Smaki południowej Italii

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
A Taste of Southern Italy: Delicious Recipes and a Dash...
978-83-08-04534-3
Ag2S

W jaki sposób piecze się wykradzioną świnię? Jak smakuje owsianka Horacego – zupa, którą starożytny poeta leczył swą niestrawność? Jakie dania kryją poetyckie nazwy: Cytrynowe westchnienia i Los Persefony, i na czym polega żart w potrawie zwanej Małymi cielaczkami z Desulo? Co składa się na menu obowiązujące podczas Pasquetta – wielkanocnego pikniku w Apulii i jaka jest geneza pantagruelicznej panardy, wystawnej hulanki urządzanej przez abruzyjczyków? W czyim modlitewniku przeszmuglowano do Włoch drogocenny szafran i gdzie wymyślono naleśniki, do których autorstwa zupełnie niesłusznie przyznają się Francuzi?...

Pełna anegdot, ciekawostek kulinarnych i smakowitych przepisów na lokalne dania z ośmiu regionów południowych Włoch książka kucharska autorki Tysiąca dni w Wenecji w pasjonujący sposób przybliża tajemnice i smaki słynnej la cucina povera.

Zachęcani przez Włochów uradowanych naszą ciekawością oraz, w równym stopniu, wiedzeni własną ciekawością przemierzaliśmy z Fernando ścieżki wydeptywane normalnie wyłącznie przez kozy i pasterzy oraz przedzieraliśmy się przez górskie przełęcze. Zawędrowaliśmy do najodleglejszych wiosek, przechadzaliśmy się po skąpanych w słońcu promenadach wielkich miast. Życzliwość ludzi skłoniła nas do odwiedzenia najdalszych wysepek na Morzu Śródziemnym leżących bliżej Afryki niż samych Włoch. Gdziekolwiek prosiliśmy o wino lub dziki seler naciowy, lokalny przepis na caponatę, dynię w cukrze czy gelato z dzikim ryżem, możliwość obejrzenia wypieku chleba w trzystuletniej forno, piekarni, o miejsce na statku harpunników łowiących tuńczyka, nocleg na łóżku z materacem wypełnionym pierzem – ani razu nie spotkaliśmy się z odmową.

Miss_Jacobs | 2011-02-19

Spędziłam z tą książką wiele godzin w mojej kuchni i muszę przyznać, że każdy przepis zabierał mnie do nieba a nawet wyżej.
Przedstawione historie pełne są poczucia humoru, miłości, historii i wiedzy geograficznej. Widać jak bardzo te dziedziny są połączone a właściwie nierozerwalne.
Podoba mi się, że treść podzielona jest na regiony. One są szczegółowo scharakteryzowane, dołączone są mapki Przyzwyczaiłam się do tego, że książki kucharskie mają zdjęcia. Ta nie ma i o dziwo nie jest to jej minusem, bowiem język, jakim posługuje się pani Marlena, sposób, w jaki opisuje potrawy daje więcej wrażeń niż wszystkie fotografie przedstawiające jedzenie tego świata. Wielki plus za to, że zostawiono oryginalne nazwy przepisów a te polskie napisano drobniej pod nimi, użyto też do tego innej czcionki.
Kiedy spróbujecie przygotować, choć jedno danie proponowane przez Autorkę dowiecie się, że nie ma słów by oddać stan, w którym będziecie się znajdować.

kebby | 2016-03-02
Na półkach: Kuchnia, Posiadam, Przeczytane

Świetna pozycja, wraz z bliźniaczą "Smaki północnej Italii" stanowią tandem obok którego trudno przejść obojętnie. To nie tylko zbiór oryginalnych, często mało popularnych przepisów z całych Włoch, ale także opowieści o miejscach, ludziach i oczywiście jedzeniu.

Yasmine | 2011-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2011

Bardzo apetyczna książka kulinarna poprzetykana wieloma historiami z poszczególnych regionów południowych Włoch. Pozycja dla wszystkich miłośników Italii i kuchni włoskiej.

45Iwona | 2012-06-14
Przeczytana: październik 2011

Nie tego się spodziewałam, po przeczytaniu "serii tysiąca dni"

SoniaParker | 2015-06-18
ania888 | 2015-05-06