Nr 3273 miał szesnaście lat

83-222-0011-0
grim_reaper_

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nil_Due_Nil_Un | 2014-05-11

Ja nie potrafię ocenić tej książki ;) Nie wiem co mam oceniać. Jak się ją czyta, co się w niej dzieje? Tego się nie czyta dla przyjemności. To jest szokujące i wstrząsające po prostu. Opisy takiego bestialstwa, że niektórych rozdziałów nie dało się za jednym razem przeczytać. Polecam. To jest jednak historia Polski, to trzeba znać.
Napiszę jeszcze tylko tak ze swojego doświadczenia. 2 lata temu byłam z klasą w Auschwitz i bardzo żałuję jak infantylnie do tego podeszłam i jak mało z tego wyciągnęłam. Teraz mam już na koncie kilkanaście tego typu ksiązek i z takim "bagażem" mam nadzieję, że jeszcze raz tam pojadę. :D

Asia | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Są takie książki, które pozostają w pamięci na całe życie. Niewątpliwie ta pozycja do nich należy. Po przeczytaniu marzę o tym, że kiedyś powstanie scenariusz i film. Byłby to obraz przerażający, wymagający trzymania nerwów na wodzy. Jednocześnie byłby głosem "Nie zapomnimy".

Jan Michalak to człowiek, który przeżył obozy koncentracyjne, mimo, że nazwano go gamlem (żywy trup). Nie wiem co nim kierowało, że napisał tak osobistą a zarazem tak potrzebną książkę. I niestety nie można Go o to zapytać, bo zmarł w 2000 roku, dożywając 74 lat. Zmarł w wolnej Polsce, w swoim ukochanym mieście - Warszawie.
Książka jest świadectwem, jest zapisem kart historii, o których nigdy nie powinno się zapomnieć. Powinno się pamiętać jaki los zgotował człowiek człowiekowi na początku XX wieku. I nie zgadzam się z tymi co głoszą, że ten temat już się wyczerpał, przejadł i znudził, bo tej tematyki nie powinno się rozpatrywać w kategoriach komercyjnych. Niestety tak jest.

Rzadko czytam książkę po raz...

Marta | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Niesamowita książka - to jedyne słowa, jakimi mogę ją opisać ...

Marvellous_Iza | 2016-04-15

To była pierwsza książka tego rodzaju, którą przeczytałam. Ciężko jest ją oceniać. Nie mogę powiedzieć, że jest piękna, bo opisane w niej wydarzenia nie są piękne. Ale zdecydowanie zostanie w mojej pamięci na długi czas. Życie obozowe opisane jest brutalnie, choć wydaje mi się, że to i tak jest nic. To zwykła obozowa codzienność. Czyta się ją ciężko ze względu na wydarzenia, ale zarazem lekko, bo wciąga. Mogę ją z czystym sercem polecić.

aurian | 2013-05-10

pierwsza z obozowej literatury...może dlatego taki sentyment.
tyle samo lat co nr 3273 przy pierwszym czytaniu :)
polecam

Farben | 2016-05-29