83-7023-068-7
Patrycja

Przeżycia i wspomnienia autorki wywiezionej w roku 1940 do Kazachstanu. Z okładki: Przymusowa podróż z Trembowli do Kazachstanu rozpoczęła się nocą 13 kwietnia 1940 roku. Wymarzony powrót do Polski nastąpił latem 1946. Wiele z tego, co w ciągu przeszło sześciu lat zsyłki Autorka przeżyła, zawierają jej zbeletryzowane wspomnienia. "Zbeletryzowane" oznacza tu, że treścią narracji czy fikcyjnych...

Przeżycia i wspomnienia autorki wywiezionej w roku 1940 do Kazachstanu.
Z okładki:
Przymusowa podróż z Trembowli do Kazachstanu rozpoczęła się nocą 13 kwietnia 1940 roku. Wymarzony powrót do Polski nastąpił latem 1946. Wiele z tego, co w ciągu przeszło sześciu lat zsyłki Autorka przeżyła, zawierają jej zbeletryzowane wspomnienia. "Zbeletryzowane" oznacza tu, że treścią narracji czy fikcyjnych dialogów są prawdziwe zdarzenia, sytuacje i że autentyczne postaci tego pamiętnika noszą zmyślone imiona i nazwiska (od której to zasady bywają wyjątki, tyczące głównie nie-Polaków). Dramatyczność wspomnień podkreśla ich zwykły, acz bogaty, potoczysty, nie wolny do kresowych prowincjonalizmów język.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie - okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grażyna | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

fiolkalamb | 2015-02-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książkę tę wiele lat temu chciał pożyczyć mi mój dziadek, powiedział wtedy "weź, przeczytaj i doceń to co masz, jak i gdzie żyjesz", wówczas jak nastoletnia dziewczyna nie byłam zainteresowana. Dziś, ta sama książka należy do mojej prywatnej biblioteki i jest dla mnie bardzo istotna. Ważna jest nie tylko dlatego, że jest pamiątką po dziadku, ale głównie dlatego, że nauczyła mnie właśnie doceniać to co mam.
"Zsyłka" to autentyczna, pełna rozpaczy opowieść KOBIETY, dosłownie wyrwanej bez niczego wraz z dziećmi z rodzinnego domu, wywiezionej i przymusowo osiedlonej na obcych i pustych stepach Kazachstanu. Książka ta jest obrazem codziennej walki o przetrwanie, walki z głodem, zimnem, chorobą, nieludzkim zmęczeniem. Książka ta, to jednak przede wszystkim pieśń NADZIEI, która zawsze umiera ostatnia.

ANNA | 2015-11-11
Na półkach: Na półce, Przeczytane

Człowiek nawet nie wie ile potrafi znieść. Ból, chłód, upodlenie i głód przez który można oszaleć. Wydaje się, że jedyna przyjazna dusza to tylko kostucha, z uśmiechem na swej kościstej twarzy, która poda pomocną dłoń i zabierze ich z tego padołu łez. Mimo to, niektórym udało się przeżyć i są żywym przykładem swej siły, determinacji i walki o życie. Zsyłka to poważna książka, bardzo dobry kawałek literatury wojennej. Napisana w zrozumiały sposób i łatwo docierająca do czytelnika. Kto jeszcze nie miał okazji jej czytać, wiele stracił. Zachęcam do lektury.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2011-12-07
Przeczytana: 1996 rok

Autorka wraz ze swoją rodziną została wywieziona do Kazachstanu. Książka to jej wspomnienia, rodzaj pamiętnika z tamtych lat. Wśród wywiezionych znalazły się głównie kobiety z rodzin inteligenckich i ziemiańskich, które były zaganiane do pracy fizycznej ponad ich siły, ale żeby przeżyć stawały się głównymi żywicielkami rodzin. Książka pokazuje stalinowski terror i indoktrynację przeciwstawiając im polski patriotyzm rodzący się we wspólnocie, uparcie budowany na przekór wszystkiemu. Pomagała temu bardzo katolicka religijność zesłańców, która potrafiła jednoczyć ludzi także tych do tej pory niewierzących. Maria i jej rodzina dzięki swemu uporowi, wytrzymałości i odporności organizmu oraz podjętym w tamtym okresie decyzjom politycznym wraca do Polski, jednak wielu jej towarzyszy niedoli umiera na skutek chorób, brudu, nędzy, ciężkich warunków pogodowych, niekończącego się głodu i ponadludzkiego wysiłku.
Być może z uwagi na swoją mocno antykomunistyczną wymowę książka została wydana...

Endorfina | 2013-07-15

Przejmująca. Daje do myślenia i skłania do pokory wobec życia. Polecam

ulekpa | 2016-10-28
Dywan88 | 2016-07-30