Opętany: Prawdziwa historia pewnego egzorcyzmu

Possessed: The Story of an Exorcism
83-86829-25-7
literatura faktu
Miriam

Niemal każdy oglądał głośny film Willama Freidkina „Egzorcysta” na podstawie książki Willama Blatty’ego - jednej z kilku najlepiej sprzedających się książek w historii USA. Mało kto jednak zna historię powstania tych dzieł. W swojej głośnej książce William Blatty sfabularyzował (nieco zmieniając szczegóły) historię, o której przeczytał w 1949 roku w „Washington Post”, jeszcze jako student...

W swojej głośnej książce William Blatty sfabularyzował (nieco zmieniając szczegóły) historię, o której przeczytał w 1949 roku w „Washington Post”, jeszcze jako student uniwersytetu w Georgetown. Gazeta opisywała przypadek pewnego chłopca, który znalazł się we władzy Szatana i którego uratowano za pomocą egzorcyzmów.
Ta ponura historia, rodem ze średniowiecza, acz rozgrywająca się współcześnie w jak najbardziej cywilizowanym kraju, intrygowała wielu badaczy. Potrzeba było jednak czterdziestu lat, by dowody ujrzały światło dzienne.
Thomas B. Allen, autor głośnych książek z dziedziny literatury faktu, wszedł w posiadanie dziennika, przez czterdzieści lat ukrywanego przez jezuitę. Dowody jakie w nim znalazł, skłoniły go, by odszukać wszystkich żyjących świadków tamtej historii - egzorcyzmu odprawianego przez kilka miesięcy najpierw w Maryland, a potem w St. Louis. Egzorcyzmu, którego powodzenie wymagało współpracy luterańskiego pastora, katolickiego księdza i całego sztabu jezuitów. Książka jest wstrząsającym opisem tej historii - jednego z najdziwniejszych zdarzeń naszego wieku.

źródło opisu: Da Capo, 1995

źródło okładki: Własne

Czołczomiaka | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: 24 lipca 2011

"Opętany" wywarł na mnie spore wrażenie. Opisuje on losy chłopca, którym zawładnęła tajemnicza siła, przeciwko której lekarze nic nie potrafią zdziałać. Dlatego też rodzice proszą o pomoc duchownego...
Książka co prawda opowiada o prawdziwym zdarzeniu, które rzeczywiście miało miejsce lecz wydaje mi się, że momentami historię koloryzuje autor lub ludzie którzy mu ją opowiedzieli - naprawdę wątpię w to by na korytarzu szpitala rozległ się odgłos wybuchu, który miał oznaczać powodzenie egzorcyzmów i w wiele innych rzeczy które zapisano w tej książce - nie powiem jakich bo nie chodzi o to by ją streścić.
Mimo to książka jest bardzo wciągająca i ciekawa, wprowadza w niesamowity nastrój a w końcowej fazie trzyma w napięciu.

agatanna | 2012-10-11
Przeczytana: 01 października 2012

Ciekawa proza dokumentalna, a może należałoby nazwać ją "rekonstrukcyjną"? Polecam tym, którzy są zainteresowani demonologią, horrorami lub po prostu czytali "Egzorcystę". "Opętany" to fantastyczne źródło wiedzy na temat podejścia społeczeństwa do takich spraw.

Saddie | 2013-03-11

Jestem ateistką, ale po przeczytaniu tej książki zaczęłam się zastanawiać. I bać. A nawet dostrzegać absurdalność twierdzenia, iż opętanie jest chorobą psychiczną.

sebnem | 2016-12-17
Przeczytana: luty 2017