Penelopa na wojnie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Penelope alla guerra
literatura włoska, Nowy Jork,
gosiaw

Oriana Fallaci, współczesna pisarka włoska, z zawodu dziennikarka, wydała "Penelopę" w r. 1962 jako pierwszą w swoim dorobku powieść. "Penelopa na wojnie" to historia młodej kobiety, która w przeciwieństwie do mitologicznej Penelopy rezygnuje z roli domatorki biernie czekającej na powrót Ulissesa i sama wyrusza w świat - do Nowego Jorku - pragnąc odnaleźć swą młodzieńczą miłość.

MadameShepard | 2014-02-28

Przepięknie nakreślona postać głównej bohaterki, Giovanny, nie trzeba się długo głowić, żeby się domyślić, że Oriana dała jej dużo z siebie. Arcyciekawa opowieść o kobiecie w wojennych zawirowaniach, doskonale napisana i świetnie się ją czyta. Lektura porywająca, ja przeczytałam ją jednym tchem. Bez zbędnego sentymentalizmu i feministycznych bzdetów. Bezgranicznie smutna, czasami śmieszna, czasem zbyt sensacyjna, ma słabsze momenty - ale bardzo, bardzo prawdziwa. Tragedia i uśmiech przez łzy.

wrotki | 2014-12-09

To jest druga książka Oriany Fallaci, którą przeczytałam. Powiem szczerze, że tak szybko ją połknęłam, że mam wrażenie jakbym czegoś ważnego w tej książce nie zauważyła. Planuję, że w święta przeczytam ją jeszcze raz i to dużo wolniej.

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Pierwsza powieść Oriany. Współczesna Penelopa nie czeka na swego Odysa. Warto!!

Katalina | 2016-09-19
Na półkach: 2016, Przeczytane