Następny do raju

Wydawnictwo: Elf

Inne wydania

Akcja tego zawierającego elementy kryminału utworu toczy się w górach w odciętej od świata bazie transportowej. Bohaterowie, każdy na swój sposób, egzystują na marginesie życia, a istniejące konflikty pogłębia pojawienie się człowieka przysłanego przez partię oraz jego żony, jedynej kobiety wśród sześciu mężczyzn.

źródło opisu: Elf, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Wielokrotnie przeżywamy "pierwszy raz". Właśnie po raz pierwszy skończyłem słuchać audiobook w wykonaniu Andrzeja Seweryna z prozą Marka Hłaski. I wiem, że jednak wolę czytać niż słuchać. Ale jeśli wykonuje się monotonne i manualne prace, to taka form,a "czytania" jest do zaakceptowania.
To tyle o moich poglądach na temat nowych form czytelnictwa.
Sposób czytania Seweryna jest bardzo oszczędny w środki wyrazu. To dziwne, ze zawodowy aktor, przyzwyczajony do sceny, tak ascetycznie podchodzi do tekstu. I dla mnie to jest zaleta. Głos nie odbiera mi tekstu, raczej pozwala mieć przyjemność z kolejnych raz, akapitów, rozdziałów. Aktor nie zastępuje pisarza, nie tworzy nowego obrazu tekstu, a jedynie go prezentuje, udostępnia, przybliża. I to mi się podoba.
Sam tekst, dziś trochę "historyczny" (czasy stalinowskie), broni się jednak, bo oprócz otoczki ideologicznej (zresztą nie nadmiernie rozbudowanej) przynosi przede wszystkim opis relacji między skazanymi na siebie okolicznościami...

wiech | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Mocna, surowa, typowo męska literatura.
Mężczyźni ciężko pracujący w górach na odludziu - wyrzuceni poza margines społeczeństwa. Brutalni, cyniczni. Marzą o lepszym życiu i dla tych marzeń codziennie narażają życie. Samotni.
A wśród nich kobieta, jedyna – zdesperowana, przebiegła, o której względy zaczynają rywalizować.
Książka o brudnej, komunistycznej Polsce. Hłasko szczery do bólu.
Doskonała narracja, świetne dialogi, pełne ironii. Język bohaterów ostry, często wulgarny, ale taki musi być.
No i ten niesamowity klimat – ponury, brudny, depresyjny.
Przeraźliwie smutna, przytłaczająca książka. Doskonała!!!

Shimik | 2016-03-26

Nie mogłem spać w nocy i nie wiedziałem co ze sobą zrobić do momentu, w którym sobie przypomniałem o tej książce znalezionej na youtubie. Nie czekając dłużej włączyłem komputer i do rana ją sobie odsłuchałem. Po jej wysłuchaniu przymuliło mnie i wtedy zasnąłem. Taka to była moja historia z tą książką, a jak wiadomo nocne lektury nie zostają na długo w pamięci:P Niemniej uważam, że śmiało można sięgnąć po tę książkę również w innych okolicznościach:)

Samson Miodek | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Czytając tą świetną książkę, do głowy wbijały mi się ciągle kadry ze wspaniałego filmu "Baza Ludzi Umarłych", surowe twarze Niemczyka, Karewicza, Łomnickiego i innych, śnieg, góry, barak, jak siedzą przy stole i grają w pokera...
Ten film to jest taka nasza Polska "Cena Strachu"(znany film o śmiałkach przewożących nitroglicerynę).Moim zdaniem film Petelskiego jest dużo lepszy! Ale miało być o książce! ;)
Jestem pełen podziwu dla pana Hłaski, że umiał ukryć przed cenzurą pewne sprawy, nie podlizywał się ówczesnym władzom jak Wiechecki(Cafe pod Minogą). Bo historia oprócz opisu losów "kierowców wyrzutków" toczących nierówną, beznadziejną walkę z wadliwym nieprzystosowanym sprzętem, oraz bezlitosną przyrodą Karkonoszy, wytyka błahość systemu, oraz brak wartości. Marzenia bohaterów są tak przyziemne że aż niezręcznie im o tym mówić: życie u boku kobiety, kupno taksówki, czerwona ciężarówka(najlepiej diesel),wyrwać się do miasta... Czy tak powinny wyglądać marzenia obywateli Polski...

supermariobros | 2011-10-27

Moze troche na wyrost dalem tej ksiazce 10 gwiazdek , bo nie jest to raczej wybitna literatura, ale mam do niej wielki sentyment. Jest to pierwsza ksiazka M. Hlasko, ktora przeczytalem bedac jescze w liceum i dzis moge z czystym sumieniem powiedziec, ze jest to jedna z moich ulubionych ksiazek w ogole. To opinia z perspektywy emigranta, ktoremu ojczyzna, posepna, zimna i wiecznie ochlapana deszczem wydaje sie najbardziej romantycznym i fascynujacym miejscem na ziemi. Niewielu pisarzy potrafi oddac to tak wspaniale, jak czynil to Hlaskover.
Piszac ta powiesc Halsko nie byl jeszcze wielkim pisarzem ale widac juz bylo, ze ma ogromne poklady talentu.
Co wiecej, w przeciwienstwie do wielu mlodych pisarzy Hlasko nie daje sie poniesc i mocno trzyma sie glownego watku powieci. Jak to kiedys powiedzial jakis recenzent, nazwiska niestety nie pamietam, Hlasko nawet na moment nie opuszcza miejsca akcji.
Sposobu prowadzenia narracji, moglo by pozazdroscic Hlasce wielu dojzalych pisarzy....

geokuba | 2015-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Panuje przekonanie, że te góry, w których jeżdżą Dziewiątka, Warszawiak, Zabawa i inni to Bieszczady. Może dlatego, że w filmie „Baza ludzi umarłych” tak było. W książce natomiast jasno jest wskazane, że to Karkonosze.
Fajnie sobie odświeżyć tę książkę. Kawał dobrej literatury.

marcin | 2014-03-24

Po latach nadal mam wyobrażenie ciężarówek "pędzących" po bieszczadzkich bezdrożach... Hłasko dla mnie to jeden z najlepiej potrafiących pisarzy "wygenerować" w czytelniku "obrazy-filmy" które zapadają głęboko w pamięć

Maxim212 | 2014-01-25

Ten utwór literacki to zupełnie inne widzenie świata niż u większości pisarzy. Opis ludzkich namiętności i charkaterów bez upiększeń i patosu. Niewielu ludzi pióra to potrafiło. Z polskich pisarzy nie mogę skojarzyć nikogo. Dziś trudno znaleźć odważnego, który bez steku najobrzydliwszych wulagryzmów napisałby coś podobnego. Film nakręcony w czasach siermiężnego socjalizmu urzekł mnie prostotą zastosowanych środków i jednocześnie doskonałą grą aktorów. Niech nikt nie szuka jakiejkolwiek laurki dawanej boaterom. Są przedstawienie bez upiększeń, wprost...

Katarzyna Paluch | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

W posłowiu autor zaznaczył, że utwór ten powstał z miłości do samochodów. Jednak to nie w wozach się zakochałam a w ludziach. Mocnych ludziach gór, konkretnych charakterach, brutalnej prawdzie, którą odsłania Hłasko. To portret ludzi w potrzasku własnej przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć, a na dokładkę, aczkolwiek bardzo nienachalnie wkrada się socjalistyczna rzeczywistość.

Ramzes1988 | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Pomiędzy kolejnymi kryminałami, horrorami i powieściami sensacyjnymi staram się sprawdzać rodzimych twórców i tak po Tyrmandzie nadszedł czas na Marka Hłaskę i jego "Następny do raju".
Historia rozgrywa się w górach, gdzie poznajemy kilku bohaterów, których niespodziewanie odwiedza partyjny aparatczyk (akcja rozgrywa się kilka lat po II WŚ). Odosobnienie bohaterów, ich konflikty i nieporozumienie, wreszcie czujne oko Wielkiego Brata oraz femme fatale, w którą wciela się żona partyjniaka dają nam bardzo ciekawy i brudny obraz relacji międzyludzkich i atmosfery oblężonej twierdzy.
Ciekawa pozycja, polecam i pozdrawiam.