Zbrodniarz i panna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Detektyw". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
8360192057
A--

Inne wydania

W roku 1963 rezyser Janusz Nasfeter nakręcił film "Zbrodniarz i panna". Grały w nim gwiazdy polskiego kina m.in. Ewa Krzyżewska, Ewa Wiśniewska, Zbigniew Cybulski, Edmunt Fetting, Gustaw Lutkiewicz.

źródło opisu: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita, 2005

gwiazdka | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Jestem wielką miłośniczką Joe Alexa, przeczytałam wszystkie jego książki, po czym zaczęłam polować na Kazimierza Kwaśniewskiego, w końcu Słomczyński to Słomczyński. Okazuje się, że jednak jeden człowiek, a pisze jak dwóch różnych. „Zbrodniarz i panna", kryminał jak cała seria z prywatnym detektywem, ale książki różnią się od siebie diametralnie. Seria podpisana przez Słomczyńskiego jako Kwaśniewski to malutkie utworki, których akcja dzieje się w dawnym PRL-u, naiwne kryminałki, chwilami z lekką nutką humoru, ale zupełnie oderwane od rzeczywistości. Nie są wiarygodne pod względem treści, bohaterowie tacy naiwno- głupiutko- sztuczni. Ot miła powiastka dla grzecznych dzieci, chociaż dość krwawa jak na słodziutką opowieść. Między nią a wspomnianymi kryminałaami z Joe Alexem ogromna przepaść.

Ewa | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Kryminał milicyjny trąci ( i to solidnie ) myszką, dość pretensjonalny, ot taka bajka o Kopciuszku z lat sześćdziesiątych XX wieku. Bohaterka bardzo naiwna, słodka i infantylna.
Ogromna przepaść między nią a choćby np. taką współczesną Salander Stiega Larssona.
Ale zbrodniarz okrutny, nie cofnie się przed zamordowaniem kolejnej ofiary.
Na szczęście milicja czuwa i zastawia na niego pułapkę, to schemat właśnie ówczesnych kryminałów. Ostatecznie dziewczyna przemienia się w pięknego Kopciuszka i znajduje swojego księcia a zbrodniarz zostaje schwytany.
Muszę być jednak sprawiedliwa, słuchałam audiobooka z zaciekawieniem, miło spędziłam czas. Dobry relaks po ciężkich książkowych pozycjach.
No i czytał mój ulubiony lektor, Roch Siemianowski.

Asica | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Znajomi pukali sie w glowe i mowili : Ty to bedziesz czytac ? Ile ta ksiazka ma lat ? Czemu ja w gole kupilas ? :D

A ksiazka byla naprawde swietna i nic, a nic nie zaluje, ze ja kupilam i przeczytalam.

Pamietam stos magazynow z czerwonym tytulem i dziwnymi rysunkami na okladkach, ktorych moj ojciec mial mnostwo. Zawsze interesowalo mnie, co kryje sie w srodku. Niestety wedlug rodzicow bylam jeszcze za mloda na takie historie. Do dzisiaj Detektywa mozna spotkac w kioskach.

W 1963 r. Janusz Nasfeter nakrecil film na podstawie tej historii, gdzie graly owczesne gwiazdy polskiego kina m.in. Zbigniew Cybulski. Wydanie pierwsze ukazalo sie w 1965 r. w serii Detektyw. Mnie jeszcze na swiecie, ani nawet w planach nie bylo, bo moja mama miala dopiero roczek :P Moje wydanie pochodzi z 2005 roku i jest to wydanie kieszonkowe, w sam raz do torebki.

Malgosia Makowska to kasjerka bankowa w malej miescinie Kamocku. Nie jest ani urodziwa, ani przebojowa. To skromna, prosta mloda...

Iza | 2014-09-14

Nie ukrywam, że sięgnęłam po książkę „Zbrodniarz i panna” Kazimierza Kwaśniewskiego pod wpływem lektury najnowszego kryminału Michała Witkowskiego o znaczącym tytule „Zbrodniarz i dziewczyna”. Ciekawość była silniejsza niż niechęć do powieści milicyjnej, co skłoniło mnie do zagłębienia się w tę niezbyt długą historię. Stałam się świadkiem wielkiej metamorfozy głównej bohaterki, panny Małgorzaty Makowskiej, z Kopciuszka w Kocicę. Kwaśniewski stworzył klasycznego reprezentanta gatunku – boski kapitan Ziętek jest ‘nadczłowiekiem w niebieskim mundurze’ w stanie czystym, posługując się nomenklaturą Stanisława Barańczaka. Niezwykle błyskotliwy i przystojny, wysportowany, obeznany z bronią palną, przebiegły i diablo niebezpieczny. A przy tym zakochany w swojej pracy, bez zmrużenia oka wykonujący polecenia zwierzchnika, ufający w skuteczność milicji i jej procedur. Lojalny, ale nie służbista. Silne poczucie obowiązku nie jest w stanie zagłuszyć odpowiedzialności za cywila i jego...

Magnolia | 2015-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2015

Świetna książka na jeden wieczór - wciągająca , po przeczytaniu obejrzałam również film troszku różnił się od książki jak to film, ale również polecam. Bardzo lubię stare filmy :)

Emilia83K | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Kupiłam z ciekawości bez większych nadziei na zauroczenie czy też kryminalny dresz.
Tak przeczytałam i tak nie zawiodła mnie. Nie była zbyt zaskakująca, bo i nie miała być, nie trzymała w napięciu,bo i nie miała trzymać. Za to, chociaż niespodziewanie, fragment o kobiecie idealnej przy końcu przedostatniego rozdziału urzekł mnie i kolejny raz udowodnił mi, że ludzie jednak nie chcą być zdradzani, oszukiwani na siłę, a i nie wszyscy mężczyźni kochają zołzy ;)

Polecam do przeczytania na raz i zajrzę jeszcze do serii detektyw w przyszłości.

Moderna | 2016-08-22
Przeczytana: sierpień 2016