A my żyjemy dalej...

Olajda

Wspomnienia więźnia Majdanka

monia77 | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Jest to książka poruszająca , bardzo dokładnie opisano życie na Majdanku. Czytałam już wiele pozycji z tego gatunku i można by pomyśleć , że nic nowego nie można na ten temat napisać . Jednak ten autor pobudza wyobraźnię na nowo.

kiniaa_zak | 2014-05-28

Całość na http://nextcoolstory.blogspot.com/2014/05/a-my-zyjemy-dalej.html

Obok takich historii nie można przejść obojętnie, Jan Zakrzewski- polski więzień z Majdanka w bardzo szczery i dobitny sposób przedstawia tragiczną rzeczywistość niemieckich obozów zagłady. Nie jest to lekka lektura, a już na pewno nieprzeznaczona dla bardziej wrażliwych czytelników.

"W czerwcu nastał względny spokój i życie w obozie zaczęło płynąć "normalnym" torem. Więźniowie ginęli, ale w "normalny" sposób- poprzez bicie, wycieńczenie, z głodu, stanie godzinami bez ruchu w czasie apelu, choroby, bezmyślną pracę ponad siły i wzajemne psychiczne wykańczanie."

Opisy zbrodni są brutalne, nieludzkie, zwierzęce. Tej książki nie da się przeczytać jednym tchem, bo człowiek, chyba nie jest w stanie, a przynajmniej ja nie byłam w stanie znieść tak okropnej prawdy na raz. Podczas lektury wiele razy musiałam się zatrzymywać, gnana emocjami, przechodziłam stany rozpaczy i niedowierzania na przemian.

"W tym...

Suizei | 2014-02-26

Po tego typu literaturę sięgam bardzo rzadko. No dobra, praktycznie wcale. W końcowej fazie liceum dałem sobie spokój z lekturami, uważając to za stratę czasu, a to właśnie wtedy przeważała literatura wojenna. Konsekwencją tego czynu jest mój brak rozeznania i wiedzy w klasyce tego rodzaju literatury, a zwłaszcza z naszego kraju. Za dokształcanie mnie wzięła się moja dziewczyna. Za jej sprawą powolutku nadrabiam to co powinienem przeczytać. Prezentowana dzisiaj książka jest takim numero uno. Zapowiadała się rewelacyjnie. Zobaczmy jak to wyszło w ostatecznym rozrachunku.

"A my żyjemy dalej..." to relacja pobytu autora we lwowskim więzieniu, życia w obozie na Majdanku oraz początkowych dni w wolnym Lublinie. Zakrzewski z niesamowitą dokładnością i bogactwem opisowym przedstawia funkcjonowanie obozu od wewnątrz. Najpopularniejsze opisy dotyczą zazwyczaj Oświęcimia. O całej reszcie (jak właśnie Majdanek) mamy powierzchowne pojęcie. Wiemy, że istniały i w większości przypadków na tym...

MaRs1988 | 2012-02-03

Bardzo fajna książka opisująca życie obozowe na Majdanku. Obóz widziany oczami więźnia, polecam:)

pocahontas_88 | 2012-01-04

Idealna książka dla fanów literatury obozowej.

kolysanka1 | 2016-01-05
Przeczytana: 02 maja 1986