Byłem Kapo

Mauthausen, obóz, Grzesiuk, kapo
Bober

Wspomnienia obozowe, napisane przez przyjaciela Stanisława Grzesiuka. Stefan Ktukowski miał 22 lata, gdy z Pawiaka, poprzez obóz koncentracyjny Sachsenhausen, trafił do KL Mauthausen, gdzie stał się więźniem numer 1163. Do 1943 roku przebywał w karnej kompanii. Pracował w kamieniołomach. Pod koniec pobytu w obozie został kapo magazynu mundurowego SS. Do Polski powrócił w 1946 roku.

źródło opisu: http://merlin.pl/

źródło okładki: http://merlin.pl/

Damian | 2018-03-06

Krukowski w swojej książce opisuje przebieg zdarzeń, od aresztowania i osadzenia w Pawiaku, sytuację które doprowadziły go do obozu najpierw w Sachsenhausen a potem już ostatecznie do Mauthausen. Autor opowiada jak przeszedł w obozie przez prawie wszystkie możliwe komanda i jak wreszcie został tytułowym kapo.

Krukowski często dodaje w swoich przemyśleniach poboczne wątki, które są niezmiernie ciekawe, np. jak zachowywali się Niemcy a jak Polacy w obozie, kto był pomocny a kto tylko czekał na potknięcie czy chwile słabości. Warto zauważyć i autor jest tego dobitnym przykładem, że o przetrwaniu całego tego piekła czasami decydowało szczęście, ponieważ wiele razy można było umrzeć pod byle pretekstem.

Ciekawym też tematem w tej książce jest sposób "organizowania" czy to żywności czy odzieży, sporo dowiedziałem się jak to wyglądało. Krukowski jako kapo miał w tym temacie dużo do powiedzenia, ponieważ miał dostęp do magazynów i skrzętnie do wykorzystywał. Jak później mówili...

Oczytany | 2017-10-25
Przeczytana: 23 października 2017

Stanisław Grzesiuk w znakomitym „Pięć lat kacetu” wielokrotnie wspomina o swoim najlepszym przyjacielu z obozu – Stefanie Krukowskim. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że Krukowski także napisał trzy książki, w których wspomina swoje pobyty w obozach koncentracyjnych. Najbardziej zaciekawiła mnie jedna z nich, a mianowicie „Byłem kapo”. Po długich poszukiwaniach, w końcu udało mi się zakupić tę pozycję na Allegro i natychmiast zabrałem się do jej czytania.

Stefan Krukowski urodził się 31 sierpnia 1918 roku na Podolu. W 1938 roku zdał maturę w gimnazjum im. Adama Mickiewicza i wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grodnie, którą ukończył w 1939 roku. Brał udział w kampanii wrześniowej, jako plutonowy podchorąży. Walczył w okolicach Lwowa i trafił do niewoli sowieckiej. Transportowany do jednego z obozów internowania zbiegł z transportu. Na początku 1940 roku z łapanki, jako zakładnik trafił na Pawiak. Z Pawiaka pierwszym warszawskim transportem więźniów w dniu 2 maja...

Cszysiek | 2014-07-23

Czyta się szybko. Zdecydowanie za krótkie, ale podejrzewam, ze na tyle właśnie pozwoliły autorowi siły i wspomnienia. Elita literatury obozowej. Podobnie jak Grzesiuk - bez patosu. Dokładny, a przez to wcale nieurealniony opis "życia obozowego". Nieurealniony bo mimo pełni opisu, sytuacje nadal są na tyle skrajne od naszego świata, że wydaje się to fikcją. Mamy to głównie opis życia prominenta, członka swoistego ruchu oporu - oporu najczęściej przed śmiercią głodową.

| 2016-08-21
Przeczytana: 01 stycznia 2016