Baśnie angielskie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
English Fairy Tales
Katarzyna

Baśnie J. Jacobsa charakteryzuje bardzo duża różnorodność treści i formy. Od żartobliwych opowiadań i bajek łańcuszkowych autor przechodzi stopniowo do baśni nasyconych elementem czarodziejskim i podań nawiązujących do historii Anglii. Obok postaci chłopów i kupców występują tu bohaterscy rycerze i piękne księżniczki, a także elfy i wróżki. Tryumf święci zdrowy rozsądek, odwaga i szlachetność, wyśmiana zostaje głupota i tchórzostwo. Czytając książkę, napotkacie na wątki, które być może już znacie z innych zbiorów baśni, obcych i polskich. Ale z baśniami tak właśnie jest, że wędrują po świecie i wrastają w folklor różnych krajów, gdzie zyskują pełne prawo obywatelstwa.
W.S.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Shino11 | 2017-03-06

Z dokładnie identyczną okładką, tylko w bardziej tragicznym stanie z racji przeżycia w tej rodzinie co najmniej dwóch pokoleń. Książka mamy z dzieciństwa, która przeszła, jak wiele innych, na mnie. Pamiętam, że jako dziecko nie mogłam się od niej oderwać. Opowiadania były dla mnie całkowicie inne, nowe, dostarczające emocji, intrygujące wręcz nowością, specyficzne, pochłaniające wieczorne godziny, bo zawierały nieznane mi motywy, niepowtarzające się w podręcznikach i lekturach szkoły podstawowej.
Chcę do niej wrócić, ale nie mogę już jej znaleźć.

Lidka Aribaldi | 2015-10-28

Niektóre baśnie były tak śmieszne, że płakałam ze śmiechu czytając.

Joanna | 2014-04-01

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa.

Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

"fo-fu-fe-fi
czuję zapach ludzkiej krwi!"

Ciuzga | 2012-05-09

Baśnie mojego dzieciństwa... odnalezione po latach :) polecam dla każdego

Alek | 2016-10-24
Na półkach: Wywalone, Przeczytane