Café Museum

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska, reportaż

"Tak więc jestem i Grekiem, i Chińczykiem, cóż to komu może przeszkadzać? Choć polski mym ojczystym językiem, najbardziej lubię słyszeć wokół siebie także inne mowy. Cieszy mnie obecność w jednym miejscu świątyń różnych wyznań, a jeszcze bardziej raduje, gdy wszystkie są otwarte. Przekraczanie granic od dzieciństwa stanowiło mą ulubioną rozrywkę, a myśl o ich istnieniu jedno z najczęściej przywoływanych przekleństw. Gdy już sam mogłem decydować o miejscu własnego pobytu, a los sprawił, że granice stały się przekraczalne, podejmowałem nieraz wyprawy bez konkretnie określonego celu, byle tylko usłyszeć inny język, zjeść inny rodzaj zupy, spróbować innego alkoholu, zobaczyć inny krajobraz. By zobaczyć własne odbicie w innym lustrze. To konieczne, gdyż lustra potrafią kłamać, więc jeśli całe życie przeglądasz się w jednym, możesz do końca nie wiedzieć, jak naprawdę wyglądasz" - pisze Robert Makłowicz

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

lapsus | 2011-09-02
Przeczytana: 02 września 2011

Pyszne

Podróże kulinarne Roberta Makłowicza wiodą nas w te mało znane rejony, gdzie nie wiadomo, jaka rozciąga się Europa – wschodnia, środkowa czy jeszcze jakaś inna. Znamy tę część świata z lepkich od gorąca i potu reportaży Andrzeja Stasiuka, ale tutaj, w „Cafe Museum”, jest pięknie jak na rustykalnym obrazku. Ojczyzna bowiem Pana Roberta to nie Europa, gdzie dziś wszystko zapchane, plastikowe i nowoczesne, ale świat gdzie czas nie płynie tak szybko i czuć lekki powiew tej epoki spoza czasów wielkich wojen – takiej, jak pisał Pan Hrabal - z miasteczkami, gdzie czas się zatrzymał, a piwo miało smak prawdziwej małmazji.

Chociaż nie – piwa w tej książce raczej nie posmakujemy. Żółta ciecz współcześnie lana do butelek w tak zwanych kampaniach to słomkowa lura. Jest za to wino, rozmaite destylaty, palinki i śliwowice domowej roboty, za którymi warto jechać do Transylwanii albo na Bałkany, byle tylko poczuć prawdziwy aromat, rodzącego się w ciemnych piwnicach nektaru. Do tego to...

fiNka | 2014-10-03
Przeczytana: październik 2014

Nie należę do osób, które sie szybko poddają i odkładają niedoczytana książkę na polke. Zazwyczaj nawet słabszym daje szanse zaskoczenia mnie. Tym razem jednak sie nie udało. Ta ksiazka mnie pokonała.
Przebrnelam przez pierwsza polowe z prawdziwym mozołem i w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, ze nie jestem w stanie zmusić sie do przeczytania choćby jeszcze jednej strony. To zadanie ponad moje siły i wytrwałość.
Odkładam i bez wyrzutów sumienia nie zamierzam nigdy do niej wracać.
To wcale nie znaczy, ze ta ksiazka jest bardzo zła. Ona po prostu nie jest dla mnie. Nie moje klimaty i nie moje poczucie humoru.
Pana Makłowicza moge oglądać w tv, ale jego ksiazki zamierzam omijać bardzo szerokim łukiem.

orchisss | 2014-01-06
Przeczytana: 30 października 2013

Roberta Makłowicza nie sposób nie uwielbiać - chociażby za oddanie z jakim opowiada o potrawach i pochłania jedzonko wszelakie. W "Cafe Museum" przedstawia smaki środkowoeuropejskich i to zupełnie w swoim stylu. Dobra rzecz na zimowe wieczory - jako inspiracje do przyszłych letnich wojaży, jak również poszerzenie wiedzy na temat naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Smakowicie i ciekawie, koniecznie w formie audiobooka i z pełną lodówką u boku.

Opinia ukazała się uprzednio na moim blogu: http://bazgradelko.blogspot.com

Monka | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

"Cafe Museum" Roberta Makłowicza to książka świetnie wydana. Mnóstwo w niej interesujących historii i ciekawostek, ale też momentami natrafia się na mielizny. Dużym plusem jest lekki, gawędziarski styl i dobre poczucie humoru. Znacznym minusem niestety jest brak fonetycznego zapisu wyrazów, nazw, nazwisk pochodzących z obcych języków. Odrobinę niesmaku zostawiają przechwałki autora, ale generalnie jednak oceniam książkę pozytywnie.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2011 rok

przechwałki maluszka, który chce uchodzić za sabarytę i niestety salonowca, niepotrzebnie chce się podlizywać TVP wrzucajac prymitywne komentarze polityczne, sama książka bez uprzedzeń ma kilka walorów opisy węgierskich świń czy wiedeńskich lokali, czy ck klimat, a recpt kulinarnych - jak na receptę
a jeśli pan Makłowicz tak tęskni do Cesartswa to proponuję zapoznać się z wybitnym dziełem Haszka o pewnym niepoprawnym wojaku Szwejku, nikt chyba nie wykpił bardziej tej wspaniałej unii - więc zachwyt - chyba nie na miejscu, moim zdaniem trudno porównać Haszka do Makłowicza

Jędrzej | 2014-05-19

Sięgnąłęm po tę książkę wiedziony nazwiskiem Autora- Makłowicz.
Szkoda, że w tej książce nie ma żadnych przepisów kulinarnych.
Autora bliżej chyba nie trzeba przedstawiać- Robert Makłowicz- krytyk kulinarny, z wykształcenia historyk. Od 1998r. prowadzi program "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" w TVP2.
Autor opisuje swoje przygody i wrażenia m. in. ze świniobicia czy wyjazdu na degustacje win.
R. Makłowicz wychwala traktat Schengen, dzięki, któremu może przewieźć przez granicę dziewięćdziesiąt litrów wina i dziesięć litrów destylatów, a z drugą osobą- sto osiemdziesiąt litrów wina i dwadzieścia destylatów.
Często do tekstu są "wrzucone" obcojęzyczne wyrazy, dzięki którym traci się troszkę kontekst wypowiedzi- wyrazy obcojęzyczne powinny być tłumaczone (nie każdy jest poliglotą).
Książkę czytałem 9 dni, czyli tyle ile jest rozdziałów. Dużym plusem jest (obłędnie) opisywane jedzenie.
Nie ma tutaj przepisów, ale warto przeczytać!

asikxx | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Virtualo

To książka, która smakowita (z racji treści oczywiście, ale również z racji bogatego, obrazowego, fantastycznie rozbudowanego języka) w tradycyjnej formie, jak żadna inna zyskuje trzeci poziom w formie audio. Normalnie nie lubię słuchać książek. Lubię karmić oczy. Ale dla tej pozycji warto nakarmić słuch. Jeśli ktoś lubi kwiecisty styl pana Roberta, to będzie zachwycony słuchając - bo bogactwo wymowy i słownictwa niesamowicie zyskuje w interpretacji autora. CUDO!

ciociasamozloeluta | 2015-12-31

Przechwalki autora. Wtrety historyczne ni calkiem powazne. naciagane anegdotki ale coz tam. maklowicza i tak kocham. I nie wazne, ze czasem akcja nie toczy sie glownym torem. Za duzo napuszenia i tej kontrabandy spirytusowej ale Maklowiczowi to wybaczamy. Az chce sie jesc, jechac i ciamkac. Polecam bardzo.

Harald_Hardrade | 2014-02-06

Lekka, śmieszna książka podróżnicza o charakterze lekko kulinarnym. Parę razy nieźle się pośmiałem. Jedna uwaga: kilka zupełnie niepotrzebnych, niby śmiesznych wtrętów politycznych o Kaczyńskim, czy Ziobrze, które budzą zażenowanie. Nie pasują zupełnie do tej fajnej skądinąd opowieści o podróżach po krajach bałkańskich, z podkreśleniem ich CK historii. Polecam

rowena77 | 2011-10-30
Przeczytana: 20 lutego 2011

I kolejna książka Roberta Makłowicza "Cafe Museum", jest opowieścią o niestety niedocenianej przez nas Polaków Europie Środkowej, w której i my mamy swoje miejsce. Zapatrzeni w Zachód, w Amerykę, niedoceniamy tego co jest tak blisko nas. Różnorodność narodów, kultur, społeczeństw, bo przecież każdy z tych krajów ma swoje odrębne wspólnoty kulturowe, własne obyczaje, kuchnię, mowę. Po podróżach po tamtejszych krajach pan Robert decyduje się kupić posiadłość na Węgrzech, żeby stworzyć swój madziarski dom. Zbyt duży koszt budowy zniechęca do inwestowania, więc przenosi swoje marzenia do Chorwacji i kupuje tam dom z ogrodem. Mieszka w Polsce i na Chorwacji, mając tysiąc trzysta kilometrów do pokonania, podróż tą wynagradza sobie wizytami w Budapeszcie, Wiedniu, Zagrzebie, i tam chętnie się stołuje czerpiąc to, co najlepsze z tamtejszych kuchni. Książka zawiera też dużo wiedzy historycznej, gdyż autor ulega ciągłym refleksjom i odnosi się do dawnych czasów, na przykład, gdy jada w...