Życie po skoku

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1175-9

Wystukana kciukiem poruszająca opowieść o cierpieniu i nadziei Mariusz Rokicki popełnił głupstwo: skoczył na główkę do płytkiej wody. Skutkiem tego jest przykucie do wózka inwalidzkiego i trwała niepełnosprawność. Jego wstrząsająco szczera i bolesna opowieść ma być dla nas przestrogą. „Jeśli ktoś to przeczyta, to może nie zaryzykuje głupiego i bezmyślnego skoku - pisze Rokicki. - Może...

Wystukana kciukiem poruszająca opowieść o cierpieniu i nadziei

Mariusz Rokicki popełnił głupstwo: skoczył na główkę do płytkiej wody. Skutkiem tego jest przykucie do wózka inwalidzkiego i trwała niepełnosprawność. Jego wstrząsająco szczera i bolesna opowieść ma być dla nas przestrogą. „Jeśli ktoś to przeczyta, to może nie zaryzykuje głupiego i bezmyślnego skoku - pisze Rokicki. - Może ocalę kogoś przed piekłem, które sam musiałem przejść”.
Bolesnym doświadczeniom towarzyszy jednak wsparcie nie tylko bliskich, ale również nieznajomych. Gdy Mariusz traci nadzieję, okazuje się, że jest wiele osób, które potrafią niespodziewanie podać pomocną dłoń.
Dawno nie było takiej książki: prostej historii, która opowiada nie o świecie chorujących w luksusowych warunkach celebrities, ale o walce o codzienne przetrwanie prowadzonej przez zwykłego człowieka. Życie po skoku to nie ładny obrazek z bajecznie kolorowych reklam rozmaitych fundacji. Książka Rokickiego to podróż w rzeczywistość, gdzie z jednej strony ordynator co tydzień domaga się nowej łapówki, z drugiej zaś nastoletni kibic Wisły gotów jest oddać ci kieszonkowe.

Sabrina | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Kolejna wspaniała książka opowiadająca historie młodego mężczyzny, który został sparaliżowany po niefortunnym skoku do wody. Pozycja ta pokazuje jakie konsekwencje ma nieprzemyślany skok do wody oraz ile walki i wytrwałości trzeba z siebie wykrzesać aby być na miarę swoich możliwości niezależnym i samodzielnym. Jak również ile potu i łez musi upłynąć aby człowiek zarówno z niepełnosprawnością nabytą jak i wrodzoną zaakceptował swoją niepełnosprawność i aby nauczył się z nią żyć i funkcjonować. Książka z jednej strony przestrzega przed skokami do wody a z drugiej pokazuje, że pomimo niepełnosprawności po nieudanym skoku można żyć jak najbardziej normalnie i być szczęśliwym człowiekiem.
Polecam wszystkim tę książkę.

Edyta Bujnowska | 2013-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Jak powinna brzmieć dobrze napisana książka, traktująca o ludzkim cierpieniu? Na pewno nie tak. Zastanawiam się, jak redaktorzy po raz pierwszy czytający całość mogli pozwolić na jej wydrukowanie w tym kształcie. Jeżeli motywowało ich tylko współczucie, chęć pomocy i spełnienia marzeń niepełnosprawnej osoby bądź poparcie wyrażone dla autora przez znane postaci, to naprawdę nasza literatura znajduje się na krawędzi, z której niedługo spadnie.

Rozumiem, że kiedy skrzywdzą nas ludzie mamy prawo, a już zwłaszcza w takiej książce, wydać o nich negatywną opinię, podzielić się naszym poczuciem zdrady i zawodu. Trzeba to jednak umieć zrobić w odpowiedni sposób. Na miejscu wielu osób oskarżanych przez narratora zastanowiłabym się, czy aby przypadkiem nie wnieść do sądu pozwu o zniesławienie. Czytając bowiem opowieść Mariusza Rokickiego paradoksalnie odczuwałam współczucie dla osób krzywdzących bohatera, a nie dla niego samego. Chcę wierzyć (być może naiwnie), że był to wynik niefortunnych...

książkowamaniaczka | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Życie po skoku jest fantastyczna książka pisana, jako biografia chłopaka, który pewnego feralnego dnia oddał jeden bardzo nieudany skok i został Sparaliżowany był załamany, ale i tak się nie poddał tylko walczył o wszystko i miał wszystkiego, dość miał ciągle i miał, nawracające infekcje dróg moczowych i ciągle przebywał w szpitalu i po każdym pobycie jego rehabilitacji była coraz trudniejsza do zdobycia pełnej sprawności przez odnawiające się odleżyny nie mogli nawet siedzieć na wózku, bo był to potworny bol, choć miał chwile trudne to i tak nie tracił swojego optymizmu i waleczności w sobie książka jest dla wszystkich, którzy wątpia ze się nie da, jeśli chcesz czegoś od życia nie mów ze się nie da tylko walcz a małymi kroczkami osiągniesz Swój cel. Książka autorstwa Mariusza Rokickiego życie po skoku.

Nemo | 2011-04-19

Książka oprócz tego że pokazuje nam czym może skończyć się bezmyślność jest jednym wielkim zbiorem podziękowanie i skarg na ludzi który pomogli jej autorowi bądź nie.. żenada

Ivona | 2013-09-30
Przeczytana: 2011 rok

Ocena bdb za przejmująca tresc i przesłanie- zastanów się, zanim skoczysz!
Mariusza znam 'osobiście'- fantastyczny człowiek. Mimo tylu przeciwieństw losu, nie poddał się. Zagorzały kibic Wisły Kraków. opisuje wszystkie dobre i zle chwile, przykre doświadczenia z lekarzami, pielegniarkami.. ale też te promyki słońca, które dodawały mu sił. Warto przeczytac, choc ksiazka nie wyszła spod pióra profesjonalisty.

Weronika | 2013-07-10

Jest przestrogą i apelem o rozwagę dla nieodpowiedzialnych.. Ukazuje cierpienie młodego człowieka , zmagania z przeciwnościami losu jak i wiarę w Boga, która go umacniała w ciężkich chwilach.
W pewnym momencie książki płakałam.
Jak najbardziej polecam.

Dominik | 2012-08-09

Poruszająca powieść, pouczająca historia. Spojrzenie na życie osób niepełnosprawnych. Warto!

Spartacus | 2012-03-02
Przeczytana: 2010 rok

Walka, której nie można przegrać, by żyć w życiu, którego pewna część nagle wygasła.

Joanna Ostrowska | 2013-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2013

Przeczytałam w niecałe dwa dni, także napisana ciekawie. Dla mnie pouczająca i uśmiadamiająca coś, o czym nie miałam pojęcia, że niepełnosprawny po nieudanym skoku do wody nie tylko traci sprawność, ale jego dalsze życie to ciągła walka z infekcjami, kolejnymi dolegliwościami, pobyty w szpitalach, leki, ból...

NightMarry | 2016-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2016

Spodziewałam się więcej przemyśleń, więcej aspektów psychologicznych. Ale ostatecznie, książkę wciągnęłam w jeden dzień i uważam, że jest świetna