Zamarznięta Ziemia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Frozen Earth: The Once and Future Story of Ice Ages
lodowce, lądolody, epoka lodowcowa
IronWoman

Wielkie lądolody pokrywające ogromne obszary półkuli północnej? Dziś wiemy, że rzeczywiście tak było, a jednak – mimo wyraźnych, stosunkowo świeżych i obecnych na każdym kroku śladów zlodowacenia – przez długi czas nawet nie brano pod uwagę takiej możliwości, wierząc, że Ziemia narodziła się jako rozgrzana kula, która następnie powoli stygła w ciągu swych dziejów. Dlatego też odkrycie prawdy wymagało przełamania wielu stereotypów i dokonania odkryć w najrozmaitszych dziedzinach wiedzy, takich jak biologia, geografia, geologia czy astronomia.

Autor barwnie kreśli fascynującą historię odkrywania tajemnic epok lodowcowych, a jednocześnie przedstawia osoby, które czynnie w niej uczestniczyły: Louisa Agassiza, Jamesa Crolla, Josepha Adhémara, Archibalda Geikie’go, J. Harlana Bretza, Wladimira Köppena i wiele innych postaci, których życiorysy są często równie ciekawe jak odkrycia będące ich udziałem.

"Zamarznięta Ziemia" to obowiązkowa lektura dla tych, którym nieobojętny jest los naszej planety stojącej w obliczu złowrogich zmian klimatycznych.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

geoganek | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Świetna książka popularnonaukowa o zmianach klimatu w historii Ziemi.

celiyan | 2016-08-15
Paleo | 2016-02-07