Obszary nieświadomości. Raport z badań nad LSD.

Okładka książki Obszary nieświadomości. Raport z badań nad LSD. Stanislav Grof
Okładka książki Obszary nieświadomości. Raport z badań nad LSD.
Stanislav Grof Wydawnictwo: A nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Realms Of The Human Unconscious: Observations From LSD Research
A
2000-01-01
2000-01-01
83-912388-4-9
Andrzej Szyjewski
psychologia psychiatria psychodeliki psychodelia lsd

Tę książkę uważam za arcydzieło. Stanislav Grof, bazując na swoim ogromnym doświadczeniu jako terapety, opisuje szczegółowo różne aspekty podróży psychodelicznych. Odnosi się do zastosowania LSD w terapii, podkreślając, iż wykorzystanie psychodelików w medycynie może pomóc "przypadkom beznadziejnym" (np. osoby z depresją lekooporną). Ta książka jest potężnym źródłem wiedzy na temat działania LSD oraz możliwości i zagrożeń związanych z jego stosowaniem. Na koniec autor wspomina o psychologii transpersonalnej, która podchodzi z zupełnie innej perspektywy do psychiki człowieka niż dotychczasowe nurty. Fascynujące dzieło, nie mogłam się oderwać.

Niesamowite, ile wiedziano o LSD już w późnych latach 70-tych. Wiedza ta jednak, z przyczyn politycznych, stała się niewygodna. Warto przeczytać.

Mimo, że tematyka badań nad psychodelikami jest fascynująca, to "Obszary nieświadomości" przeczytałem jedynie do połowy i zostawiłem. Doceniam to, że Grof był pionerem jeśli chodzi o badanie wykorzystywania LSD w terapii, ale książka mocno się zestarzała, głównie przez ciągłe odwoływanie się do psychoanalizy. Oczywiście, Grof pisał w konkretnym momencie historycznym, przy istniejącym wówczas paradygmacie naukowym, ale dziś jego oceny i analizy są mało wartościowe, choć plusem jego badań jest z pewnością sama część opisowa stanów pacjentów po zażyciu LSD.

Fascynująca książka, bardziej filozoficzna i mistyczna niż naukowa. Szczególnie boli brak ścisłych danych liczbowych. Mimo wszystko pozycja warta uwagi, czyta się bardzo wartko.

To zadziwiające jak Grof potrafił upchnąć taki ogrom informacji na tak niewielu kartkach. Zaspokoił mój głód wiedzy całkowicie, naszkicował mistyczną mapę świadomości gdzie każdy rodzaj doświadczenia jest możliwy.

Mając dostęp do szczegółowych informacji z 4000 psychodelicznych sesji oraz często będąc ich obserwatorem, można wyciągnąć pewne zależności i wnioski.

Książka warta każdej poświęconej na nią minuty.

Książka...

Świetne podsumowanie badań nad LSD. Niezbędny podręcznik - wprowadzenie dla wszystkich zainteresowanych stanami holotropowymi.

Zanim jeszcze zaczęłam czytać, traktowałam tę pozycję jako zbiór informacji na temat lsd, dzięki którym będę wiedzieć "jak to działa" gdyż moja wiedza w tej dziedzinie nie była zbyt obszerna. Stwierdziłam, że najlepiej będzie przeczytać na ten temat książkę, a nie "rozdrabniać" się w internetowych, nie zawsze wiarygodnych źródłach. I był to dobry wybór, gdyż książka ta w naukowy oraz przystępny sposób wyjaśnia jak potężną substancją jest lsd, bez zbędnych filozoficznych komentarzy, jakie często można spotkać w tekstach o tej tematyce. Zawarto w niej zatem więcej niż się spodziewałam. Cenna jeśli chodzi o wiedzę z zakresu psychologii. Duży plus!

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia/socjologia

Dodaj cytat z książki Obszary nieświadomości. Raport z badań nad LSD.