Psychologia przyszłości: Wnioski ze współczesnych badań nad świadomością

Okładka książki Psychologia przyszłości: Wnioski ze współczesnych badań nad świadomością Stanislav Grof
Stanislav Grof Wydawnictwo: Galaktyka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychology of the Future: Lessons from Modern Consciousness Research
Galaktyka
2020-04-27
2020-04-27
Rafał Pękała
psychologia świadomość psychodeliki oddychanie

W tej książce odkryjesz nowe horyzonty ludzkiego umysłu i możliwości jego ewolucji.
Zapraszam do wideo-recenzji:

Zapraszam do wideo-recenzji:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Tytuł książki wprowadza w błąd. Można po nim oczekiwać przeglądu nowych trendów w psychologii obejmujacych terapie z użyciem środków holotropowych (psychoaktywnych),natomiast jest to w zasadzie eksplikacja autorskiej koncepcji Grofa. Autor, choć potępia Freuda za panseksualną teorię, sam formułuje koncepcję pretendującą do uniwersalnej. Kładzie nacisk na okres perinatalny (związany z narodzinami) i chce traumą narodzin tłumaczyć wszelkie zaburzenia psychiczne powstałe w okresie postnatalnym. Jest to koncepcja ciekawa, natomiast tłumaczenie wszystkiego jednym jest zawsze naiwne. Można jednak usprawiedliwić to faktem, że jest to nowa koncepcja o potencjalnie szerokim zastosowaniu, które zostanie zweryfikowane przez przyszłą praktykę terapeutyczną i badania.
Autor podejmuje bardzo wartościową próbę poszerzenia tradycyjnej psychologii, w której przyczyny powstawania części jednostek klinicznych są niewiarygodne lub nieznane o motywy paranormalne, odnoszące do innych światów możliwych, przeszłych żyć i doświadczeń mistycznych. Jest to nauka, a nie ezoteryka, ponieważ autor powołuje się na wiele źródeł z religii wschodu oraz na badania naukowe. Łączy w ten sposób wierzenia wschodu i zachodnią psychologię.
Uważam, że dla odpowiednio krytycznego umysłu może być to wartościowa pozycja. Przerośnięty rozdział o traumach perinatalnych polecam pominąć 🙂.

Uważam, że ta książka jest wspaniałym dziełem prezentującym odmienną perspektywę na psychikę człowieka. Autor sformułował również dwie formy terapeutyczne uzupełniające ówczesne podejścia do psychoterapii konwencjonalnych (krytyka psychoanalizy i pozn. Beh. ...) I holistycznych (gestalt, psych humanistyczna, psych pozytywna ...). Ciekawie zilustrowana i dobrze napisana, przyjemnie się ją czyta. Dużą rolę odgrywają w pracy intelektualne dokonania Junga (synchroniczność, archetypy).

Zacznę od oczywistości: książka nie dla wszystkich. A już na pewno nie dla osób, które ślizgają się po powierzchni liter, nie rozumiejąc, jakie się kryją za nimi znaczenia; piję do recenzenta, który podpisuje się jako Yahol. Nie mam pojęcia, po co ludzie piszą "recenzje" takie jak on. Coś mu tam dzwoni i dźwięczy, ale nie za bardzo wie, co i dlaczego. Mimo to wypowiada się w sposób jednoznaczny i kategoryczny o książce i jej autorze. Jego krótka "recenzja" to w zasadzie autoprezentacja. Yahol zdaje się mówić: "jestem sceptyczny wobec określonego spojrzenia na świat, z marszu przekreślam wszystko, co nie pasuje do mojego światopoglądu". Takie podejście jest niezwykle zubażające. Przecież nie ze wszystkim, co dany autor pisze (tutaj: Grof),musimy się zgadzać, żeby doświadczyć przyjemności podczas czytania. Jeśli wiedzie nas ciekawość poznawcza, możemy zostać zainspirowani na tysiąc i jeden sposobów, stykając się z książkami takimi, jak "Psychologia przyszłości". Dlaczego mamy z tego rezygnować? Dlaczego Ty miał(a)byś z tego rezygnować? Bo jakiś "orzeł internetowy" wypowiedział się negatywnie i dał trzy (!) gwiazdki? Stanislav Grof, jeden z ojców psychologii transpersonalnej, podąża swoją pionierską ścieżką badawczą od kilkudziesięciu lat. Jego "Psychologia przyszłości" to dobry start dla osób, które spotykają się z nim, jego intrygującymi ideami i badaniami po raz pierwszy. Jeśli jesteś jedną z nich, sięgnij po nią. Coś mi mówi, że się nie zawiedziesz.

To jedynie moja opinia o tej publikacji:
ale z głęboką niewiarą i sceptycyzmem podchodzę do tego rodzaju, jednak jednostronnych i "nawiedzonych" książek.
Autor zafiksował się na pewnym wąskim, jednostronnym podejściu do psychoterapii i za wszelką cenę usiłuje udowodnić swoje racje i efekty - trudno mi to nazwać, ale "badań".
Prawdę mówiąc, techniki szamańskie i wprowadzanie się w trans -y rożnymi technikami a metoda oddychania holotropowego to według mojej opinii, ułomnej jakże, -prawie to samo.
Umieszczam tę książkę miedzy szamanizmem, magią, czarami i zjawiskami para...

To jedynie moja opinia o tej publikacji:
Prawdę mówiąc, techniki szamańskie i wprowadzanie...

• Psychologia
  • Nauki społeczne