Sekty szatańskich bogów

Okładka książki Sekty szatańskich bogów Václav Pavel Borovička
Okładka książki Sekty szatańskich bogów
Václav Pavel Borovička Wydawnictwo: Sensacje XX Wieku reportaż
83-904968-2-8
Zdzisław Dobrzyniecki
sekty Jim Jones Świątynia Słońca David Koresh Waco

Ciekawa pozycja.
Warto się zapoznać z przedstawionymi tu modelami sterowania umysłami ludzi za pomocą umiejętnie dobranych słów.

Ciekawa pozycja.

Recenzja: „Sekty szatańskich bogów” - Václav Pavel Borovička
Wydawnictwo: Sensacje XX Wieku
Kategoria: Literatura faktu
Ilość stron: 241
Data wydania: 1997

W obecnych czasach, aż trudno sobie wyobrazić by ludzie nadal wierzyli w sekty, ich mistrzów oraz nadprzyrodzone moce otaczające wybranych. Jednakże jeszcze zdarzają się przypadki takich zrzeszeń, w których to ludzie są oszukiwani w prozaicznym można powiedzieć celu, a mianowicie zdobycia łatwym kosztem pieniędzy na utrzymanie się mistrza i jego kolegów wtajemniczonych w prawdę o całym przedsięwzięciu. Często takie działanie jest tragiczne w skutkach i prowadzić może nawet do zabójstwa niepokornych „wiernych” lub samobójstwa ofiar, które przejrzały oprawcę, ale na skutek straconych pieniędzy i braku pewności siebie postanawiają odebrać sobie życie. O tragicznych losach takich ludzi możemy przeczytać w owej książce „Sekty szatańskich bogów”.

Zarys fabuły
Autor prezentuje nam obraz czterech sekt: „Wygnani z raju”, „Świątynia Słońca”, „Ranczo Apokalipsa” oraz sekta mistrza Mojżesza. Ukazany został przebieg powstawania sekt, przyczyny tego procederu, kto był za takie działanie odpowiedzialny. Bardzo ciekawie czytelnik zostaje wprowadzony w sposób prowadzenia danej grupy, możemy dowiedzieć się kim byli członkowie oraz jak zakończyły istnienie poszczególne sekty. O tym czy ktoś przeżył? Jak działały służby państwowe w takich przypadkach? Jakie były skutki przebywania w takich odosobnionych miejscach? Tego wszystkiego dowiemy się czytając tę książkę.

Święty czy potwór w ludzkiej skórze?
Autor sprytnie ułożył sekty pod względem omawianego okrucieństwa, tak aby czytelnik mógł stopniowo wtajemniczać się w owe zbrodnie, a przy okazji napięcie, a przeważnie obrzydzenie rośnie. W przypadku pierwszych dwóch owszem mamy do czynienia z morderstwami i zbiorowymi samobójstwami, ale w obecnych czasach to nic nowego, wszak wiadomo jest to straszne, łapie za serce, ale takie karygodne czyny mają miejsce też w zwykłym społeczeństwie. Jedynie ciekawy, dodatkowy aspekt pojawia się za sprawą sekty „Wygnani z raju”, a mianowicie istniały podejrzenia, iż w powstanie tego zgromadzenia zamieszane były służby organów ścigania, które jakoby chciały przebadać sposoby prania mózgu ludziom. Dla mnie osobiście jest to dość prawdopodobny scenariusz gdyż przecież wiemy nie od dziś, że jakaś ingerencja zawsze jest ze strony różnych instytucji państwowych bądź terrorystycznych. Jeśli chodzi o dwie kolejne sekty, to już w zasadzie odbiorca ujrzy niecodzienny obraz obrzydliwych orgii, akty pedofilii oraz bestialskie zachowanie mistrzów w stosunku do poddanych. Czytając te szczegółowe opisy nie byłem wstanie uwierzyć, że się to działo naprawdę, jestem niemile zaskoczony do czego się może posunąć człowiek by zaspokoić swoje żądze. O takich zdarzeniach słyszymy na szczęście rzadko i to przeważnie te sprawy dotyczą seryjnych morderców porywających swoje ofiary. Moim zdaniem najgorszym z nich był Mojżesz, czytając o nim miejscami czułem się jak na jakimś seansie filmu grozy, ten człowiek to bestia w ludzkiej skórze, który posuwał się do najgorszych okropności typu operacja żywego człowieka kuchennym nożem.

Naiwne ofiary
Sformułowanie naiwne ofiary mogłoby być na miejscu gdybyśmy mieli do czynienia z ludźmi z niskim wykształceniem, biednych i mało inteligentnych. W większości przypadków jednak tak nie jest, gdyż są to przeważnie ludzie bogaci, z wyższym wykształceniem, no może oprócz ostatniej sekty. Zastanawiające jest to co takim człowiekiem może kierować przecież właściwie już ma wszystko, dlaczego nie reaguje jeżeli innemu towarzyszowi dzieje się krzywda. Dla mnie niezrozumiałym jest fakt strachu przed jednym człowiekiem całej grupy czasem kilkudziesięciu osób, wszak mogli go spokojnie związać, ale widocznie każdy obawiał się zdrady ze strony ewentualnych pomagających, gdyż to nie było niczym nowym.

Podsumowanie
Książka jest napisana ciekawie, językiem prostym przystępnym dla każdego czytelnika, autor wplótł dodatkowo w skrócie historię templariuszy niezbędną do wyjaśnienia motywów poczynać guru „Świątyni słońca”. Czytelnik spotka się tu z oszustwem, bestialstwem, naiwną miłością i nikomu niepotrzebną śmiercią wielu osób. Pozycja jest przeznaczona dla czytelników pełnoletnich o mocnych nerwach, polecam ją każdemu kto interesuje się historią, ale również zwykły czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, gdyż warto poznać jak może wyglądać (mówiąc delikatnie) zachowanie wykolejonego społecznie człowieka, moim zdaniem studenci resocjalizacji powinni się z nią zapoznać.

Recenzja: „Sekty szatańskich bogów” - Václav Pavel Borovička
Wydawnictwo: Sensacje XX Wieku
Kategoria: Literatura faktu
Ilość stron: 241
Data wydania: 1997

Niewiarygodne jak jeden człowiek może zmanipulować tłumy. Niewiarygodne, że Twoja słabość, chwilowy dół psychiczny czy chociażby niezadowolenie z życia, chęć przeżycia przygody, zaznania ekscytacji w codziennej monotonii może doprowadzić do tego, że staniesz się bezosobową, bezwładną marionetką w rękach wyrachowanego człowieka. Bardzo ciekawa lektura, napisana lekkim językiem, warta przeczytania, chociażby ze względu na rosnącą liczbę sekt i związanych z ich działalnością niebezpieczeństw.

Po raz pierwszy książkę czytałem jako nastolatek, ostatnio do niej wróciłem. Borovicka wspaniale przedstawia mechanizmy rządzące sektami. Ja zwracałem uwagę na podobieństwo do polskiego kościoła katolickiego.

Książka przedstawia losy 4 pseudoreligijnych ugrupowań. Co jednak ważniejsze obnaża najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki: zarówno władczość, sadyzm i perwersje u samozwańczych zbawicieli jak i bezgraniczną uległość, służalczość i zaślepienie ich wiernych.
Opisy poszczególnych historii prowadzą od sielankowego życia z wizją raju po śmierć, fizyczne wyniszczenie i perwersje żywcem wyjęte z opisów de Sade.
Polecam nie tylko osobom interesującym się różnego typu odłamami religijnymi ale też wszystkim chcącym poznać najsilniejsze i najsłabsze strony człowieka.

Bardzo dobrze napisana...daje do myślenia i uzmysławia jak wielu ludzi w prosty sposób można zmanipulować...

Sekty szatańskich bogów to wstrząsająca książka. Autor opisuje w niej historię czterech sekt: Świątyni Ludu, Świątyni Słońca, Rancza Apokalipsa i Dzieci Mojżesza.
Mamy okazję prześledzić życiorysy ich przywódców, zapoznamy się również z szokującymi zeznaniami ludzi, którzy mieszkali w stworzonych przez samozwańczych proroków komunach i byli poddawani systematycznemu praniu mózgu.
Dowiemy się jak strasznych czynów dokonywali na zniewolonych poddanych "prorocy", jak potrafili ogłupić ich i nimi manipulować.
Polecam tę książkę każdemu, kto interesuję się historią sekt, ale także innym ludziom jako ostrzeżenie, do czego może doprowadzić zaślepienie i fanatyzm w połączeniu z szaleństwem.

• Lit. faktu
  • True
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Sekty szatańskich bogów