan" nie ma prostych odpowiedzi na te pytania. Jest za to fascynująca prawda o jednym z największych fenomenów współczesnej kultury masowej – kibicach piłki nożnej.

Damian | 2013-05-31
Przeczytana: 21 maja 2012

Hoolifan to książka napisana przez kibica Chelsea. Martin King w znakomity sposób przybliża nam życie angielskiego kibica wczesnych lat 70, wtedy gdy Premier League nie była tak wielkim produktem marketingowym. Stadiony brytyjskie 40 lat temu w żadnym stopniu nie przypominały tych wielkich, pięknych obiektów, które dzisiaj gromadzą w większości klientów korporacyjnych. Piłka nożna powoli staje się w Anglii rozrywką dla bogatych, a zapomina się o klasie robotniczej, która w latach 70 tworzyła niesamowitą atmosferę na stadionach angielskich. Ciekawa książka opisująca barwny świat angielskich chuliganów. Budzi w człowieku wiele emocji, także tych skrajnych.

midnight94 | 2015-12-08

Plusem jest to, że autor nie wchodzi w aspekty psychologiczne, nie bawi się w psychoanalizę. Opisuje wszystko tak jak było, często nie oszczędzając czytelnikom drastycznych opisów stadionowych awantur. Pisze o tym środowisku, zarówno o jego pozytywnych, jak i złych stronach. Pokazuje inne spojrzenie na coś, co bardzo często kojarzy nam się negatywnie.
Polecam ją również osobom średnio zainteresowanym sportem, ponieważ autor porusza w niej ciekawe zagadnienia, używając przy tym prostego języka. I nawet osoby, które nie za bardzo orientują się w piłce połapią się o co chodzi.

Roman | 2013-02-20

Jedna z pierwszych i zarazem z najlepszych książek, którą miałem przyjemność przeczytać o angielskiej chorobie - chuligaństwie. Książka napisana (chociaż lepiej napisać - przetłumaczona) prostym językiem.

ineedadollar | 2014-07-20

Problem angielskich chuliganów opowiedziany od wewnątrz.

Kuba Szatan Radar | 2012-06-27

Najlepsza książka poruszająca temat chuliganów.

Mariusz Durka | 2012-10-03

Klasyka gatunku