Mamo Tato co Ty na to? O Opiece, Pielęgnacji i Rozwoju Waszego Maleństwa

Wydawnictwo: Szpak
978-83-931876-0-7
Dorota_1988

Bogato ilustrowana książka (240 stron) z dołączonym ponad 3 godzinnym filmem na DVD. Ta nowa książka Pawła Zawitkowskiego przeznaczona jest dla świeżo upieczonych rodziców dzieci od urodzenia do 18 miesięcy, dla przyszłych rodziców, mam w ciąży, ale także dla ich bliskich i osób zawodowo zajmujących się dziećmi. To wyczerpująca i ciekawa opowieść o rozwoju niemowląt, ale także o rozwoju dziecka w okresie płodowym, to poradnik o opiece i pielęgnacji małych dzieci, o ich potrzebach i możliwościach, to również setki podpowiedzi jak radzić sobie z codziennymi problemami, odpowiedzi na niepokoje i wątpliwości rodziców. W książce piszą również neurolog, psycholog, logopeda i behawiorysta zwierząt.

Monka | 2014-07-09
Przeczytana: 01 listopada 2014

Jestem pod ogromnym wrażeniem podejścia pana Zawitkowskiego do pielęgnacji niemowląt. "Mamo tato co Ty na to" to książka pełna świetnych podpowiedzi dla świeżo upieczonych rodziców. Pięknie wydana zdecydowanie zachęca do czytania. Jej atutem jest również przystępny język oraz forma - zadawanie pytań specjalistom, którzy wyjaśniają dane zagadnienia. Dodatkowym plusem są także świetne zdjęcia. Jednym słowem warto ją przeczytać i mieć na swojej półce z książkami.

Kama86 | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Jeśli ktoś chce przejść szybki, teoretyczny kurs macierzyństwa (tudzież ojcostwa), polecam książkę Pawła Zawitkowskiego i jego przyjaciół. Objętość książki nie przeraża, zwłaszcza jeśli dostrzeżemy ogromną ilość zdjęć ilustrujących opisywane zagadnienia.
Poszczególne rozdziały przygotowane przez ekspertów różnych dziedzin przedstawiają m.in. charakterystykę rozwoju płodu, złożoność psychiki dziecięcej, zasady karmienia, podnoszenia czy przewożenia dziecka.
Muszę przyznać, że pozycja kierowana jest głównie do osób debiutujących w roli rodzica, ale i tym doświadczonym może uświadomić, jakie popełniają błędy w opiece i wychowaniu.
Do książki dołączona jest płyta DVD, która zawiera dodatkowy instruktaż w zakresie opisywanych problemów.
Na pewno autorzy nie wyczerpali tematu i niektórzy mogą odczuć niedosyt informacji, ale warto potraktować tę książkę jako "otwieracz umysłów", dzięki któremu lepiej zrozumie się dzieciaki.

kortas10 | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Moje spostrzeżenia po przeczytaniu książki:
- warto ją mieć i czytać jeszcze przed narodzinami dziecka, ponieważ zawiera wiele wskazówek na co zwrócić uwagę np. przy zakupie wózka, aranżacji pokoju/kącika dla dziecka czy jak przygotować nasze zwierzę na przybycie nowego członka rodziny
- książka jest pięknie wydana, zawiera dużo kolorowych zdjęć, przyjemnie się ją czyta
- jednak w dużej mierze ta część pokrywa się z trzecią częścią (zielona okładka), w której są pytania i odpowiedzi specjalistów. Czasem nawet zdania są te same! Może więc warto przeczytać tylko jedną z tych książek?
- miałam wrażenie, że zaledwie kilka stron odnosi się do noworodków, a większość książki jednak skupia się na nieco starszych niemowlętach - 3-4-miesięcznych i większych. Na niektóre moje pytania (jako młodej matki) nie znalazłam odpowiedzi, ale... czy istnieje książka, która odpowiedziałaby na wszystkie pytania debiutujących rodziców? ;-)
- w dwóch miejscach zirytowało mnie rozpoczęcie tematu i...

serpentyna | 2014-06-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Nie rozumiem fenomenu Pana Zawitkowskiego. To druga książka tego autora, którą przeczytałam i jestem po raz drugi rozczarowana. Zawitkowski z wykształcenia jest fizjoterapeutą a zdaje się znać na wszystkim, na położnictwie, ginekologii, pediatrii, ortopedii, psychologii, neurologii, ratownictwie itd. Nie dowiedziałam się z tej książki tego czego oczekiwałam. W książce (czy tez na filmie) co chwila można przeczytać (usłyszeć) czego nie powinno się robić z dzieckiem. Nie można podnosić nóżek podczas przewijania, nie można wkładać łyżeczki bokiem, nie można tego czy tamtego. Generalnie fajnie, że mówi o tym czego nie powinno się robić ale moje pytanie brzmi: DLACZEGO? Dlaczego nie można robić tego czy tamtego? Na te pytania Pan Zawitkowski odpowiedzi już nie udziela.

Joanna | 2012-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka to nie jest do końca poradnik, w którym znajdziemy odpowiedzi na konkretne pytania. To raczej książka ucząca, że "od zawsze" stosowane metody w pielęgnacji dziecka nie muszą być najlepsze tylko dlatego, że stosują je wszyscy. W książce autor stara się nauczyć czytelnika - rodziców, że to jak zajmujemy się dzieckiem ma nie tylko wpływ na jego rozwój fizyczny, ale również psychiczny i emocjonalny a lepsze metody pielęgnacji wcale nie muszą być trudne.

trycha | 2015-04-30
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Spodziewałem się pustego poradnika rodem ze stajni waltera, otrzymałem sporo konkretów i przydatnych informacji, rozpuszczonych w nieistotnych zdaniach i akapitach słownej, lekko strawnej sałatki. Choć by się najeść, owej sałatki trzeba spożyć całkiem sporo, sytość jaką ona pozostawia trwa długo. Zawarte w książce informacje uspakajają, uczą, a także wyposażają w niezwykle przydatne (choć jednak podstawowe) narzędzia.

Do książki dołączone jest DVD, które już bardziej przypomina "dzień dobry TVN" - telewizyjne poradnictwo, z którego nic nie wynika. Śmiało można sobie odpuścić. W samej książce jest także kilka rozdziałów - baboli, na czele z tym o noszeniu w chuście, który nie dość, że nie wnosi nic a nic, to jeszcze przedstawia sposoby wiązań w sposób kompletnie nieczytelny.

Tak naprawdę to dałbym 5,5 gwiazdki - gdybym mógł. I na pewno nie sięgnę po kolejne części, choć ta w ostatecznym rozrachunku warta jest poświęconego jej czasu.

Mini | 2013-08-20
Przeczytana: 2012 rok

Dobra książka pod kątem zwrócenia uwagi młodym rodzicom na wiele aspektów. Uczy myślenia a nie tylko wykorzystywania schematów. Napisana przystępnym językiem. Zabrakło jednak bardziej szczegółowych informacji, których szukają świeżo upieczeni rodzice. Szczególnie przy pierwszym dziecku. Filmiki pomagają zilustrować to co autor ma na myśli i zapamiętać treść. Plusem jest łatwość skomunikowania się z autorem na różnych targach dziecięcych i możliwość osobistego dopytania o tematy nurtujące czytelnika. Uważam jednak, że przeczytanie tej książki jako jedynej przed przyjściem maluszka na świat to za mało. Książka zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Trochę za dużo reklam w samej książce czyni ją dla mnie mniej wiarygodną. Jednakże uważam, że jest warta przeczytania.

Emilia P-k | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Zanim przeczytasz tę książkę - sprawdź proszę czy odpowiada Ci formuła, według której jest napisana. Jest podzielona na rozdziały, z których każdy to wywiad ze specjalistą. Jest to ciekawe, ale być może mniej praktyczne dla osób, które chciałyby do niej później wrócić i przeczytać jakiś konkretny wątek.
Co mi się podobało - załączona płyta DVD z klipami - jak kąpać, ubierać dziecko itp., kilka zdjęć z motania chust, powiedzenie, że dziecko można 'wykąpać' i 'wykąpać;.
Co mi się podobało mniej - forma książki - wydanie jest dość obszerne, ale to raczej przerost formy nad treścią :)

wissienka | 2015-08-21

Całkiem fajnie się czyta tę książkę Zawitkowskiego. Podoba mi się propozycja rozdziałów pisana z perspektywy różnych specjalistów w formie dialogów, jakie mógłby wywiązać się między ciekawą mamą a danym ekspertem. Dobra lektura żeby się rozeznać w ciążowych tematach.

polcia | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Dla mnie najlepsza ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek w tym temacie ;)