Zakazana psychologia T. I

Wydawnictwo: Moderator
ufo

To, że jak nigdy w historii żyjemy bogato, zdrowo i bezpiecznie, jest pochodną rozwoju nauki. Nawet mieszkańcy slumsów Kalkuty żyją dziś lepiej niż w czasach potęgi Mogołów. Ale ta trwająca nieustannie rewolucja naukowa poddaje nasze codzienne życie wielkiej próbie dostosowania się do niej. Nasze przyzwyczajenia, obyczaje, wagi, które przypisujemy poszczególnym podstawowym wartościom, ulegają radykalnym zmianom, wywołując u niektórych z nas dyskomfort z samego życia. Dlatego tak wielką rolę odgrywają nauki społeczne, szczególnie te, których bezpośrednim celem jest nie tylko zrozumieć powody takiego stanu, ale i pomóc indywidualnemu człowiekowi zmierzyć się z otaczającą go rzeczywistością. Tomasz Witkowski napisał książkę ukazującą cienie jednej z takich nauk - psychologii. "Zakazana psychologia" pokazuje mroczny obraz szalbierstwa intelektualnego, naukowego oszustwa prowadzącego, do wyrządzania szukającym pomocy szkody, czasami nieodwracalnej. Zmiany cywilizacyjne ostatnich lat prowadzą do powstawania szalbierstw naukowych nie tylko w naukach społecznych. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę skandalu z zimną fuzją, a renomowane czasopisma "Science" i "Nature" musiały nie tak dawno odwoływać kilkanaście prac cudotwórcy mikroelektroniki. O tych, ukrytych w cieniu, grzechach nauki powinno się mówić pełnym głosem.

Z recenzji prof. Łukasza A. Turskiego

Przeczytana: 2017 rok

Świetna książka, polecam każdemu

Ewa | 2019-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Ksiażka doktora Witkowskiego ma już dobrych kilka lat, ale niestety jest nadal aktualna. Nadal zawód psychologa nie jest w żaden sposób unormowany przepisami, co pozwala na istnienie nadużyć. Szczegolnie polecam rozdziały o psychoterapii.
Polecam każdemu, a zwłaszcza studentom psychologii.

ziombel | 2019-08-03
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 01 sierpnia 2019

Zakazana psychologia poświęcona jest problemom pseudonauki i szarlatanerii w świecie akademickim oraz na rynku usług około psychologicznych i terapeutycznych. Tomasz Witkowski wskazuje szereg poważnych problemów zarówno w świecie nauki akademickiej, jak i w jej zastosowaniach praktycznych. Pod koniec książki opisuje także swoją prowokację w magazynie popularnonaukowym „Charaktery”.

Naukowiec jest jednym z najbardziej budzących zaufanie zawodów. Wynika to z prestiżu i autorytetu ludzi zajmujących się nauką oraz „wiary” w to, że naukowcy zmieniają nasze życie na lepsze. Jednak wiele poważnych problemów związanych z tą pracą jest tematem tabu. Ludzie często zapominają, że naukowcy to też ludzie, którzy pragną robić karierę i osiągać sukcesy.

W anonimowych badaniach wielu naukowców przyznało się, że przynajmniej raz fałszowali lub podkoloryzowywali dane, które wykorzystywali w badaniach. Powszechne jest niedbalstwo w prowadzeniu badań i pisaniu prac naukowych. Są duże problemy z...

Dzieckokwiatu | 2019-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2019

Uważam, że to nie jest książka dla osób, które wierzą w couching i inne bajery tego typu. To bardzo dobra pozycja, która udowadnia, że pewne zagadnienia psychologii zostały postawione na bardzo niepewnych gruntach, że czasem za twarzą terapeuty mamy bardziej chorego człowieka niż na kozetce. U osób, które wierzą w oczyszczanie energii i pochopne, na pewno obudzi się bunt, bo Witkowski i na pacjentach nie zostawia suchej nitki. Czyta się rewelacyjnie. mimo wielu faktów i danych.

Jadwiga | 2019-06-17

"...Dziś nierzadko wstydzę się tego,że jestem psychologiem.
Wstydzę się,ponieważ przedstawiciele mojego zawodu na całym świecie nadużywają swojej pozycji,a zarzuty stawiane badaniom psychologicznym lub terapiom z jakimi się spotykam muszę uznać za słuszne..."
Słowa autora mówią dużo a w książce jest ich o wiele więcej!
Drobiazgowo,wnikliwie,ze szczegółami,rozwlekle jak dla mnie.
Niemniej tematyka jest bardzo ważna.Przeraża mnie ta pseudonauka w różnych dziedzinach.Nadużycia.Nieuczciwość.Narastająca niekompetencja.
Wartościowa pozycja!

Gancarz | 2019-03-01
Na półkach: Przeczytane, Nauka
Przeczytana: 15 lutego 2019

Wiele osób ma taki moment w życiu, kiedy piętrzące problemy lub jakaś tragedia wydają się być nie do pokonania. Cześć z nich zaczyna się wtedy zastanawiać czy nie poszukać profesjonalnej pomocy psychologa bądź terapeuty. Ale zanim to zrobią sugerowałbym sięgnięcie po książkę "Zakazana psychologia". W pierwszej części autor zajmuje się cechami nauki jako takiej i rozważa czy psychologia spełnia standardy aby uznać ją za pełnoprawną naukę. Niestety, okazuje się, że ta dziedzina jest mocno na bakier z nimi a wiele z jej "odkryć" należy uznać za pseudonaukę. Rozprawia się między innymi z popularną od 100 lat psychoanalizą Zygmunta Freuda, która okazuje się być wręcz przeciwskuteczna. Nie inaczej widzi rosnące na znaczeniu programowanie neurolingwistyczne (NLP), które nie dość że nie daje żadnych dowodów efektywności to jest wątpliwe moralnie a organizacja zajmująca się jego propagowaniem wykazuje znamiona sekty. Oczywiście to tylko przykłady, w książce jest ich więcej, poparte...

Askona | 2018-11-25
Przeczytana: 07 października 2018

Autor skupił się na braku dowodów naukowych dotyczących skuteczności psychoterapii. Czyta się bardzo dobrze, bo książka napisana z myślą o czytelnikach nie znających meandrów dowodzenia naukowego, więc bez naukowego zadęcia i bełkotu. Zmusza do refleksji i własnych przemyśleń

Novik | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

odkąd nasz ukochany freud odkrył i ogłosił, ze człowiek jako istota powodowana potęga instynktów w zasadzie tylko w niewielkim stopniu odpowiada za swoje uczynki, filozofia poszukiwania usprawiedliwień dla wszelkiej maści niedojrzałości rozkręciła się na dobre. Wszystko to wybudowane zostało na jakimś opacznie pojmowanym humanizmie gdzie atencji i zrozumienia żąda się dla każdej nawet najbardziej groteskolwej i wydumanej aberracji, a ekshibicjonizm jest zjawiskiem powszechnym. Gdzie człowiek jest nakłaniany z każdej strony do dzielenia się swoim wydartym w codziennym trudzie i znoju groszem z jakimiś kurwa coachami, trenerami czy innymi czarownikami. I częstokroć co jest okolicznością tyleż tragiczna co tajemnicza ostatecznie dokonuje transferu swojego majątku do sakwy czarownika. I jak wszyscy wiemy nie są to kwoty symboliczne.
O tym mniej więcej jest niniejsza książka.
Minus za dość męczący i pachnący osobista krucjata opis przepychanek autora z systemem.

Ewee | 2018-09-06
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Bardzo rzetelnie napisana, autor zebrał mnóstwo informacji i badań. Do części z przedstawionych tez mam mieszane uczucia ale zdecydowanie zgadzam się, że to obowiązkowa lektura dla każdej osoby zainteresowanej psychologią, żeby wyciągać własne wnioski na podstawie informacji tam przedstawionych.

Samanta Makurat | 2018-09-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Warto przeczytać około 3/4 książki, później za bardzo skupiona wokół jednego wątku, więc już ominęłam - poza tym szczerze polecam. Może nic szczególnie odkrywczego, ale ugruntowuje wiedzę, dodaje ciekawostki.