Tajemnica komisarza Maigret

Tłumaczenie: Mara Wisłowska
Cykl: Komisarz Maigret (tom 58) | Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Maigret el le voleur paresseux
832070247X
piotrex

Z okładki: "Na trawie, pokrytej szronem i sztywnej od mrozu, leżał człowiek tworząc (...) jakiś nieokreślony kształt. Był skurczony, prawie zwinięty w kłębek, i tylko jedna ręka sterczała na zewnątrz, z dłonią zaciśniętą, jak gdyby chciał w niej coś zamknąć i zatrzymać". Komisarzowi Maigret postać zabitego wydała się dziwnie znajoma... Poczuł się osobiście zaangażowany w sprawę, którą jego...

Z okładki:

Komisarzowi Maigret postać zabitego wydała się dziwnie znajoma... Poczuł się osobiście zaangażowany w sprawę, którą jego zwierzchnicy potraktowali tak lekko. Cóż, chodziło przecież tylko o śmierć nikomu nie znanego człowieka. A jemu powierzono znacznie ważniejsze zadanie: wykrycie sprawców napadu rabunkowego. Co o tym sądzi sam komisarz? I czy pozostawi tę pierwszą sprawę bez odpowiedzi?

almos | 2015-05-20
Przeczytana: 15 maja 2015

W tej kolejnej książce z cyklu z komisarzem Maigret wydanej w 1961r. nasz komisarz jest o krok od przejścia na emeryturę, czuje się stary i niepotrzebny. Władzę nad policją przejmują młodzi prokuratorzy i sędziowie śledczy, karierowicze i oportuniści lubujący się w papierkowej robocie, którym wydaje się, że wszystkie rozumy pojedli. Zaś starzy funkcjonariusze policji, znający miasto i środowisko przestępcze jak własną kieszeń, odsuwani są na boczni tor, niepotrzebni i zmarginalizowani.

Maigret prowadzi prywatne (bo oficjalnie nie jest dopuszczony do sprawy) śledztwo w sprawie morderstwa starego złodzieja, którego znał od lat i darzył pewnym szacunkiem. Bo złodziej ów, był przestępcą starej daty, kimś w rodzaju Arsene Lupin, nigdy nie używającym przemocy, i okradającym tylko bogatych.

W trakcie śledztwa komisarz kręci się po mieście, poznając podłe knajpki i tanie hotele, spotykając różnego typu ludzi, właśnie wtedy jest w swoim żywiole.

Przy okazji prowadzenia prywatnego...

Agata_Adelajda | 2014-10-07

Pamiętacie jeszcze tę serię? W Klubie srebrnego klucza wydawane były w formie kieszonkowej kryminały, z których lwią część zajmowały takie tuzy literatury detektywistycznej, jak Agatha Christie, Dashiell Hammett, czy Georges Simoenon. I właśnie ostatnio w moje ręce trafiła niewielka, leciutka książeczka tego ostatniego. Tajemnica komisarza Maigreta stanowi 58 tom serii (sic!) liczącej ponad setkę powieści i opowiadań. Simenon był jak widać płodnym pisarzem.
Georges Simenon był pisarzem belgijskim (dokładnie był Walończykiem), piszącym w języku francuskim. W wieku dziewiętnastym roku życia przeniósł się do Paryża, następnie do Lozanny, gdzie zmarł w 1989 roku.
Serię o komisarzu Maigrecie rozpoczyna powieść Maigret i goście z Europy Wschodniej (Pietr Le Letton), która ukazała się w roku 1929.
Tajemnica komisarza Maigreta jest klasycznym kryminałem, w którym śledztwo znajduje się na pierwszym miejscu. Podobnie jak w Dniu Szakala Forsytha (który chyba nieco bazuje na cyklu Simenona)...

Emma | 2017-05-09
Przeczytana: 08 maja 2017

W paryskiej policji trwa reorganizacja. Policjanci są zasypywani pracami biurowymi, a pracą mają kierować przedstawiciele prokuratury. W tym czasie zostaje zamordowany znany komisarzowi Maigretowi złodziej. Maigret, oficjalnie zostaje odsunięty od sprawy, ale prowadzi po cichu. Oficjalnie ściga sprawców napadów na kasjerów.
Książka trochę inna niż pozostałe. Maigret pokazuje swoją ludzką twarz.
Polecam wielbicielom zagadek kryminalnych w starym stylu.

ewa | 2017-05-03
Andrzej | 2017-01-18