Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać289
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz2
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać16
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Doug Macdougall
3
8,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
88 przeczytało książki autora
172 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Why Geology Matters. Decoding the Past, Anticipating the Future
Doug Macdougall
10,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2011
Krótka historia Ziemi. Góry, ssaki, ogień i lód
Doug Macdougall
6,9 z 35 ocen
104 czytelników 2 opinie
1998
Najnowsze opinie o książkach autora
Zamarznięta Ziemia Doug Macdougall
7,3
W tej krótkiej lekturze prześledzimy losy XIX wiecznych geologów, którzy jako pierwsi wysnuli teorię, poparte licznymi dowodami, że pewne obszary, obecnie pozbawione lodu, były niegdyś pokryte ogromnym lądolodem. Poznamy, jaki wpływ ma na to orbita Ziemi oraz który gaz cieplarniany najbardziej wpływa na jej klimat (para wodna, CO2 czy metan). Wraz z autorem zapoznamy się z dawnymi zlodowaceniami Ziemi. Dowiemy się, jakimi metodami posługują się naukowcy, by udowodnić, że 500 mln lat temu naszą planetę niemal w całości pokrywał lód (tzw. epizod "Ziemi Śnieżki"),jaki wpływ miały zlodowacenia na ewolucję roślin i zwierząt, czy zlodowacenie plejstoceńskie miało wpływ na ewolucje człowieka oraz, czy Mała Epoka Lodowcowa, która się zaczęła pod koniec Średniowiecza, miała duży wpływ na naszą kulturę i politykę.
Krótka historia Ziemi. Góry, ssaki, ogień i lód Doug Macdougall
6,9
Biorąc się za popularnonaukową książkę, wydaną 25 lat temu, można mieć sporo obaw czy informację w niej zawarte będą przystawać do współczesnego stanu nauki. W tym wypadku te obawy okazały się na wyrost. "Krótka historia Ziemi" jest ciekawie poprowadzonym, wprowadzeniem do geologi, tłumaczącym jej podstawowe mechanizmy. Skupia się nie tylko na samej historii ziemi, ale co często ciekawsze, na historii odkryć i badań geologicznych - na metodach jakimi udaje się nam rozszyfrować historię zapisaną w skałach.
Ostatni rozdział, poświęcony przyszłym wyzwaniom przed jakimi mamy stanąć pokazuje perspektywę przyszłości, jaką mieliśmy w latach 90tych - wydawało mi się to wyjątkowo ciekawe, mając możliwość zestawienia tych prognoz z aktualnym stanem.
Do wad książki należy zaliczyć jej długość - niecałe 200 stron to zdecydowanie za mało. Proporcjonalnie sporo uwagi jest za to poświęcone Ameryce Północnej co można tłumaczyć pochodzeniem autora.