rozwiń zwiń

Po prostu piersią. Jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie

Okładka książki Po prostu piersią. Jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie
Gill Rapley Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamania
2015-05-25
2015-05-25
dziecko rodzicielstwo rodzic wychowanie matka

Okładka książki Bobas Lubi Wybór. Książka kucharska Tracey Murkett, Gill Rapley
Ocena 6,4
Bobas Lubi Wyb... Tracey Murkett, Gil...
Okładka książki Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie Tracey Murkett, Gill Rapley
Ocena 6,8
Bobas lubi wyb... Tracey Murkett, Gil...

Dużo powtórzeń, książka mogłaby być krótsza i przy tym równie wartościowa. Ale dowiedziałam się z niej naprawdę wiele i czuje się dzięki niej lepiej przygotowana do karmienia piersią! Choć mam wrażenie, że to wszystko może tylko tak pięknie i łatwo brzmieć, a w praktyce... bywa różnie :) Czas pokaże!

Niestety książka nie pomogła mi rozwiązać moich problemów z karmieniem piersią. Mało tego lekko mnie zdołowała, bo przecież to wszystko jest takie proste! Jest tu masa powtarzających się informacji, książka mogła by być o połowę krótsza, tyle tu powielanych informacji. Dodatkowo jest napisana w sposób hurra optymizmu i jeśli ktoś ma problemy z karmieniem ton taki nie pomaga! Odnoszę również wrażenie, żd panie autorki sprowadzają kobietę do roli niewolnicy dziecięcej i jej potrzeby się absolutnie nie liczą a małych ma rządzić jej życiem. Zdecydowanie wolę szkołę Tracy Hogg to podejście nie dla mnie.
Reasumując poszukiwałam tu pomocy bo nie radzę sobie z KP, niestety tu jej nie znalazłam myślę, że w razie problemów trzeba skierować się do doradcy laktacyjnego.

Bardzo dobra książka, która rozwiewa wszelkie wątpliwości. Nic co prawda nie nauczy jak praktyka, ale zawsze mogłam sięgnąć do niej jak pojawiały się jakieś wyzwania na drodze. Na pewno pozwala przygotować się do tej przygody, karmienie piersią,

Jeśli ktoś planuje karmienie piersią - jest to książka, której nie można pominąć. Kompetentna, rozwiewająca wszelkie wątpliwości i obawy, zachęcająca do czynności, która jest naturalnym aspektem macierzyństwa każdej matki. Nie straszy, nie potępia, ale proponuje, dlatego tak bardzo przypadła mi do gustu. Co prawda, nie zgadzam się z rozdziałem dotyczącym karmienia piersią kilkuletnich dzieci, ale podejrzewam, że autorki nie mogły pominąć tego wątku ze względu na własne przekonania, jak i chęć przekazania korzyści wypływających z wydłużenia okresu podawania swojego własnego mleka.
Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak skomplikowaną czynnością jest karmienie piersią i ile problemów, czy przypadłości można napotkać na swojej matczynej drodze. Jednakże autorki nie zostawiają nic, co wymagałoby dalszych poszukiwań w Internecie, czy innych lekturach. Wszelkie dolegliwości - matki, czy dziecka - są opisane i skomentowane, tak, aby każda kobieta wiedziała co robić, jak reagować.
Ogromny plus za rozdział "W skrócie" na samym końcu - dzięki czemu w każdym momencie możemy odświeżyć to, co wcześniej przeczytaliśmy, bez konieczności uporczywego wertowania książki. Ja z pewnością będę do niej wracać.

Must read dla ciężarnych 👌

Must read dla ciężarnych 👌

Informacji dużo, chociaż powtarzane w kółko niczym mantra, przez to książka jest dłuższa, niż mogłaby być i jej lektura po czasie nuży. Największym jej mankamentem jest znikoma ilość informacji co robić w przypadku, gdy podaż pokarmu jest za mała. Czytałam tą książkę będąc jeszcze w ciąży i liczyłam, że dobrze mnie przygotuje na wszelkie ewentualności, niestety - przez pierwsze dni praktycznie nie miałam pokarmu i książka nie sugerowała żadnego rozwiązania w tej kwestii. Laktację uratowałam tylko dzięki ekstremalnej determinacji i pomocy doradcy laktacyjnego, ale naprawdę źle to zniosłam, bo książka nie przygotowuje mentalnie na takie sytuacje, właściwie w ogóle o nich nie wspomina.

Książka opisuje główne zalety karmienia piersią odpowiadając na wiele pytań nurtujących młode mamy. Jak karmić, kiedy karmić, po czym poznać że dziecko jest najedzone - to tylko niektóre tematy poruszane przez autorki.

Mimo, że pozycja warta jest uwagi i przeczytania to książka nie jest pozbawiona mankamentów. Wiele kwestii jest powielanych i powtarzanych niczym mantra, a sama lektura mogłaby być zdecydowanie krótsza, gdyby skupiono się na konkretnych informacjach a nie na luźnym przekazie, który zawiera niekiedy zbytnie uproszczenia i skróty myślowe umożliwiając tym samym różnoraka interpretację. Największą wadą lektury jest jednak zupełnie co innego. Autorki przytaczają pewne stwierdzenia (niekiedy kontrowersyjne) bez powoływania się na konkretne badania i odnośniki do nich. Chcąc stworzyć poradnik dla mam karmiących piersią nie powinno się wysnuwać twierdzeń, które nie mają pokrycia i nie zostały udowodnione.

Niemniej jednak kobiety (mężczyźni również) przygotowujące się do macierzyństwa powinny przeczytać "Po prostu piersią (...)" chociażby po to, by poznać czyjś punkt widzenia i poznać zalety karmienia piersią i porady laktacyjne - mając na uwadze zdrowy rozsądek i fakt, że autorki nie posiadają wiedzy typowo medycznej ani doświadczenia chociażby jako doradczynie/położne laktacyjne.

Autorki bardzo dokładnie opisują nie tylko same karmienie piersią, co wszystkie możliwe ewentualności z tym związane. Dobry poradnik dla młodych mam, które mają wątpliwości czy podołają karmieniu piersią. Jedyny minus wg mnie - całkowita gloryfikacja karmienia naturalnego przy odrzuceniu wręcz innych metod karmienia dziecka czy jego uspokajania. A przecież nie każda z nas ma możliwość wyłącznego karmienia piersią. Polecam mamą, które karmią naturalnie. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym albo metodą łączoną - nie polecam. Możesz poczuć tylko wyrzuty sumienia. A przecież nie o to chodzi.

Warto przeczytać jeszcze przed porodem, żeby wiedzieć czegoś się spodziewać i jak duże znaczenie mają już pierwsze godziny po porodzie dla karmienia w dłuższej perspektywie.

Moim zdaniem wiele rzeczy mogłoby być napisane bardziej skrótowo i konkretnie. Momentami wydawało mi się, ze powtarzane jest w kółko to samo, ale z drugiej strony trochę tak jest istota tego wszystkiego.

Na pewno w książce można znaleźć pomoc w związku z wieloma problemami, które mogą się zdarzyć w trakcie karmienia. Warto mieć taką pomoc zawsze przy sobie ;).

Zdecydowanie do polecenia, przystępnie, zwięźle, wyczerpująco przedstawia zagadnienie karmienia, problemów, które mogą się pojawić.