Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
surrealizm
Róża_Bzowa

Książka jest pomysłową analizą surrealizmu na przykładzie sztuk plastycznych, kina, fotografii i literatury. Autorka sięga do początków nurtu, a następnie oprowadza nas po całym wieku XX, pokazując, jak surrealistyczne spojrzenie na świat łączy biografie rozmaitych artystów – tytułowych „spiskowców wyobraźni” – a tym samym kształtuje zarówno historię, jak i mitologię jednego z najważniejszych ruchów w sztuce współczesnej. Książka składa się z dwóch części – Tematów i Sylwetek. W "Tematach" czytelnik znajdzie odpowiedzi na kilka niekonwencjonalnych pytań (co surrealiści myśleli na temat własnej śmierci? czy przedmiot może mieć duszę?); w "Sylwetkach" zaś pozna kulisy przyjaźni rozmaitych artystów (i artystek) z surrealistyczną muzą.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

Grzegorz | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Gdyby to ode mnie zależało to nadałbym tej książce tytuł "Wyborny trup". Nazwa pochodzi od zabawy tam opisanej i oddaje doskonale ten typ surrealistycznego postrzegania, jaki najbardziej lubię. Z kolei marketingowo brzmi to źle - trup może skojarzyć się treścią, a to duża pomyłka. Muszę przyznać, że troszkę takiego "trupa" się obawiałem: mnóstwa nazwisk, dat i wydarzeń. Ale na szczęście miło się rozczarowałem, czyta się znakomicie. Jeśli nakręciliby z tego film, to w internecie pojawiły by się komentarze typu "Mieli rozmach sukinsyny ...". Też tak sądzę.

dziubson | 2015-11-23
Na półkach: Sztuka, Przeczytane

Wspaniała! Bez akademickiego żargonu można napisać dogłębną monografię jakiegoś zjawiska? Można ocenić je przez autorsko wybrane spectrum najważniejszych zjawisk i w ten sposób skontruować wywód? Można dodatkowo nasycić dyskurs kompletnie zapomnianymi artystkami, które w cieniu swoich kolegów zupełnie zginęły? Wszystko to, okazuje się, można.

Aleksandra | 2015-04-09
Przeczytana: styczeń 2014

Bardzo zręcznie napisana książka, która w (nad)rzeczywistość wyznawaną przez surrealistów pozwala czytelnikowi wsiąkać pomalutku, zdanie po zdaniu, aż po przesączenie się w nią w pełni.

Jedna z tych prac dotyczących historii sztuki (kultury), które przypominają elegancki garnitur, do którego założono fikuśny krawat. Czy to ujma? Bynajmniej. Niby masa faktów, ale jednak podanych z polotem.

Agata | 2015-09-16
najada | 2014-07-21
Ewa Sabarańska | 2014-07-05
mirum_stupri | 2014-06-08
Festiwal Conrada - znamy pierwszych gości

Szwedzka autorka powieści kryminalnych Åsa Larsson, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun, Agnieszka Taborska, W.J.T. Mitchell i Bracia Quay to pierwsi potwierdzeni goście 5. Festiwalu Conrada.