Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć

Okładka książki Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć Agnieszka Taborska
Okładka książki Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć
Agnieszka Taborska Wydawnictwo: Bosz literatura piękna
Bosz
2021-01-01
2021-01-01

Zapewne nikt, kto przeczyta tę fantastyczną książkę, nie zacznie żyć jak surrealiści. Ale za to jakże miło wyobrazić sobie choć duchową łączność z tymi, co to zwalczali wszelkie tabu…

Uwielbiam takie całkowicie niepraktyczne poradniki, niepisane dla osiągnięcia żadnego konkretnego celu, który i tak byłby nie do zrealizowania.

- To po co w takim razie je czytać? – już słyszę to pytanie. Odpowie Autorka: „Sto lat temu surrealiści odkryli prawdę o tym, że wiele dramatów współczesnego świata ma korzenie w przywiązaniu do konwencji i tradycji, w przekonaniu o nienaruszalności zastanych reguł gry. Dlatego wymyślali techniki, które panujący w głowach zmurszały porządek nieco przemeblowywały. Wpuszczały do naszych mózgów odrobinę świeżego powietrza”.

A jakie to techniki? „Luis Bunuel, ilekroć – spacerując z przyjaciółmi – mijał staruszka, powtarzał – Ależ się ten Bunuel posunął! A jeszcze rok temu był w całkiem niezłej formie”.

Tristan Tzara pisał: „Spójrzcie na mnie! Jestem idiotą, dowcipnisiem, kawalarzem. Jestem brzydki, mały, mam twarz bez wyrazu. Jestem jak wy wszyscy (…). Wszyscy jesteście idiotami. Wszyscy jesteśmy idiotami”.

Wśród licznych niepraktycznych, acz cudownych, porad Autorki szczególnie zainteresował mnie wątek „Jak się nie starzeć?”. To trudne zadanie, ale warto pamiętać o zasadach Rolanda Topora: ”Paznokcie, które nie przestają być czarne, gdy włosy siwieją – to niezawodny dowód młodości” oraz „Butelka starego, dobrego wina jest równie rzadkim zjawiskiem, jak starzec, który nie jest idiotą. Obie rzeczy się zdarzają, ale nie należy na nie liczyć”.

I kolejna porada Taborskiej: „Co czytać?” (której staram się być wierny, zanim ją jeszcze poznałem): ”Przede wszystkim autorów unikających realistycznego opisu świata. Od tego są gazety i media społecznościowe. Uciekajmy w literaturę od rzeczywistości przytłaczającej nadmiarem faktów i złych treści. Nie zaszkodzi, jeśli twoi autorzy będą mieli skłonność do absurdu, erotyki, czarnego humoru, ironii i dwuznaczności. Dobrze, jeśli ich książki powrócą w twoich snach”.

”Jak upiększać miasto”? „Ulubioną zabawą surrealistów było wyobrażanie sobie, jak można by ulepszyć Paryż: Łuk Triumfalny - położyć na boku i zmienić w najelegantszy w mieście pisuar (… ) Bazylika Sacre-Coeur – pomalować na czarno i zmienić w zajezdnię tramwajową (…). Dom publiczny Les Chabannais – kobiety zastąpić generałami” (jakie zatem propozycje na Warszawę, droga społeczności LC?).

I na koniec: „Jak się nudzić?”. „Bez wyrzutów sumienia”.

PS Tę, wspaniałą książkę, którą można wciąż czytać na nowo i nowo, podarowała mi moja była szefowa, przechodząc do innej pracy. To się nazywa prezent! Tylko jaka intencja się pod nim kryła, obiektywny przypadek…?

- To po co w takim razie je czytać? – już...

Agnieszka Taborska w książce “Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć?” już od pierwszych zdań wrzuca nas na głębokie wody surrealizmu, dokładając starań, abyśmy nie zawędrowali w jego meandry. Moja podróż do tego jakże oryginalnego świata była oderwaniem od dobrze znanej mi rzeczywistości. Toteż, jeśli ktoś zgadza się z tym, że świat zwariował i zastanawia się jak przeżyć, “Poradnik surrealistyczny” może być dla niego ciekawą ucieczką w nieznane. Po jego lekturze trudno już go będzie czymkolwiek zaskoczyć.

Pełna recenzja książki na stronie:

Surrealizm, nurt w sztuce, z którym głównie kojarzy się nam Salvatore Dali. Jednak surrealizm to też sposób na życie, na oderwanie się od codzienności, rzeczywistości, zabawę, to też droga do siebie, swoich ukrytych pragnień, lęków. Autorka w książce, pokazuje nam jak można ubarwić świat, bardziej zrozumieć swoje życie, pokonać często duszące nas normy, nauczyć się radości i zabawy...

(cd recenzji na fb)

Jakie jest wasze podejście do świata? Płyniecie z nurtem, oddajecie się realizmowi czy może biegacie z głową w chmurach?

Dziś zupełnie inny temat. Mianowicie mam Wam do zaprezentowania poradnik Agnieszki Taborskiej "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć" , który jest konkretnym i oryginalnym przewodnikiem do wdrożenia w naszym codziennym życiu. W oparciu o liczne przykłady ze świata literatury i sztuki możemy poznać wiele znanych postaci, które miały wpływ na charakteryzowanie surrealizmu.

Może troszkę wyjaśnię czym jest surrealizm?
A więc jest to nurt w sztuce, który odrywa się od postrzegania świata, zmienia punkt widzenia i daje oddech w napiętym i uporządkowanym życiu. Osoby surrealistyczne lubią zaskakiwać, nie przywiązują uwagi na najdrobniejsze szczegóły, dzielą się własnym wnętrzem. Można wręcz stwierdzić, że myślą o niebieskich migdałach, żyją chwilą i lubią wprowadzać chaos. Czują się wtedy spełnieni. Taki jest ich wybór. Dlaczego i Wy nie moglibyście spróbować?

Autorka spisała dla nas 56 rad do wykorzystania we własnym zakresie, aby ułatwić i wypróbować wzbić się ponad rzeczywistość.
Ćwiczenia dla ciała, ale także dla duszy. Spisane i przedstawione liczne przykłady kultury surrealistycznej.
Jeśli jesteście gotowi się nudzić, chcecie pościć, a przede wszystkim poznać samego siebie i własne wnętrze, możecie spróbować z tym poradnikiem. Szczególnie polecana dla ciekawskich, studentów i uczniów szkół artystycznych jak i samych artystów.

Hejka! Jak Wam mija sobota? Co fajnego porabialiście? Ja dokończyłam czytać nietuzinkową książkę.
✨„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszki Taborskiej – w opracowaniu graficznym Lecha Majewskiego to pięknie wydana książka, która pokazuje, że surrealizm to nie tylko kierunek sztuki, ale również sposób widzenia rzeczywistości. Krótko przypomnę, czym charakteryzuje się ten styl:
-całkowite zerwanie z dotychczasowymi kanonami, a przede wszystkim zaprzeczenie tego, co reprezentował styl klasyczny, racjonalizm,
-igranie z logicznym porządkiem,
-zniekształcenia, chaos,
-duża rola marzeń sennych, podświadomości, a nawet halucynacji artysty,
-odkrycie cudowności w zwykłych rzeczach.
Podane w Poradniku „przepisy” – jest ich 65 - na surrealistyczną sztukę i życie, pomogą nam przetrwać w ciężkich czasach.

Mnóstwo przepisów mnie urzekło, choćby ten : „ JAK SIĘ NUDZIĆ I JAK BYWAĆ LENIWĄ/LENIWYM.
Bez wyrzutów sumienia. Pamiętajcie, że nicnierobienie bywa bardziej twórcze od zbytniej aktywności. Wystarczy przejrzeć historie sztuki i literatury, by zobaczyć, ile wielkich dzieł powstało, gdy ich autorzy się nudzili”.🤔

Znajdziecie tu fantastyczne przepisy na modę, jak używać wyobraźni, jak wywoływać skandal, jak zbijać fortunę, jak zrywać znajomości, jak pracować, jak oglądać filmy, gdzie podróżować i wiele, wiele innych rad na surrealistyczne życie.
Dzięki tej książce poznałam definicje dekalkomani, drippingu, frotażu.
Niezwykle oryginalna książka z instrukcja obsługi, jak wzbić się ponad rzeczywistość. Czytanie tego nieszablonowego poradnika sprawiło mi niesamowitą frajdę i przyniosło „wytchnienie” , bo surrealizm to stan ducha, który poczułam.

Kochani, spróbujcie zostać surrealistami! Efekty przewyższą wasze najśmielsze oczekiwania. Degustujcie życie!
Olga Tokarczuk powiedziała, że : „Ta książka z pewnością zadziała jak cudowne lekarstwo dla naszej wymęczonej zmartwieniami i lękami duszy”. Zdecydowanie się z tym zgadzam.📖💪
Szczerze polecam .

@wydawnictwobosz,💞

• Ani fikcja, ani poezja
  • 0 ZaKupki
  • Biblioteka
  • Może kupić
  • Wishlista

Agnieszka Taborska Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć Zobacz więcej