Nr 3273 miał szesnaście lat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8322200110
Majdanek, obóz koncentracyjny,
grim_reaper_

Jan Michalak aresztowany przez gestapo wraz z rodzicami jako niespełna 16-letni chłopiec przeszedł przez Pawiak w Warszawie, obozy zagłady na Majdanku i w Gross-Rosen oraz komando obozu koncentracyjnego Flossenbürg w Leitmeritz. Autor przeżył obozy dzięki pomocy starszych kolegów, więźniów politycznych. Wspomnienia J. Michalaka, które prezentujemy Czytelnikom, otrzymały IV nagrodę w konkursie...

Autor przeżył obozy dzięki pomocy starszych kolegów, więźniów politycznych. Wspomnienia J. Michalaka, które prezentujemy Czytelnikom, otrzymały IV nagrodę w konkursie na pamiętniki i wspomnienia związane z obozem koncentracyjnym na Majdanku.

źródło opisu: Iskry 1969

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nil_Due_Nil_Un | 2014-05-11

Ja nie potrafię ocenić tej książki ;) Nie wiem co mam oceniać. Jak się ją czyta, co się w niej dzieje? Tego się nie czyta dla przyjemności. To jest szokujące i wstrząsające po prostu. Opisy takiego bestialstwa, że niektórych rozdziałów nie dało się za jednym razem przeczytać. Polecam. To jest jednak historia Polski, to trzeba znać.
Napiszę jeszcze tylko tak ze swojego doświadczenia. 2 lata temu byłam z klasą w Auschwitz i bardzo żałuję jak infantylnie do tego podeszłam i jak mało z tego wyciągnęłam. Teraz mam już na koncie kilkanaście tego typu ksiązek i z takim "bagażem" mam nadzieję, że jeszcze raz tam pojadę. :D

Asia | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Są takie książki, które pozostają w pamięci na całe życie. Niewątpliwie ta pozycja do nich należy. Po przeczytaniu marzę o tym, że kiedyś powstanie scenariusz i film. Byłby to obraz przerażający, wymagający trzymania nerwów na wodzy. Jednocześnie byłby głosem "Nie zapomnimy".

Jan Michalak to człowiek, który przeżył obozy koncentracyjne, mimo, że nazwano go gamlem (żywy trup). Nie wiem co nim kierowało, że napisał tak osobistą a zarazem tak potrzebną książkę. I niestety nie można Go o to zapytać, bo zmarł w 2000 roku, dożywając 74 lat. Zmarł w wolnej Polsce, w swoim ukochanym mieście - Warszawie.
Książka jest świadectwem, jest zapisem kart historii, o których nigdy nie powinno się zapomnieć. Powinno się pamiętać jaki los zgotował człowiek człowiekowi na początku XX wieku. I nie zgadzam się z tymi co głoszą, że ten temat już się wyczerpał, przejadł i znudził, bo tej tematyki nie powinno się rozpatrywać w kategoriach komercyjnych. Niestety tak jest.

Rzadko czytam książkę po raz...

Tara | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 21 listopada 2017

Mam łzy w oczach, nie wiem jak ocenić tą książkę dlatego daję komplet gwiazdek by uświadomić wszystkim, że jest to pozycja, którą wprost należy przeczytać. Którą każdy szanujący się Polak powinien znać bądź chociażby kojarzyć.
"W oknach ukazały się twarze kobiet.
-Wnuczek Fibichowej wrócił z obozu!
—Z obozu wrócił!"
Nie został nikt ani nie zostało nic a te ostatnie wersy sprawiły, że łzy pojawiły się w moich oczach.
Szczerze powiedziawszy nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego wszystkiego mimo, że książka jest bardzo prostym językiem. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak można przeżyć w takich warunkach, jak można kogokolwiek tak traktować, katować, znęcać się. Człowiek dla człowieka stał się największą bestią, dlaczego tak się dzieje? W imię chorej wizji czystek jednego człowieka? Słów mi brak by opisać co czuję, historia Jana Michalaka zapadnie mi w pamięci na bardzo długo. Pozycja obowiązkowa, powinniśmy być świadomi tego, jak wyglądało życie w obozach, czyje to były...

Marta | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Niesamowita książka - to jedyne słowa, jakimi mogę ją opisać ...

Marvellous_Iza | 2016-04-15

To była pierwsza książka tego rodzaju, którą przeczytałam. Ciężko jest ją oceniać. Nie mogę powiedzieć, że jest piękna, bo opisane w niej wydarzenia nie są piękne. Ale zdecydowanie zostanie w mojej pamięci na długi czas. Życie obozowe opisane jest brutalnie, choć wydaje mi się, że to i tak jest nic. To zwykła obozowa codzienność. Czyta się ją ciężko ze względu na wydarzenia, ale zarazem lekko, bo wciąga. Mogę ją z czystym sercem polecić.

madzia101dm | 2017-10-09
Przeczytana: 1998 rok

Przeczytałam ta ksiazke ok 20 lat temu, majac zaledwie 14... Do tej pory pamietam ją....

aurian | 2013-05-10

pierwsza z obozowej literatury...może dlatego taki sentyment.
tyle samo lat co nr 3273 przy pierwszym czytaniu :)
polecam

raven991 | 2017-09-28