Judasz Iskariota Legenda i prawda

2008-01-01
2008-01-01
Ryszard Zajączkowski
Judasz Iskariota

Polecam. Książka jest zwięzła, treściwa, merytoryczna. Czyta się szybko. Daje sporą wiedzę na gnozę i chrześcijaństwo.

Jeśli po tej książce spodziewacie się czegoś podobnego do „Kodu Leonarda da Vinci”, to od razu informuję, że tego tu nie znajdziecie. Nie piszę, że się zawiedziecie, bo to nie jest przesądzone, myślę wręcz, że wielu osobom ta pozycja przypadnie do gustu. Nie ma tu jednak wielkich pościgów, spektakularnych mordów, detektywów i tajemnic sprzed wieków. Jest natomiast swoista zagadka, którą Autor stara się czytelnikowi unaocznić i wyjaśnić. Kim właściwie był Judasz...
Na samym początku Horacio E. Lona zaznacza, że książka jest swego rodzaju odpowiedzią na fenomen popularności pisarstwa Dana Browna, choć najważniejszym powodem, dla którego postanowił napisać o Judaszu były reklamy (tak, reklamy) zapowiadające publikację „Ewangelii Judasza”. Co takiego jest we współczesnym społeczeństwie, że szuka w Kościele ukrywanych przez stulecia tajemnic i spisków, że chce i potrafi wierzyć w fikcję bardziej niż w prawdę – tego Autor nie wyjaśnia. Poddaje jednak drobiazgowej analizie wiele dostępnych dokumentów, które choćby słowem wspominają o postaci Judasza – człowieka, którego ludzkość zapamiętała jako zdrajcę.
Książka składa się z czterech wyodrębnionych części, podzielonych głębiej na kolejne fragmenty, co sprawia, że jest bardzo czytelna i łatwo znaleźć konkretne fragmenty, gdy chce się do nich na przykład powrócić.
Poczynając od Ewangelii synoptycznych przeprowadza analizę wszystkich fragmentów Pisma Świętego, w których pojawia się postać Judasza, próbując scharakteryzować tę postać. Kim był, skąd pochodził, czym się zajmował? W końcu, co spowodowało, że wydał Jezusa i jak zakończył swój żywot? Czy był zwykłym złodziejem łaknącym pieniędzy, czy narzędziem Boga, czy może diabła? Co na to wskazuje?
Dalej Autor dokonuje takiej analizy również na podstawie Ewangelii świętego Jana.
Cztery Ewangelie (i Dzieje Apostolskie) to jednak nie wszystkie dokumenty, w których postać Judasza Iskarioty pojawiała się w literaturze starochrześcijańskiej. Lona zauważa, że już w Starym Testamencie można doszukiwać się źródeł, przepowiedni, które dotyczą Judasza. Była to ponadto postać często przywoływana przez Ojców Kościoła i innych autorów.
Od samego Judasza Autor przechodzi do problemu gnozy i gnostyków, które to zagadnienia okazują się połączone z postacią „trzynastego apostoła”. Niezmiernie istotnym źródłem, które omawia są teksty z Nag Hammadi (tzw. Nag Hammadi Codex, NHC).

Cała recenzja dostępna jest na Dune Fairytales pod adresem: http://dune-fairytales.blogspot.com

• historia
  • Biografie