historia
piotrex

Spis treści
* Mistyfikacja?
* Nowy Jork obiektem bombowego ataku?
* Operacja "Pretorius"
* Plan wielkiego admirała
* Szpiedzy mówili prawdę
* U-booty wypływają w morze

źródło opisu: KAW, 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grzesio | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Popularna, niewielka książka zajmująca się planami niemieckich ataków na obiekty w USA podczas drugiej wojny światowej. Pomimo zwartej formy przedstawia wydarzenia w szerokim spektrum, dość szczegółowo, w barwnej, erudycyjnej formie. Czyta się lekko i przyjemnie, lektura naprawdę wciąga.
Problemem jest tylko, albo aż, strona merytoryczna - autor nie ujął wszystkich rozważanych przez Niemców planów (np. rakiet międzykontynentalnych, bombowców dalekiego zasięgu czy holowanych silosów z rakietami V-2), skupiając się głównie na działaniach dywersyjnych oraz planach ataków z okrętów podwodnych. Ale to jeszcze można zrozumieć - zadałem sobie bowiem niewielki trud sprawdzenia choćby części nowych dla mnie faktów podanych w ostatnim rozdziale, opisującym misję 8 U-Bootów ku brzegom USA w marcu-kwietniu 1945. Efekt był porażający - w zasadzie wszystko jest konfabulacją, nic się nie zgadza. Nie istniał żaden z wymienionych tam z nazwiska dowódców U-Bootów, cztery wymienione z numeru U-Booty...

| 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016