Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Następny do raju

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Marka Hłaski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA

Polska literatura XX wieku w najlepszym wydaniu – powieść Marka Hłaski znana także z ekranizacji Czesława Petelskiego „Baza ludzi umarłych”. Opublikowaną w 1958 r. powieść Marka Hłaski, jednego z najsłynniejszych polskich buntowników, nazywano PRL-owskim westernem, słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya. W „Następnym do raju” autor z powodzeniem wykorzystał także elementy...

Opublikowaną w 1958 r. powieść Marka Hłaski, jednego z najsłynniejszych polskich buntowników, nazywano PRL-owskim westernem, słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya. W „Następnym do raju” autor z powodzeniem wykorzystał także elementy kryminału.
W górach w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej w odciętej od świata bazie transportowej pracuje przy zwózce drewna grupa życiowych rozbitków. Doświadczeni przez los mężczyźni nie myślą o przyszłości, lecz z każdym dniem coraz bardziej pogrążają się w samotności i we wspomnieniach. Rozpadające się ciężarówki z demobilu, których używają, wszechogarniający marazm, niebezpieczne, pełne wyrw drogi potęgują ich frustrację i poczucie ciągłego zagrożenia.
Do leżącej na uboczu bazy któregoś dnia przybywa przedstawiciel partii. Jego pojawienie się z żoną w zamkniętej, męskiej społeczności pogłębia istniejące w niej konflikty. Kobieta próbuje za wszelką cenę wydostać się z odludzia...

źródło opisu: http://www.publio.pl/nastepny-do-raju-marek-hlasko,p49762.html

źródło okładki: http://www.publio.pl/nastepny-do-raju-marek-hlasko,p49762.html

„Następny do raju” to jedna z pierwszych prób literackich Marka Hłaski, pisarza który o tej właśnie pozycji wypowiadał się dość sceptycznie. Powieść opowiada historię grupki życiowych rozbitków i outsiderów, którzy pracują przy zwózce drewna w odciętej od świata bazie transportowej w Górach Bystrzyckich. W tym opuszczonym miejscu praca jest skrajnie niebezpieczna, panujące zasady bezwzględne, a każdy fałszywy krok może zakończyć się śmiercią. Bohaterowie powieści oczekują na nowe samochody, które mogłyby poprawić ich sytuację. Zniecierpliwienie, przestrach i frustrację potęguje pojawienie się człowieka przysłanego przez partię komunistyczną oraz jego żony, która będzie jedyną kobietą w tej hermetycznej męskiej społeczności. Pełen ideologicznych myśli i zdeterminowany do wypełnienia zadania przybyły partyjniak, tworzy wokół siebie aurę konfliktów, która w efekcie nie może doprowadzić do niczego pozytywnego.
W takim właśnie świecie poznajemy Zabawę (partyjniak), Warszawiaka,...

Jeżynka | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Buntownik, przystojniak w którym kochały się zarówno kobiety jak i mężczyźni, człowiek którego życie i przedwczesna śmierć jest gotowym scenariuszem na świetny firm. Jednak przede wszystkim Marek Hłasko to ogromny talent, płodny pisarz i postać tragiczna którą zniszczył alkohol i jak przypuszczają niektórzy wyrzuty sumienia związane ze śmiercią Krzysztofa Komedy do której bez wątpienia się przyczynił.

Inspirację do swoich książek czerpał z życia a życie miał niezwykle barwne, szybkie, często "na krawędzi".
"Następny do raju" to także opowieść której kanwą były osobiste doświadczenia pisarza który przez kilka miesięcy pracował jako kierowca w Bazie Transportowej w Bystrzycy Kłodzkiej.
Bohaterami tej książki są życiowi rozbitkowie którzy w leśnej głuszy chcą budować podwaliny pod nowe, lepsze życie. Dni wypełnia im praca która z racji na zdezelowany sprzęt jest pracą na granicy życia i śmierci a wieczorem picie, granie w karty i snucie marzeń o lepszym życiu które nigdy nie...

wiech | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Mocna, surowa, typowo męska literatura.
Mężczyźni ciężko pracujący w górach, na odludziu.
Wyrzuceni poza margines społeczeństwa.
Brutalni, cyniczni. I bardzo samotni.
Marzą o lepszym życiu i dla tych marzeń codziennie narażają życie.
A wśród nich kobieta - jedyna – zdesperowana, przebiegła.
O jej względy zaczynają rywalizować.
To książka o brudnej, komunistycznej Polsce.
Hłasko szczery do bólu.
Doskonała narracja, świetne dialogi, pełne ironii.
Język bohaterów ostry, często wulgarny, ale taki musi być.
No i ten niesamowity klimat – ponury, brudny, depresyjny.
Smutna książka. Przytłaczająca. Doskonała!!!

Jacek | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Wielokrotnie przeżywamy "pierwszy raz". Właśnie po raz pierwszy skończyłem słuchać audiobook w wykonaniu Andrzeja Seweryna z prozą Marka Hłaski. I wiem, że jednak wolę czytać niż słuchać. Ale jeśli wykonuje się monotonne i manualne prace, to taka form,a "czytania" jest do zaakceptowania.
To tyle o moich poglądach na temat nowych form czytelnictwa.
Sposób czytania Seweryna jest bardzo oszczędny w środki wyrazu. To dziwne, ze zawodowy aktor, przyzwyczajony do sceny, tak ascetycznie podchodzi do tekstu. I dla mnie to jest zaleta. Głos nie odbiera mi tekstu, raczej pozwala mieć przyjemność z kolejnych raz, akapitów, rozdziałów. Aktor nie zastępuje pisarza, nie tworzy nowego obrazu tekstu, a jedynie go prezentuje, udostępnia, przybliża. I to mi się podoba.
Sam tekst, dziś trochę "historyczny" (czasy stalinowskie), broni się jednak, bo oprócz otoczki ideologicznej (zresztą nie nadmiernie rozbudowanej) przynosi przede wszystkim opis relacji między skazanymi na siebie okolicznościami...

Shimik | 2016-03-26

Nie mogłem spać w nocy i nie wiedziałem co ze sobą zrobić do momentu, w którym sobie przypomniałem o tej książce znalezionej na youtubie. Nie czekając dłużej włączyłem komputer i do rana ją sobie odsłuchałem. Po jej wysłuchaniu przymuliło mnie i wtedy zasnąłem. Taka to była moja historia z tą książką, a jak wiadomo nocne lektury nie zostają na długo w pamięci:P Niemniej uważam, że śmiało można sięgnąć po tę książkę również w innych okolicznościach:)

Samson Miodek | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Czytając tą świetną książkę, do głowy wbijały mi się ciągle kadry ze wspaniałego filmu "Baza Ludzi Umarłych", surowe twarze Niemczyka, Karewicza, Łomnickiego i innych, śnieg, góry, barak, jak siedzą przy stole i grają w pokera...
Ten film to jest taka nasza Polska "Cena Strachu"(znany film o śmiałkach przewożących nitroglicerynę).Moim zdaniem film Petelskiego jest dużo lepszy! Ale miało być o książce! ;)
Jestem pełen podziwu dla pana Hłaski, że umiał ukryć przed cenzurą pewne sprawy, nie podlizywał się ówczesnym władzom jak Wiechecki(Cafe pod Minogą). Bo historia oprócz opisu losów "kierowców wyrzutków" toczących nierówną, beznadziejną walkę z wadliwym nieprzystosowanym sprzętem, oraz bezlitosną przyrodą Karkonoszy, wytyka błahość systemu, oraz brak wartości. Marzenia bohaterów są tak przyziemne że aż niezręcznie im o tym mówić: życie u boku kobiety, kupno taksówki, czerwona ciężarówka(najlepiej diesel),wyrwać się do miasta... Czy tak powinny wyglądać marzenia obywateli Polski...

supermariobros | 2011-10-27

Moze troche na wyrost dalem tej ksiazce 10 gwiazdek , bo nie jest to raczej wybitna literatura, ale mam do niej wielki sentyment. Jest to pierwsza ksiazka M. Hlasko, ktora przeczytalem bedac jescze w liceum i dzis moge z czystym sumieniem powiedziec, ze jest to jedna z moich ulubionych ksiazek w ogole. To opinia z perspektywy emigranta, ktoremu ojczyzna, posepna, zimna i wiecznie ochlapana deszczem wydaje sie najbardziej romantycznym i fascynujacym miejscem na ziemi. Niewielu pisarzy potrafi oddac to tak wspaniale, jak czynil to Hlaskover.
Piszac ta powiesc Halsko nie byl jeszcze wielkim pisarzem ale widac juz bylo, ze ma ogromne poklady talentu.
Co wiecej, w przeciwienstwie do wielu mlodych pisarzy Hlasko nie daje sie poniesc i mocno trzyma sie glownego watku powieci. Jak to kiedys powiedzial jakis recenzent, nazwiska niestety nie pamietam, Hlasko nawet na moment nie opuszcza miejsca akcji.
Sposobu prowadzenia narracji, moglo by pozazdroscic Hlasce wielu dojzalych pisarzy....

mieszka | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Powieść jak film czarno biały. Trochę ziarnisty, na starej taśmie ORWO, wyświetlany z trzaskami i charakterystycznym klikiem kolejnych klatek.
Hłasko brutalnie szczery, do zgrzytu zębów. Naturalistyczny, nacechowany walorami czasu, okoliczności, determinowany przez przyrodę i zdobycze cywilizacji obraz budowania Nowej Polski. Nowej, komunistycznej, pięknej, bezproblemowej rzeczywistości, z fajką, niemnącą się koszulą nylonową, pochodem pierwszomajowym, i z ludem pracującym żyjącym bez prawdy i bez szacunku.

Katarzyna Paluch | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

W posłowiu autor zaznaczył, że utwór ten powstał z miłości do samochodów. Jednak to nie w wozach się zakochałam a w ludziach. Mocnych ludziach gór, konkretnych charakterach, brutalnej prawdzie, którą odsłania Hłasko. To portret ludzi w potrzasku własnej przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć, a na dokładkę, aczkolwiek bardzo nienachalnie wkrada się socjalistyczna rzeczywistość.

marcin | 2014-03-24

Po latach nadal mam wyobrażenie ciężarówek "pędzących" po bieszczadzkich bezdrożach... Hłasko dla mnie to jeden z najlepiej potrafiących pisarzy "wygenerować" w czytelniku "obrazy-filmy" które zapadają głęboko w pamięć