Tajemnica komisarza Maigret

Tłumaczenie: Mara Wisłowska
Cykl: Komisarz Maigret (tom 58) | Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Maigret el le voleur paresseux
832070247X
piotrex

Z okładki: "Na trawie, pokrytej szronem i sztywnej od mrozu, leżał człowiek tworząc (...) jakiś nieokreślony kształt. Był skurczony, prawie zwinięty w kłębek, i tylko jedna ręka sterczała na zewnątrz, z dłonią zaciśniętą, jak gdyby chciał w niej coś zamknąć i zatrzymać". Komisarzowi Maigret postać zabitego wydała się dziwnie znajoma... Poczuł się osobiście zaangażowany w sprawę, którą jego...

Z okładki:

Komisarzowi Maigret postać zabitego wydała się dziwnie znajoma... Poczuł się osobiście zaangażowany w sprawę, którą jego zwierzchnicy potraktowali tak lekko. Cóż, chodziło przecież tylko o śmierć nikomu nie znanego człowieka. A jemu powierzono znacznie ważniejsze zadanie: wykrycie sprawców napadu rabunkowego. Co o tym sądzi sam komisarz? I czy pozostawi tę pierwszą sprawę bez odpowiedzi?

almos | 2015-05-20
Przeczytana: 15 maja 2015

W tej kolejnej książce z cyklu z komisarzem Maigret wydanej w 1961r. nasz komisarz jest o krok od przejścia na emeryturę, czuje się stary i niepotrzebny. Władzę nad policją przejmują młodzi prokuratorzy i sędziowie śledczy, karierowicze i oportuniści lubujący się w papierkowej robocie, którym wydaje się, że wszystkie rozumy pojedli. Zaś starzy funkcjonariusze policji, znający miasto i środowisko przestępcze jak własną kieszeń, odsuwani są na boczni tor, niepotrzebni i zmarginalizowani.

Maigret prowadzi prywatne (bo oficjalnie nie jest dopuszczony do sprawy) śledztwo w sprawie morderstwa starego złodzieja, którego znał od lat i darzył pewnym szacunkiem. Bo złodziej ów, był przestępcą starej daty, kimś w rodzaju Arsene Lupin, nigdy nie używającym przemocy, i okradającym tylko bogatych.

W trakcie śledztwa komisarz kręci się po mieście, poznając podłe knajpki i tanie hotele, spotykając różnego typu ludzi, właśnie wtedy jest w swoim żywiole.

Przy okazji prowadzenia prywatnego...

Agata_Adelajda | 2014-10-07

Pamiętacie jeszcze tę serię? W Klubie srebrnego klucza wydawane były w formie kieszonkowej kryminały, z których lwią część zajmowały takie tuzy literatury detektywistycznej, jak Agatha Christie, Dashiell Hammett, czy Georges Simoenon. I właśnie ostatnio w moje ręce trafiła niewielka, leciutka książeczka tego ostatniego. Tajemnica komisarza Maigreta stanowi 58 tom serii (sic!) liczącej ponad setkę powieści i opowiadań. Simenon był jak widać płodnym pisarzem.
Georges Simenon był pisarzem belgijskim (dokładnie był Walończykiem), piszącym w języku francuskim. W wieku dziewiętnastym roku życia przeniósł się do Paryża, następnie do Lozanny, gdzie zmarł w 1989 roku.
Serię o komisarzu Maigrecie rozpoczyna powieść Maigret i goście z Europy Wschodniej (Pietr Le Letton), która ukazała się w roku 1929.
Tajemnica komisarza Maigreta jest klasycznym kryminałem, w którym śledztwo znajduje się na pierwszym miejscu. Podobnie jak w Dniu Szakala Forsytha (który chyba nieco bazuje na cyklu Simenona)...

Konrad | 2016-10-15
czytnik | 2016-06-23