Mamo, tato, co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju waszego maleństwa

Wydawnictwo: Szpak
Dorota_1988

Bogato ilustrowana książka (240 stron) z dołączonym ponad 3 godzinnym filmem na DVD. Ta nowa książka Pawła Zawitkowskiego przeznaczona jest dla świeżo upieczonych rodziców dzieci od urodzenia do 18 miesięcy, dla przyszłych rodziców, mam w ciąży, ale także dla ich bliskich i osób zawodowo zajmujących się dziećmi. To wyczerpująca i ciekawa opowieść o rozwoju niemowląt, ale także o rozwoju dziecka w okresie płodowym, to poradnik o opiece i pielęgnacji małych dzieci, o ich potrzebach i możliwościach, to również setki podpowiedzi jak radzić sobie z codziennymi problemami, odpowiedzi na niepokoje i wątpliwości rodziców. W książce piszą również neurolog, psycholog, logopeda i behawiorysta zwierząt.

źródło opisu: empik.com

At1x | 2019-04-11
Przeczytana: 01 marca 2019

Pierwsza książką, którą przeczytałem o rodzicielstwie. Z jednych rozdziałów byłem mega zadowolony, jednak niektóre były zbyt mało konkretne. Gdyby pominąć wszelkie zbędne opisy, książka mogłaby się zamknąć w połowie jej stron.
Ogólnie polecam, szczególnie płytę DVD z pakietu.

Pawliq88 | 2018-12-02

Mnie książka bardzo pomogła kiedy byłem ,,początkującym tatą". Pełna ciekawych informacji na tematy: ,,co kiedy i jak" u naszych pociech. Zawitkowski momentami prezentuje dość alternatywne czy może po prostu nowoczesne podejście ale mnie akurat ono przypadło do gustu. Polecam wszystkim rodzicom którzy nie chcą być ,,wychowawczą konserwą".

majkabally | 2018-06-03
Przeczytana: 18 maja 2018

Idealna dla pierworódek. Dość obszerne wyjaśnienia dotyczące pielęgnacji niemowląt.

kamson89 | 2018-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2018

I zaczęło się! Zostałem tatą i tak jak chwaliłem, że córcia dała mi dokończyć 400 stronicowego Jo Nesbo, tak przy pierwszej książce przeczytanej od dechy do dechy już przy niej, nie było tak kolorowo. Na tyle, że nie pamiętam, abym w ostatnich latach tak długo ciągnęło mi się czytanie czegokolwiek. Ostatecznie zegar zatrzymał się na 4 miesiącach i broń Boże, nie jest to wina samego autora, który pisze lekko, rzeczowo i bądź co bądź są to słowa fachowca w swojej dziedzinie. Powiedziałbym nawet, że jest to chyba najlepsze kompendium wiedzy na temat noworodka / niemowlaka jakie trzymałem w ręku. Szkoda tylko, że w tej dziedzinie 5 lat to przepaść i bardzo często wiele informacji staje się nieaktualnych, stąd taka moda na blogi internetowe, które są cały czas aktualizowane.

Do mnie osobiście nie trafiły książkowe opisy jak nosić czy przebierać dziecko. Dużo lepiej sprawdzają się filmy, które są na dołączonej płycie DVD, ale że nie posiadam odtwarzacza, to pozostało mi tylko narzekać...

bnabel007 | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Spodziewałam się po tej książce więcej praktycznych informacji. Do strony 80 jest totalne masło maślane, jak to wszystko jest ważne i dlaczego z punktu teorii, ale to przecież każdy wie. Najbardziej adekwatnym przykładem jest to jak podkreślone zostało, że rodzice powinni nauczyć się pierwszej pomocy, jeszcze przed poczuciem dziecka, ale nie jest opisane jak ja wykonać, tylko wskazanie strony www w której jest to opisane... Dla mnie to mogli to zrobić za 5 zł listę stron internetowych gdzie są praktyczne informacje. Cena nie adekwatna do treści, muszę się pozbyć tej książki.

Karo Karopiszetu | 2017-10-29

W pewnym momencie przestałam czytać wszelkiego rodzaju książki przeznaczone dla “młodych” mam – czyli dla Kobiet, które pierwszy raz będą się zmierzą się z urodzeniem i wychowaniem dziecka.

W brzydki i nachalny sposób owe książki narzucały mi pewnego rodzaju sposób wychowana, karmienia, kołysania, czy nawet … przytulania. Nie do końca zgadza się to z moim światopoglądem – owszem, mogę posłuchać pewnych rad, ale bardzo nie lubię kiedy ktoś mi coś narzuca, lub twierdzi, że jego racja jest najlepsza.

W większości przypadków (mówię w większości! Nie zawsze) można z każdej książki, artykułu, wyciągnąć coś dla siebie. Lub jeśli całkiem mi się nie podoba, po prostu stwierdzić, że jest do dupy.

Nie uważam że mama po cc jest okropną mamą, albo kobieta która nie karmi piersią, jest gorsza – każdy przypadek jest inny i w każdym trzeba wykazać się empatią. Okej, fakty i badania jasno mówią co jest lepsze dla dziecka i matki, ale poza tym jest jeszcze OSOBA, a raczej OSOBY – czyli kobieta i...

aikaternie | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Nie zamierzałam w ogóle kupować książki o pielęgnacji niemowlęcia. Jednak po urodzeniu córki zorientowałam się, że niemal wszyscy- szkoły rodzenia, personel oddziałów noworodkowych, położne środowiskowe- uczą nas nie najlepszych, delikatnie mówiąc, metod obchodzenia się z dzieckiem.
Książka Pawła Zawitkowskiego spełniła moje oczekiwania- mogłam krok po kroku nauczyć się optymalnych sposobów noszenia, podnoszenia, odkładania i tak dalej, i tak dalej... Przy okazji dowiedziałam się co nieco o rozwoju dzieci.
Wprawdzie opisy niektórych czynności mogą wydać się nieco skomplikowane, ale do książki dołączona jest płyta DVD z filmem dobrze uzupełniającym treść.
Wątpliwości budzą we mnie rozdziały o masażu i o chustonoszeniu- przedstawiony instruktaż to zdecydowanie za mało, by rozpocząć przygodę z tymi aktywnościami. Wprawdzie autor sam zaleca konsultacje ze specjalistami, zastanawiam się jednak, czy umieszczanie tych rozdziałów w publikacji w ogóle miało sens.
Książka jest bardzo ładnie...

lis | 2015-09-29

Zdecydowanie książka przydatna i rodzicom i pediatrom. Zwłaszcza jeżeli chodzi o właściwe, czyli przyjazne dziecku, wykonywanie wszystkiego wokół niego:)

kortas10 | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Moje spostrzeżenia po przeczytaniu książki:
- warto ją mieć i czytać jeszcze przed narodzinami dziecka, ponieważ zawiera wiele wskazówek na co zwrócić uwagę np. przy zakupie wózka, aranżacji pokoju/kącika dla dziecka czy jak przygotować nasze zwierzę na przybycie nowego członka rodziny
- książka jest pięknie wydana, zawiera dużo kolorowych zdjęć, przyjemnie się ją czyta
- jednak w dużej mierze ta część pokrywa się z trzecią częścią (zielona okładka), w której są pytania i odpowiedzi specjalistów. Czasem nawet zdania są te same! Może więc warto przeczytać tylko jedną z tych książek?
- miałam wrażenie, że zaledwie kilka stron odnosi się do noworodków, a większość książki jednak skupia się na nieco starszych niemowlętach - 3-4-miesięcznych i większych. Na niektóre moje pytania (jako młodej matki) nie znalazłam odpowiedzi, ale... czy istnieje książka, która odpowiedziałaby na wszystkie pytania debiutujących rodziców? ;-)
- w dwóch miejscach zirytowało mnie rozpoczęcie tematu i...

Emilia P-k | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Zanim przeczytasz tę książkę - sprawdź proszę czy odpowiada Ci formuła, według której jest napisana. Jest podzielona na rozdziały, z których każdy to wywiad ze specjalistą. Jest to ciekawe, ale być może mniej praktyczne dla osób, które chciałyby do niej później wrócić i przeczytać jakiś konkretny wątek.
Co mi się podobało - załączona płyta DVD z klipami - jak kąpać, ubierać dziecko itp., kilka zdjęć z motania chust, powiedzenie, że dziecko można 'wykąpać' i 'wykąpać;.
Co mi się podobało mniej - forma książki - wydanie jest dość obszerne, ale to raczej przerost formy nad treścią :)