Życie po skoku

Znak
2009-01-01
2009-01-01
978-83-240-1175-9
rokicki mariusz literatura faktu niepełnosprawność biografia

Kolejna wspaniała książka opowiadająca historie młodego mężczyzny, który został sparaliżowany po niefortunnym skoku do wody. Pozycja ta pokazuje jakie konsekwencje ma nieprzemyślany skok do wody oraz ile walki i wytrwałości trzeba z siebie wykrzesać aby być na miarę swoich możliwości niezależnym i samodzielnym. Jak również ile potu i łez musi upłynąć aby człowiek zarówno z niepełnosprawnością nabytą jak i wrodzoną zaakceptował swoją niepełnosprawność i aby nauczył się z nią żyć i funkcjonować. Książka z jednej strony przestrzega przed skokami do wody a z drugiej pokazuje, że pomimo niepełnosprawności po nieudanym skoku można żyć jak najbardziej normalnie i być szczęśliwym człowiekiem.
Polecam wszystkim tę książkę.

Ocena bdb za przejmująca tresc i przesłanie- zastanów się, zanim skoczysz!
Mariusza znam 'osobiście'- fantastyczny człowiek. Mimo tylu przeciwieństw losu, nie poddał się. Zagorzały kibic Wisły Kraków. opisuje wszystkie dobre i zle chwile, przykre doświadczenia z lekarzami, pielegniarkami.. ale też te promyki słońca, które dodawały mu sił. Warto przeczytac, choc ksiazka nie wyszła spod pióra profesjonalisty.

Ocena bdb za przejmująca tresc i przesłanie- zastanów się, zanim skoczysz!

Jak powinna brzmieć dobrze napisana książka, traktująca o ludzkim cierpieniu? Na pewno nie tak. Zastanawiam się, jak redaktorzy po raz pierwszy czytający całość mogli pozwolić na jej wydrukowanie w tym kształcie. Jeżeli motywowało ich tylko współczucie, chęć pomocy i spełnienia marzeń niepełnosprawnej osoby bądź poparcie wyrażone dla autora przez znane postaci, to naprawdę nasza literatura znajduje się na krawędzi, z której niedługo spadnie.

Rozumiem, że kiedy skrzywdzą nas ludzie mamy prawo, a już zwłaszcza w takiej książce, wydać o nich negatywną opinię, podzielić się naszym poczuciem zdrady i zawodu. Trzeba to jednak umieć zrobić w odpowiedni sposób. Na miejscu wielu osób oskarżanych przez narratora zastanowiłabym się, czy aby przypadkiem nie wnieść do sądu pozwu o zniesławienie. Czytając bowiem opowieść Mariusza Rokickiego paradoksalnie odczuwałam współczucie dla osób krzywdzących bohatera, a nie dla niego samego. Chcę wierzyć (być może naiwnie),że był to wynik niefortunnych sformułowań autora, a nie szczerze pielęgnowanej przez niego nienawiści.

W książce pada sporo słów dotyczących wiary. To piękne, że autor postanowił zawierzyć się Bogu, ale sposób, w jaki to robi na co dzień, przypomina postawę małego dziecka (i to wcale nie w znaczeniu ewangelicznym!). Określenia typu Bozia doprowadzały mnie podczas czytania do szału. Dla mnie świadczą o niedojrzałości wyznawanej wiary, a nie o nawiązaniu osobowej, przyjacielskiej relacji ze Stwórcą.

Rokicki chciał, żeby ta opowieść była przestrogą dla tych, którzy uwielbiają skoki do wody lub wykonują je pod wpływem chwili i kłębiących się wówczas w głowie emocji. To zadanie zostało spełnione, ale mogłoby mieć większy wydźwięk, gdyby ktoś dostatecznie wytrwale i uparcie popracował z autorem nad ostatecznym wyglądem całości. W tej formie bowiem przedstawiona historia staje się jedynie komicznym zbiorem podziękowań, oskarżeń i wynaturzeń człowieka, który przeżył w życiu prawdziwą tragedię.

Jest przestrogą i apelem o rozwagę dla nieodpowiedzialnych.. Ukazuje cierpienie młodego człowieka , zmagania z przeciwnościami losu jak i wiarę w Boga, która go umacniała w ciężkich chwilach.
W pewnym momencie książki płakałam.
Jak najbardziej polecam.

W pewnym momencie książki płakałam.
Jak najbardziej polecam.

Przeczytałam w niecałe dwa dni, także napisana ciekawie. Dla mnie pouczająca i uśmiadamiająca coś, o czym nie miałam pojęcia, że niepełnosprawny po nieudanym skoku do wody nie tylko traci sprawność, ale jego dalsze życie to ciągła walka z infekcjami, kolejnymi dolegliwościami, pobyty w szpitalach, leki, ból...

Poruszająca powieść, pouczająca historia. Spojrzenie na życie osób niepełnosprawnych. Warto!

Walka, której nie można przegrać, by żyć w życiu, którego pewna część nagle wygasła.

Spodziewałam się więcej przemyśleń, więcej aspektów psychologicznych. Ale ostatecznie, książkę wciągnęłam w jeden dzień i uważam, że jest świetna

Bardzo prawdziwa i szczera książka. Azż trudno ją oceniać

Bardzo prawdziwa i szczera książka. Azż trudno ją oceniać

Wywiad z Mariuszem,autorek książki:

Wywiad z Mariuszem,autorek książki:

• Medycyna
  • 2010 i starsze
  • Literatura faktu
  • Domowe

Dodaj cytat z książki Życie po skoku