Zamarznięta Ziemia

Okładka książki Zamarznięta Ziemia Doug Macdougall
Okładka książki Zamarznięta Ziemia
Doug Macdougall Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
Frozen Earth: The Once and Future Story of Ice Ages
Prószyński i S-ka
2008-01-22
2008-01-22
Zofia Łomnicka
lodowce lądolody epoka lodowcowa

W tej krótkiej lekturze prześledzimy losy XIX wiecznych geologów, którzy jako pierwsi wysnuli teorię, poparte licznymi dowodami, że pewne obszary, obecnie pozbawione lodu, były niegdyś pokryte ogromnym lądolodem. Poznamy, jaki wpływ ma na to orbita Ziemi oraz który gaz cieplarniany najbardziej wpływa na jej klimat (para wodna, CO2 czy metan). Wraz z autorem zapoznamy się z dawnymi zlodowaceniami Ziemi. Dowiemy się, jakimi metodami posługują się naukowcy, by udowodnić, że 500 mln lat temu naszą planetę niemal w całości pokrywał lód (tzw. epizod "Ziemi Śnieżki"),jaki wpływ miały zlodowacenia na ewolucję roślin i zwierząt, czy zlodowacenie plejstoceńskie miało wpływ na ewolucje człowieka oraz, czy Mała Epoka Lodowcowa, która się zaczęła pod koniec Średniowiecza, miała duży wpływ na naszą kulturę i politykę.

Interesująca książka popularnonaukowa opowiadająca o największym zlodowaceniu w historii naszej planety. Warta przeczytania, zwłaszcza w kontekście tematu globalnego ocieplenia i wyrobienia własnej opinii na ten temat. Warto uświadomić sobie, że zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej naszej planety zachodziły setki razy i zachodzą nadal, mimo że niekoniecznie musimy mieć na nie wpływ. polecam!

Świetna książka popularnonaukowa o zmianach klimatu w historii Ziemi.

Świetna książka popularnonaukowa o zmianach klimatu w historii Ziemi.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki