Następny do raju

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Marka Hłaski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
literatura piękna

Polska literatura XX wieku w najlepszym wydaniu – powieść Marka Hłaski znana także z ekranizacji Czesława Petelskiego „Baza ludzi umarłych”. Opublikowaną w 1958 r. powieść Marka Hłaski, jednego z najsłynniejszych polskich buntowników, nazywano PRL-owskim westernem, słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya. W „Następnym do raju” autor z powodzeniem wykorzystał także elementy...

Opublikowaną w 1958 r. powieść Marka Hłaski, jednego z najsłynniejszych polskich buntowników, nazywano PRL-owskim westernem, słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya. W „Następnym do raju” autor z powodzeniem wykorzystał także elementy kryminału.
W górach w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej w odciętej od świata bazie transportowej pracuje przy zwózce drewna grupa życiowych rozbitków. Doświadczeni przez los mężczyźni nie myślą o przyszłości, lecz z każdym dniem coraz bardziej pogrążają się w samotności i we wspomnieniach. Rozpadające się ciężarówki z demobilu, których używają, wszechogarniający marazm, niebezpieczne, pełne wyrw drogi potęgują ich frustrację i poczucie ciągłego zagrożenia.
Do leżącej na uboczu bazy któregoś dnia przybywa przedstawiciel partii. Jego pojawienie się z żoną w zamkniętej, męskiej społeczności pogłębia istniejące w niej konflikty. Kobieta próbuje za wszelką cenę wydostać się z odludzia...

źródło opisu: http://www.publio.pl/nastepny-do-raju-marek-hlasko,p49762.html

źródło okładki: http://www.publio.pl/nastepny-do-raju-marek-hlasko,p49762.html

dróżniczka | 2019-10-16
Przeczytana: 25 września 2019

Mini-powieść czy też długie opowiadania Marka Hłaski nadal działa na podstawowych poziomach odbierania literatury. Jest wartka, ciekawa, ma krwiste postaci i konflikt. Nie działa jednak we współczesności i rażą mizoginizm autora i jego bohaterów, oraz pewna nieznośna stylizacja, która jest ok, kiedy jest się studentem pierwszego roku polonistyki - dla dorosłego staje się za ciasna, za bardzo jednowymiarowa.
Niemniej warto czytać Hłaskę, to pisarz inteligenty i sprawny, ale czytać krytycznie.

Qbajot | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

Ta książka jest jak szkic rozległej panoramy nakreślony minimalistyczną stylem, ale oddający ze szczegółami całość widoku. Autor w prostych słowach i bez zbędnych ozdobników opisuje przytłaczający krajobraz gór, przywalonych obezwładniającymi zwałami śniegu zimą i unurzanych w poroztopowym błocie szlaków wijących się po ich zboczach. Hłasko przedstawia mój ulubiony górski krajobraz w sposób, który nie pozwala znaleźć w nim jakiegokolwiek piękna. Nie szczędzi słów na główny element scenografii tej powieści – opisy zdezelowanych potężnych samochodów transportowych i ich przepastnych wnętrzności, bez końca wymieniając litanię niewiele mówiących nazwy ich korodujących organów. Te powoli dogorywające wielokołowe metalowe bestie są niemal równoprawnymi bohaterami z ludźmi, dzieląc z nimi trudy i znoje ciężkiej pracy przy zwózce drewna. Różnią się jednak od pozornie żyjących bohaterów powieści brakiem ponurego fatalizmu i nihilizmu. Pracownicy bazy samochodowej zapełniający karty tej...

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-24
Przeczytana: 2017 rok

Książka szara, niepokojąca, przesiąknięta smutkiem, jak olbrzymia część prozy Marka Hłaski. Bardzo dobra literatura ze świetnymi dialogami, pełna głębokich, dojrzałych cytatów. "Jeśli jeszcze człowiek potrafi płakać, to wszystko można zacząć". Uwaga - raz przeczytana, powraca!

Karina | 2019-02-25

Kilka lat temu oglądałam bardzo dobry film pt: "Baza ludzi umarłych". Dopiero ostatnio dowiedziałam się, że film powstał na podstawie książki Hłasko "Następny do raju". Bardzo mocna literatura. Bardzo dobra literatura.

lukaszcieszynski | 2019-02-03

Fascynująco brzydki świat.

patronat | 2018-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 2018 rok

Mocno, konkretnie, męsko.

Bez pitolenia, po prostu! Autor tak opowiada historię robotników, że generuje w czytelniku obrazy, których ten na pewno się długo z pamięci nie pozbędzie. Jest plastycznie, naturalistycznie, bez hamulców. Główną rolę gra przede wszystkim dialog - niewiele mamy tutaj narracji i opisów. Żadnych zbędnych słów. Bohaterowie też są zarysowani w sposób konsekwentny: silni ludzie gór, surowi, szamoczący się z przeszłością i niemogący z tych lasów wyjść w przyszłość. Przez ich sylwetki mamy wytknięte tak naprawdę wszystkie wady ówczesnego systemu - marzenia mężczyzn o posiadaniu samochodu czy założeniu rodziny wydają się być tak błahe i podstawowe, że aż dziw, że nie zostały dotąd spełnione.

Jak to kiedyś powiedziano: Hłasko ani na moment nie opuszcza miejsca akcji". I to stuprocentowa prawda!

"dla mnie jest oczywiste, że stanowię produkt czasu wojny, głodu i terroru. Stąd bierze się nędza intelektualna moich opowiadań; ja po prostu nie potrafię wymyślić opowiadania, które nie kończyłoby się śmiercią, katastrofą, samobójstwem czy też więzieniem. Nie ma w tym żadnej pozy na silnego człowieka, o co posądzają mnie niektórzy."

Ta wypowiedź idealnie opisuje całą, brutalnie prawdziwą powieść. Mało komu wiadomo, że jest jedną z pierwszych i niejako autobiograficzną. Zaledwie 7 lat minęło od momentu w którym Hłasko rzucił pracę w Bystrzycy Kłodzkiej, i jego charakter identycznie wpasowuje się w postać "Warszawiaka". Kto wie?

Męskie Granie. Dobry, zły i brzydki :) Takie miałam skojarzenia. W rzeczy samej, mamy tu sudecki western, w atmosferze dusznego PRL powojennych lat. Jest beznadziejnie, a jeśli błyśnie jakaś iskierka to szybko gaśnie w górskim błocie. Prawdę mówiąc, przesłuchałam audiobook. Nie wiem czy dałabym radę przeczytać. Audiobooki mają jednak jedną wadę: zazwyczaj nie przerywa się słuchania, by pomyśleć, co autor miał na myśli. Czytając samodzielnie jest się bardziej skupionym i człowiek czasami się zastanowi :) Może kiedyś do taj książki wrócę ...

Jeżynka | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Buntownik, przystojniak w którym kochały się zarówno kobiety jak i mężczyźni, człowiek którego życie i przedwczesna śmierć jest gotowym scenariuszem na świetny firm. Jednak przede wszystkim Marek Hłasko to ogromny talent, płodny pisarz i postać tragiczna którą zniszczył alkohol i jak przypuszczają niektórzy wyrzuty sumienia związane ze śmiercią Krzysztofa Komedy do której bez wątpienia się przyczynił.

Inspirację do swoich książek czerpał z życia a życie miał niezwykle barwne, szybkie, często "na krawędzi".
"Następny do raju" to także opowieść której kanwą były osobiste doświadczenia pisarza który przez kilka miesięcy pracował jako kierowca w Bazie Transportowej w Bystrzycy Kłodzkiej.
Bohaterami tej książki są życiowi rozbitkowie którzy w leśnej głuszy chcą budować podwaliny pod nowe, lepsze życie. Dni wypełnia im praca która z racji na zdezelowany sprzęt jest pracą na granicy życia i śmierci a wieczorem picie, granie w karty i snucie marzeń o lepszym życiu które nigdy nie...

JuS | 2018-06-06

Hłasko jest przereklamowany. Nawet jeśli porównywać go z Hemingwayem, to co z tego, skoro Hemingway nie przetrwał w dużej mierze próby czasu? Polski James Dean z pewnością był postacią tragiczną, ale nie genialną.

"Następny do raju" to powieść przeciętna, Hłasko jest tu niewyrobiony literacko i po prostu podaje to, co widział i to, co chciałby, żeby czytelnik zobaczył. Surowa i prosta forma nie jest jednak metodą, ale wynikiem słabości.

Z pewnością chciał wyrzucić coś z siebie, z pewnością chciał napisać powieść tendencyjną, z pewnością w swoim czasie powieść oddziaływała na całe pokolenia, lecz dziś w mojej ocenie nie jest już pozycją obowiązkową. Nie trzeba jej znać, a raczej tylko wypada, więc jeśli ktoś czuje, że to nie jego bajka, niech się nie męczy.